Тема тижня
Чи потрібна Україні децентралізація?
Точки зору
17 Квітня
12:01
Олексій Гончаренко
Серйозній перерозподіл коштів вже почався
Перші кроки в бік децентралізації влади вже зроблені. Про це в коментарі «Аналітичній службі новин» (АСН) сказав народний депутат, секретар комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Олексій Гончаренко.
«Коли стартує децентралізація? Вона вже проводиться. Закон «Про добровільне об'єднання територіальних громад» вже прийнятий. Затверджено закон «Про основи регіональної політики». Створено Державний фонд регіонального розвитку. Цього року місцеве самоврядування отримає 26 мільярдів гривень, - заявив Олексій Гончаренко і додав, - Незважаючи на війну і кризу, серйозний перерозподіл коштів вже почався».
За словами політика, вперше в історії України Держфонд регіонального розвитку буде розподіляти три мільярди гривень за абсолютно прозорою формулою, яка враховує тільки кількість населення в регіоні, ніякого ручного режиму.
«Ефект вже відчувається. Почався процес об'єднання громад - ключовий момент для країни », - сказав Гончаренко.
Також депутат висловив свою особисту думку щодо реформи місцевого самоврядування.
«Потрібно ліквідувати державні адміністрації, які замінять виконавчі органи рад (виконкоми). Слід створювати префектури, у вигляді представництв центральної влади на місцях, але з дуже маленьким штатом - близько 20 осіб, які будуть дивитися тільки за тим, щоб не було сепаратизму і корупції на місцях », - зазначив депутат.
16 Квітня
18:00
Політика
Сергій Лабазюк
Замість децентралізації отримали централізацію
Обіцянка керівництва країни фінансово посилити владу на місцях і дати їй більше повноважень на практиці не реалізовується. Таку думку в коментарі «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив народний депутат Сергій Лабазюк.
«У нашій країні поняття «децентралізація» якесь інше, не таке, як в інших країнах. Справа в тому, що вивчаючи події останніх трьох місяців, бачу повну централізацію влади. Не бачу дій, які спрямовані в бік децентралізації», - сказав Лабазюк.
Парламентарій розповів, що нещодавно спілкувався з новопризначеним головою Хмельницької ОДА Михайлом Загороднім і той поскаржився на колосальний тиск центру.
«Йому (главі ОДА, - прим.авт.) не дають права прийняти рішення на місці, не погодивши його з Києвом. Йому вказують, кого і як призначати », - говорить Лабазюк.
На думку політика, не потрібно придумувати велосипед. Досить придивитися до успішного досвіду проведення реформи місцевого самоврядування в Польщі чи Естонії.
«Немає логіки в тому, щоб придумувати нові механізми. Беріть кращі, що є у світі і адаптуйте під наші реалії», - підсумував депутат.
16 Квітня
11:30
Політика
Костянтин Усов
Децентралізація не зробить всіх багатими
Повномасштабна децентралізація влади в Україні почнеться після внесення змін до Конституції. Про це в коментарі «Аналітичній службі новин» (АСН) сказав заступник голови глави комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв'язку Костянтин Усов.
«Нова Конституція має бути готова до кінця серпня. Вона і передбачить певне делегування повноважень на місця. В першу чергу, це стосуватиметься бюджету», - повідомив політик.
Усов зізнався, він не є прихильником «сліпого» запозичення досвіду проведення децентралізації в інших країнах. Каже, що потрібно враховувати українську специфіку.
«У нас своя специфіка, і це потрібно враховувати. Та ж Польща - більш моногенна держава в різних сферах: мовної, гуманітарній, політичній. Копіпаст ми не практикуємо. Але краще від сусідів, звичайно, потрібно брати», - каже Костянтин Усов.
Парламентарій уточнив, що децентралізація «завтра» не зробить всіх багатими, щасливими, захищеними. Але на більш справедливе суспільство, розподіл грошей і повноважень, руйнування корупційної вертикалі розраховувати можна.
15 Квітня
18:55
Політика
Сергій Куніцин
Доведеться прийняти ще дуже багато законів
Одна з головних цілей децентралізації - змінити бюджетні відносини між центральною владою і владою на місцевому рівні. Більше грошей має йти на місця.
Таку думку висловив «Аналітичній службі новин» (АСН) народний депутат, екс-прем'єр-міністр Автономної Республіки Крим Сергій Куніцин.
«Не можна, щоб області, регіони, міста і села клянчили у Києва те, що вони заробляють. Коли говорять про децентралізацію, я вам, як губернатор, прем'єр, можу сказати: найголовніше для регіонів - це бюджет», - заявив Куніцин.
На другому місці, за словами парламентарія, знаходиться гуманітарна сфера.
«Не має місцева влада содержати міліцію, тюрми. Її завдання підтримувати заклади культури, охорони здоров'я, освіти, дороги », - говорить Сергій Куніцин.
Але для того, щоб децентралізацію поставити на рейки, як стверджує народний депутат, «потрібно прийняти ще дуже багато», в тому числі, внести зміни до Конституції.
/-0,48930597305298-/
/-pc-/
Top