В Україні відсутня стратегія енергетичної безпеки і тому управління енергетичним комплексом дуже розрізнено. Таку думку «Аналітичній службі новин» висловив президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут.
«Як така стратегія енергетичної безпеки у нас відсутня. Є стратегія національної безпеки. Там ці питання порушені, але цілісної стратегії енергетичної безпеки, яка є елементом сталого функціонування всього народно-господарського комплексу України, немає. Взагалі стратегічні документи у нас не в пошані. Попередні влади такі документи створювали, але вони не були базою для реальних дій. А нинішня конфігурація влади, на жаль, дуже далека від розуміння національних стратегічних інтересів. До цієї зими ми підходимо з вельми розрізненим поглядом на управління енергетичним комплексом. Не можна сказати, що є цілісне бачення, з чим ми повинні вийти на опалювальний сезон», - розповів експерт.
Нарбут вважає, що до цієї зими ми йдемо також «стрімголов, як і до попередньої».
«Тільки та зима була періодом дуже нетривіальних і безпрецедентних подій для країни. А до цієї зими ми не дуже добре підготувалися, з моєї точки зору. Кожен поверх влади в цьому відношенні не допрацьовує. Коли прем'єр-міністр, критикуючи міністра енергетики, говорить про нестачу вугілля на складах, то є питання і до уряду, і до самого прем'єр-міністра щодо того, чому не вирішені ті питання, які стосуються кредитування, фінансування в тому числі по лінії субсидування тих програм, які залежать від уряду. Гроші, субсидії не доходять до сектора. Вони не потрапляють тим людям, які повинні ці субсидії отримувати. Але вони ще й недоотримуються сектором», - сказав експерт.
Нарбут зазначив, що в питанні підготовки до зими важливе розуміння і того, на які поставки газу може розраховувати НАК «Нафтогаз».
«У законі про держбюджет на 2015 рік була закладена гарантія в мільярд доларів на закупівлю природного газу по імпорту, яка повинна була бути надана «Нафтогазу». Наскільки мені відомо, цей механізм не був використаний і уряд не озброїв цією гарантією «Нафтогаз». Крім того, є серйозне питання, на які поставки може розраховувати компанія, яка за фактом сьогоднішнього управління перебуває безпосередньо під керівництвом прем'єр-міністра. «Нафтогаз» зараз грає ва-банк. Не вирішено питання з Росією. А насправді, банально немає коштів для того, щоб оплачувати поставки з Європи і навіть дешевший російський газ. Не кажучи про те, що безпрецедентним є те, що «Нафтогаз» не влаштовує тендери на закупівлю газу в підземні сховища. Він не викуповує таким чином газ власного видобутку, я маю на увазі незалежних виробників, газ, який продається дешевше, ніж будь-який імпортний газ, чи то російський, чи то європейський», - розповів Нарбут.
Експерт зазначив, що при цьому прем'єр критикує міністра енергетики за зайве захоплення імпортом при закупівлі вугілля, але в газовій сфері він нічого не висловлює.
«Що стосується фактичних запасів, які важливі для забезпечення опалювального сезону, то у нас відставання від минулорічного графіка на 2 мільярди кубічних метрів із закачування в сховища, це при тому, що залишки на початок сезону закачування були вищими, ніж у минулому році. Всі запевнення керівництва «Нафтогазу», що за два місяці, (зазвичай сезон закачування закінчується 15 жовтня) ми зможемо закачати 6 млрд, взагалі для непосвячених. Тому що тільки зараз «Нафтогаз» виходить на домовленості з ЄБРР щодо кредиту в 300 мільйонів. 300 мільйонів це всього на закупівлю 1,2 мільярда кубічних метрів. І за темпами закачування очікую, що у «Нафтогазу» замість декларованих 19 мільярдів, буде в кращому випадку 16 мільярдів», - розповів експерт.
Що стосується постачань вугілля із зони АТО, то це рішення політичного рівня, вважає Нарбут.
«У нас немає заборон Верховної Ради або РНБО, чи Президента, немає ніяких обмежень на роботу з цією зоною. Промисловість шукає спосіб формувати запаси вугілля за найбільш вигідними цінами. І в цьому є логіка роботи промисловості. Якби було прийнято рішення «Там ми не закуповуємо», то тоді б віддувався за це рішення політики перед експертами, відповідаючи на запитання «а на чому ж повинні заробляти люди, що залишилися жити в цій зоні. У тому числі і шахтарі». Це вугілля раціонально закуповувати. Інша справа, що логістика доставки цього вугілля вкрай ускладнена. Арсенію Петровичу я б порекомендував займатися питаннями логістики та відновлення тієї інфраструктури, яка дозволила б зробити поставки цього вугілля більш швидкими», - розповів експерт.
За словами Нарбута, в нинішньому уряді мало людей, які працювали в промисловості, а більше тих, хто у фінансовому секторі, тому критичний імпорт, критична інфраструктура та інші речі їм незнайомі.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.