Текст змін до Конституції щодо децентралізації влади майже узгоджений, але залишилась єдина розбіжність — хто представлятиме державу на місцях. Про це «Аналітичній службі новин» повідомив експерт із місцевого самоврядування, колишній народний депутат Юрій Ганущак.
«Йдеться про питання статусу представника держави на місцях. Звичайно, є й інші розбіжності, але це питання — найболючіше. Якщо ми, нарешті, приймемо за основу той факт, що представляти державу на місцях має уповноважений від виконавчої влади, тобто від Кабміну, а не від президента, то ми зможемо назавжди позбутися «совка», — зазначив Ганущак.
Він нагадав, що попри декларації про децентралізацію влади всі керівники на Банковій вважали, що остаточне рішення має ухвалюватися саме в Києві.
«Нинішній президентський варіант реформи — щоб на місцях керували все-таки представники президента. Але це недієздатна система. І це Крим показав. Там був представник президента, і що? Ми ж пропонуємо компромісну норму, яка є у французькій моделі: президент призначає, але тільки з подання уряду, урядника або префекта. Причому він призначається автоматично, миттєво», — підкреслив експерт.
За його словами, це питання зустріне серйозний спротив серед клерків, які стоять за спиною президента. Але Ганущак наголосив, що якщо вони намагатимуться протягнути проект, де представником держави на місцях буде представник президента, зміни до Конституції у залі будуть провалені. За словами експерта, на небезпеку такого підходу звернула увагу і Венеціанська комісія, жорстко розкритикувавши цю норму.
На думку Ганущака, Україні підходить польський досвід, але ще краще підійде французька модель.
«Вона більш аполітична. Так, польська модель передбачає виключно взаємозв’язок місцевої влади з урядом. А французька — оперативний поточний зв’язок з урядом, а стратегічний, інформаційний — з президентом. Тобто цей представник підпорядкований уряду, але підзвітний президенту. І ця модель має бути прийнята як компроміс», — підсумував спеціаліст.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.