Тема тижня
Чи можна націоналізувати приватизовані раніше підприємства та які наслідки це матиме?
Точки зору
20 Березня
13:25
Економіка
Сергій Лабазюк
Не можна допустити нового перерозподілу майна
Замість того, щоб проводити «політичну» націоналізацію, необхідно запозичувати успішний досвід інших країн. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив народний депутат Сергій Лабазюк.
За його словами, на сьогоднішній день абсурдно проводити націоналізацію в Україні, а необхідно запозичувати досвід Польщі.
«Там у 90-ті теж була проведена приватизація. І коли прийшла нова влада, власникам приватизаційних підприємств було поставлено чітку умову – об'єкти повинні працювати в їхній країні, а не в офшорах. Не можна допустити нового перерозподілу майна», – сказав Лабазюк.
Він також звернув увагу на те, що владі необхідно зосередитися на грамотній приватизації в найближчому майбутньому, оскільки державні підприємства необхідно ефективно використовувати.
«На папері країна має у власності і «Укрспирт», і «Хліб України». Це активи на сотні мільйонів, а то й мільярдів гривень, які не приносять країні ні копійки прибутку, а навпаки, тільки витягають з держбюджету кошти. «Украгролізинг» – структура, яка «з'їла» за останні десять років 1,2 млрд грн., а прибутку ні копійки не принесла. Ще один приклад, «Хліб України», який має 86 елеваторів, два порти та не приносить прибутків, а тільки набирає кредитні зобов'язання, які згодом лягають на державу. Всі ці підприємства необхідно передавати в активне управління», – вважає політик.
У такому випадку, підкреслює Лабазюк, держава виграє у два рази більше.
«Спочатку отримує кошти від продажу майна, потім за рахунок того, що інвестор платить податки державі. Ми розвиваємо галузь, створюємо робочі місця, гарантуємо гідну зарплату», – стверджує Сергій Лабазюк.
20 Березня
13:06
Політика
Віталій Хомутиннік
Владу не цікавить реприватизація
Влада вважає, що все, що було приватизоване раніше, – приватизовано чесно. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив народний депутат, глава депутатської групи «Економічний розвиток» Віталій Хомутиннік.
За його словами, якщо б реприватизація дійсно була потрібна владі, то за рік це питання хоч раз було б поставлене.
«Та цього не відбулося. Напевно, це не цікавить сьогоднішню владу, яка вважає, що все, що було приватизоване раніше, – приватизовано чесно», – відзначив він.
Крім того, Хомутиннік нагадав, що перегляд приватизації об’єктів в Україні вже був.
«Після попередньої революції, коли прийшов президент Ющенко, було розпочато реприватизацію. І після реприватизації Криворіжсталі додатково держава отримала декілька мільярдів доларів тільки з одного об’єкту. Все було за законом. Все було правильно. І прийшов інвестор міжнародний, який сьогодні розвиває це підприємство», – зазначив нардеп.
Хомутиннік сказав, що сьогодні приватизація попередніх періодів не переглядається через низку причин.
«Певно, в нас багато підкилимних якихось питань, оскільки пов’язані бізнес і влада. Питань, які ми не до кінця знаємо і розуміємо», – резюмував він.
19 Березня
13:23
Політика
Ігор Лапін
Не можна допускати огульної націоналізації
До процесу націоналізації окремих підприємств у країні необхідно підходити дуже скрупульозно та виважено. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив перший заступник Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації Ігор Лапін.
«У мене своя думка щодо процесу націоналізації. І вона, можливо, відрізняється від найбільш поширеної позиції з цього питання. Не можна допускати огульної націоналізації, коли все забираємо і знову виставляємо на приватизацію», – зазначив Лапін.
Парламентарій пропонує такий механізм націоналізації приватних об'єктів: якщо за якесь підприємство недоплатили, то необхідно зобов'язати інвестора доплатити.
«Адже не всі підприємства були віддані у приватні руки за кримінальними схемами. Якщо була занижена приватизаційна вартість, то кримінальну відповідальність несе той, хто оцінював об'єкт. А інвестор просто доплачує. Обчислити «вилку» цін спеціальним експертним центрам не складе труднощів», – твердить Лапін.
Але, якщо ж підприємство було продане за «тіньовими» схемами і тому є докази, то, за словами народного депутата, його потрібно повернути в державну власність.
19 Березня
13:03
/-0,52334785461426-/
/-pc-/
Top