Тема тижня
Холодний сезон 2015: На чому будемо економити
Точки зору
16 Серпня
12:46
Економіка
Андрій Чубик
Підготовка до опалювального сезону ведеться з примусу
Недостатньо робиться для ефективного накопичення палива, яке потрібно для проходження опалювального сезону. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив виконавчий директор Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Андрій Чубик.«Підготовка до опалювального сезону йде, але, як завжди, з примусу. Відомі середні показники, скільки потрібно палива, але робиться недостатньо для його ефективного накопичення », - сказав він.За його словами, найбільша проблема в України з поставкою вугілля для теплових електростанцій.«Це пов'язано з тим, що даний сектор монополізований приватними структурами», - зазначив експерт.Крім того, Чубик зазначив, що пропозиція про зниження температурного режиму є не зовсім правильною.«У наших реаліях не повинно адміністративним способом регулюватися, яка температура повинна бути в приміщеннях. Як правило, у нас усі приміщення приватизовані, тому кожен повинен сам регулювати температуру свого житла. Держава може створювати певні стимули, щоб люди економили», - вважає він.Водночас, на думку експерта, Україні слід максимально обмежити ділові контакти з Росією, як країною агресором.«Звичайно, є певні моменти, ми не можемо повністю, наприклад, анулювати поставку ядерного палива. Але потрібно намагатися бути якомога менш незалежними від РФ», - резюмував Чубик.
16 Серпня
12:04
Економіка
Сергій Дяченко
Україні доведеться закуповувати вугілля в Росії, незважаючи на політичний дискомфорт
Україні доведеться купувати вугілля у Росії та із зони АТО, оскільки часу на укладання імпортних контрактів з іншими країнами залишилося дуже мало. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив експерт енергетичних програм, голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів Сергій Дяченко.«Звичайно, не варто купувати вугілля в Росії, але ми вже дійшли до того, що нам доведеться, вугілля явно недостатньо на складах. Варіантів уникнути постачання з дискомфортних для нас джерел фактично немає. Нам доведеться брати вугілля або із зони АТО, або брати його в Росії. Можна, звичайно, імпортні контракти відновити торішні, але часу для цього дуже мало. Такі контракти за один день не укладаються. Але все одно, я вважаю, цього буде недостатньо і нам доведеться купувати електроенергію чи вугілля у дискомфортних із політичної точки зору джерел», - розповів експерт.Дяченко упевнений, що для підготовки до опалювального сезону зроблено дуже мало.«Говорити однозначно, що уряд, міністерство винуваті - не можна. Тому що практично все приватизовано, причому в одні руки. Теплова сфера - 80% належить одній компанії. І при приватизації створили монополію, абсолютно неприйнятну у такій стратегічній галузі. Я слабко уявляю, які зараз можуть бути важелі впливу на «ДТЕК», - зазначив експерт.Також Дяченко вважає, що стосовно газу вийде сторгуватися з Росією. Оскільки у РФ зараз проблеми зі збутом.«Росії треба ще забезпечувати транзит, потрібен газ у газосховищах. Вважаю, домовленості якісь будуть досягнуті », - підсумував експерт.
15 Серпня
12:03
Економіка
Михайло Гончар
В умовах падіння обсягів імпорту російського газу і зниження цін, газова зброя працює погано
Україна зменшила газову залежність від Росії, але збільшила залежність по електроенергетиці. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив експерт з питань енергетики Михайло Гончар.
«Стратегію щодо енергонезалежності у нас розроблено. Але на практиці її не використовують. Ми досить різко знизили свою газову залежність від Росії. Наприклад, ще на початку цього десятиліття ми імпортували з РФ практично 40 млрд кубометрів газу на рік. Торік імпорт зменшився вдвічі — 19 млрд кубометрів газу. Цього року буде ще менше. Навіть більше, у зв'язку з падінням цін на нафту, знизилися ціни і на газ. Для нас це працює позитивно, а для Росії — негативно. Адже в умовах падіння обсягів імпорту російського газу і низьких цін, газова зброя працює погано», — сказав він.
За його словами, зменшення імпорту блакитного палива з Росії стало можливим через диверсифікації постачання реверсного газу з Європи. При цьому експерт наголосив, що Київ збільшив залежність від Москви в електроенергетиці.
«Тому питання енергонезалежності від Росії обумовлюється системністю політики, яку здійснює і уряд, і Президент. Не можна всі камені кидати у бік Кабміну, оскільки політичний курс державі задає все ж Президент. А у нас глава держави захопився політично-дипломатичними іграми, з'ясуванням відносин з партнерами по коаліції, а також абсолютно непотрібними в умовах війни конституційними змінами», — резюмував він.
15 Серпня
10:38
Економіка
Юрій Гаврилечко
Починати закуповувати вугілля потрібно було набагато раніше
Якщо Україна не хоче закуповувати російське вугілля, то про постачання з інших країн їй треба було думати набагато раніше - ще навесні. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив економічний експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко.«Вугілля не вистачає і буде не вистачати на опалювальний сезон, це було відомо всім. Закуповувати його, починати контрактувати і привозити треба було ще з квітня тому, що максимальна перевалочна здатність українських портів - це від 400 до 600 тисяч тонн на місяць. Значить, для того щоб в Україні була необхідна кількість вугілля, він повинен надходити як мінімум з травня по жовтень. Зараз на дворі середина серпня, якщо його спробувати купити де-небудь, окрім Росії, то звідки може бути це вугілля? З ПАР, Австралії, Нової Зеландії», - розповів експерт.За словами економіста, починати закуповувати вугілля треба було набагато раніше.«Якщо його почати контрактувати зараз, то ніде в світі не чекають Україну із замовленнями на вугілля тому, що це досить консервативний ринок і збільшення обсягу видобутку просто так, на разове замовлення, ніхто собі дозволити не може. Але навіть якщо уявити, що у когось будуть надлишки вугілля, то в кращому випадку вони до нас доїдуть до початку опалювального сезону. До того ж доїде обсяг на декілька тижнів роботи наших електростанцій», - зазначив Гаврилечко.Експерт вважає, якщо робити поставки взимку, то це ускладниться проблемами з логістикою і вартість такого вугілля буде дорожчою.«Це буде дорожче. Навіть якщо на місці закупівлі він коштуватиме дешевше, ніж російський газ, то при транспортуванні сюди, він коштуватиме дорожче. Це банальна економіка. Що труднощі будуть, було відомо ще з минулого опалювального сезону. Чому цього не запобіглі - питання до Демчишина», - резюмував Гаврилечко.
/-0,54917788505554-/
/-pc-/
Top