Тема тижня
Життя після Путіна
Точки зору
13 Березня
14:08
За кордоном
Вадим Карасьов
Відхід Путіна нічого не змінить ні в російській політиці, ні в самій РФ
Відхід Путіна нічого суттєвого не змінить ні в російській політиці, ні в самій РФ. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
«Теоретично замінити Путіна може Олексій Дюмін. Він визнаний офіційним наступником Путіна. Цю кандидатуру вже називають російські ЗМІ. Він - колишній охоронець президента, керівник спецоперацій. Це також нинішній губернатор Тульської області. Йому 45 років. Путін його готує на своє місце. Очевидно, що він придивляється до людей такого вікового діапазону з відповідним силовим бекграундом, тестує їх на здатність бути не тільки силовиком, а й політиком, адміністратором або менеджером. Другий кандидат - це Юрій Трутнєв. Він є повноважним представником Далекосхідного округу РФ. Йому 60 років. Також він мав бізнес, а зараз - проявляє себе як адміністратор. І третім кандидатом є Сергій Шойгу. Людина досить популярна в народі. Він - єдиний, хто працює в структурі державної влади з 1991 року: спочатку - на посаді міністра надзвичайних ситуацій, потім - міністра оборони. Що стосується Іванова або Патрушева - це люди іншої вікової категорії, тому вони, з точки зору Путіна, навряд чи відповідають віковим стандартам наступника. Хоча Шойгу теж немолодий чоловік, йому вже 60 років, проте він користується популярністю в народі. Ось це коло і є списком можливих кандидатів на посаду президента РФ», - зазначив експерт.
На думку політолога, в Росії ніхто з опозиціонерів не здатен замінити Путіна у владі, якщо тільки того сам Путін не дозволить.
«Там немає опозиції. Якщо хтось і зможе замінити Путіна, то це зможе той, хто буде з російської еліти і за згодою самого Путіна. Але у опозиції немає шансів, бо там немає консолідованої сили. У РФ присутні опозиційні групи, які перебувають за межами країни і проводять свої заходи в Литві або де-небудь іще», - підкреслив Вадим Карасьов.
Директор Інституту глобальних стратегій переконаний, що зміна влади в Кремлі нічого суттєвого не змінить ні в суспільстві, ні у владі, а значить - розглядати варіанти, що після відходу Путіна від влади відбудеться громадянська війна або розпад РФ, не варто.
«Відхід Путіна нічого суттєвого не змінить - ні в російській політиці, ні в самій РФ. Проблема лежить у політичній та історичній культурі Росії, яка вже не є надімперією, але перебуває в стані країни в постімперському стані. Якщо говорити про нинішній стан РФ, то вона є військовим гігантом, але одночасно й економічним карликом. Однак навряд чи варто очікувати розпаду Росії, адже заміна гравця не означає зміну команди», - зазначив експерт.
Експерт переконаний, що питання України для Кремля стояло гостро завжди, адже без України Кремль не здатен реалізувати свої геополітичні інтереси.
«За великим рахунком, нічого не зміниться, тому проблема України - не проблема Путіна, це головний біль всієї РФ і всіх російських громадян. Для них ця проблема буде полягати в тому, чи буде РФ великою державою і чи стане великодержавна ідея головною, чи буде Росія й надалі одним із ключових геополітичних гравців, чи буде РФ і її громадяни жити в велич або в економічному достатку. Тут буде багато стояти на кону. Україна - це екзистенційна проблема і драма для Росії. Очевидно, що Путіну не потрібен Донбас. Йому потрібна Україна, яка є головним призом», - резюмував Карасьов.
13 Березня
10:43
Політика
Ярослав Макітра
Відставка Путіна не є запорукою успіху для України
У Росії система побудована так, що президент Володимир Путін може правити до того моменту, поки не помре. Проте існують і інші можливі варіанти відходу російського президента від влади. Саме від того, яким чином він буде відсторонений від влади, залежать і наслідки для України. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив політичний експерт Інституту соціальних технологій «Соціополіс» Ярослав Макітра.
«Насправді тут усе залежить від того, яким чином піде Путін. Якщо Путін буде усунутий міжнародним співтовариством і в цьому братиме участь Україна в тому чи іншому вигляді, я не кажу обов'язково про військову операцію, я говорю про те, що усунення і зміна влади в РФ відбудеться прямо під тиском і під контролем Заходу. В такому випадку наступник, якщо і не буде підконтрольний, то буде хоча б зав'язаний на Захід. При такому сценарії Україні, звичайно, стане легше. І це навряд чи віщує великі проблеми», - розповів політолог.
Втім, якщо зміна влади відбудеться таким чином, що прийде наступник Путіна шляхом виборів або, що більш реально, коли Путін піде з життя, то очікувати можна тільки погіршення.
«У Росії система передбачає, що Путін може правити до кінця своїх днів. Якщо на його місце прийде наступник, фактично людина з його команди, то можна говорити навіть про погіршення політики щодо України. Це може мати ще більш негативні наслідки, оскільки треба буде довести свою ефективність перед російським суспільством і свою силу, бо можуть з'явитися ще більш радикальні настрої. І третій варіант - це можливий переворот у Росії або усунення Путіна шляхом виборів. Тут уже складніше зрозуміти, яким буде розклад подій, бо все залежить від того, яка сила прийде на зміну. Це може бути як у плюс, так і в мінус для України. Єдине, що зараз зрозуміло всім - те, що відставка Путіна від влади не є запорукою успіху України. Це не означає, що Україна повинна робити все для його збереження. Однак Україна повинна розуміти, що конфлікт із Росією триватиме роки. Адже це не конфлікт безпосередньо Путіна і Порошенка або Путіна з Україною. Це все-таки конфлікт Кремля і Росії з Україною. На жаль, він підтримується значною частиною російського суспільства і є найбільшою проблемою», - зазначив експерт.
11 Березня
16:46
За кордоном
Андрій Бузаров
Система в Росії не зміниться, після Путіна спецслужби поставлять іншу людину, яка служитиме
Російський президент Володимир Путін - ставленик системи. І навіть якщо він піде, що вкрай малоймовірно найближчими роками, ситуація для України на краще не зміниться. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив експерт-міжнародник Андрій Бузаров.
«Я не вірю в те, що Путін може піти. Такої вірогідності найближчими роками не існує. Але якщо допускати сценарій, що він якимось чином піде від влади, то треба пам'ятати, що він - ставленик системи. Система в Росії не зміниться - вищий генералітет і спецслужби візьмуть і поставлять іншу людину, яка служитиме системі. Так, вона не матиме такої популярності, як Путін, яку він собі заробив за 16 років перебування при владі. Він став президентом, коли Клінтон був президентом США, після того, як Клінтон вже пішов, двічі був Буш, Обама два терміни вже. Останні роки показують, що і законодавча, і правова системи в РФ створені під одного президента», - розповів політолог.
Експерт відазначив також тенденцію, що на сьогодні влада в Росії закривається всередині країни, також повністю закривається вплив на внутрішню ситуацію в країні ззовні. «Фактично опозиції в РФ як такої немає. Насправді опозиція у них - це ті ж самі друзі Кремля. Всі реальні опозиціонери - вони або на цвинтарі, або за кордоном, або в тюрмах. А решта більше для профанації і створення видимості. Популярність Путіна забезпечується тим, що він має підтримку більшості населення РФ. Може, у нього немає підтримки великих олігархів або багатих людей. Але небагаті люди підтримують Путіна. Навіть якщо погіршиться економічна ситуація (а вона погіршуватиметься), я не бачу в найближчі роки силового розвитку сценарію. Але це не означає, що зміниться президент або керівництво країни. Він уже йшов на посаду прем'єр-міністра, але це була просто рокіровка», - упевнений експерт.
Бузаров припустив, що, якщо Путін піде, можна дати стовідсоткову гарантію, що ситуація ніяк не покращиться. «Риторика російських сил свідчить про те, що Крим немає сенсу повертати Україні, і що Донбас - питання внутрішнього конфлікту в Україні. Отже, для України ситуація не може покращитися, вона буде тільки погіршуватися. Незалежно від того, буде при владі Путін чи ні. Будь-які варіанти розвитку ситуації в Росії будуть рикошетити по Україні. Навіть якщо теоретично уявити, що почнеться громадянська війна і насильницька зміна влади в Росії, вона автоматично перекинеться на територію України, оскільки у нас дуже довгий кордон із РФ», - підсумував політолог.
11 Березня
16:30
Політика
Євген Магда
Жоден з нинішніх російських опозиціонерів не здатний зайняти місце у Кремлі
Змінити Путіна в РФ зможе той, хто очолюватиме комісію з його поховання. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив політичний експерт, директор Центру суспільних відносин Євген Магда.
«Я думаю, що Путін у владі пожиттєво. Тому змінити його зможе той, хто очолюватиме комісію з його поховання за старою кремлівською традицією. Хто буде цією людиною? Може, Сергій Іванов або Сергій Шойгу. Але на сьогодні це питання не стоїть. Путін собі відміряв кілька термінів після нинішнього президентства», – відзначив експерт.
Євген Магда переконаний, що призначення на місце Путіна кого-небудь з силового блоку не є ймовірним. Адже показовою є доля одного з найближчих соратників Путіна – Віктора Черкасова. «Ви знаєте, вони насправді всі рівновеликі, однак Віктор Черкасов був ледь не всесильною людиною в Кремлі. Та його швидко відсунули на маргінес. Це свідчить про те, що хай який впливовий силовик, весь його вплив перебуває на кінчику ручки Путіна», – зазначив Магда.
Директор центру суспільних відносин вважає, що жоден з нинішніх російських опозиціонерів не здатний зайняти місце у Кремлі. «І безвідносно до російських опозиціонерів скажу ще одну річ: Захід не зацікавлений у розпаді РФ, як і 1991 році Захід не був зацікавленим у розпаді СРСР. Я думаю, що нам не треба будувати собі ілюзії, а треба будувати Україну як ефективну державу», – констатував він.
Експерт вважає, що ймовірний сценарій розпаду або громадянської війни в РФ після зміни правлячого режиму в РФ невигідний жодній із сторін: ні Україні, ні Заходу. «Ані розпад, ані громадянська війна невигідні зокрема Україні. Тому що негативні наслідки перекинуться на українську територію. А ми маємо дві тисячі кілометрів кордону з РФ. І стримати самостійно ніяк не вдасться, це буде складно. Ідеальний сценарій для Росії – це демократизація, але поки я не бачу для того підстав», – відзначив політичний експерт.
На переконання Євгена Магди, зміна влади в Кремлі не означає припинення військових дій на сході України й у Сирії. «Це залежить від того, хто прийде. Але система, яку збудував Путін, така, що більшість імовірних кандидатів не змінюватимуть курс. І підтримка його політики є в Криму, на Донбасі та щодо авантюри в Сирії», – підкреслив політолог.
Захід, підкреслює експерт, не збирається втручатися в процес зміни влади у Кремлі, адже сприймає Москву як свого стратегічного партнера. «Активних дій для усунення Путіна поки що не видно. Європа діє реактивно. І я вже казав, що Захід у цьому не зацікавлений. Якщо щось і буде відбуватися, то за ініціативою США з огляду на механізм прийняття рішень. Тільки тоді ЄС зможе відповісти більш консолідовано, ніж застосовані санкції», – резюмував політичний експерт Євген Магда.
/-0,47063302993774-/
/-pc-/
Top