Потрібно змусити олігархів вивести гроші з офшорів, прибрати монополії та доплатити за підприємства. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив екс-голова Фонду держмайна України Олександр Бондар.
За його словами, реприватизація в тому вигляді, в якому її подають ініціатори, абсолютно недоцільна.
«Вона перетвориться на з'ясування стосунків і перерозподіл майна. Навіть якщо заберуть, ніхто їх не купить повторно. Вони залишаться де-факто у власності держави, але де-юре туди прийде керівництво, призначене олігархами. І нічого не зміниться. Адже у нас немає державних підприємств у класичному розумінні», – зазначив Бондар.
Він нагадав, що у 2012 році запропонував ефективний механізм для перегляду приватизаційних угод.
«Я говорив про те, що потрібно їх переглядати з точки зору справедливості, а не законності. Адже, по суті, скупка підприємств проходила відповідно до закону. Просто Фонд встановлював так звані кваліфікаційні умови, коли було заздалегідь відомо, хто що купить. І купували за стартовою ціною», – зауважив експерт.
На думку Бондаря, для того, щоб наповнити бюджет, потрібно не «віджимати» у олігархів підприємства, а зробити три кроки.
«Перший – олігархам, які реєструють свої компанії десь на Кіпрі, перереєструвати їх в Україні. Гроші вивести з офшорних рахунків і повернути їх в Україну. А держава за легалізацію цього переведення візьме свій відсоток. Я б наполягав на 50%, але навіть якщо це буде 10%, то тільки з надходжень від приватизації за минулий рік вийде 10 мільярдів. А якщо взяти всі роки, тоді можна буде перекрити всі кредити МВФ», – вважає Бондар.
На думку політика, таким чином можна буде вирішити масу питань, у тому числі, покрити бюджетний дефіцит, допомогти банківській системі, зняти навантаження з обслуговування зовнішнього боргу.
«Другий крок – зруйнувати приватні монополії, які захопили цілі ринки. Поставити їм умову, щоб вони позбулися свого майна, володіння яким суперечить антимонопольному законодавству. І, нарешті, третій крок – змусити олігархів заплатити справедливу ціну за свої підприємства. Адже вони купувалися без усякої конкуренції, фактично за стартовою ціною», – резюмував екс-глава ФДМ.
Він вважає, що останній скандал, пов'язаний з підприємством «Укртранснафта», створює небезпечний прецедент.
«Влада повинна розуміти, що відбувається у країні. Якщо вони не зроблять висновки з цієї спроби захоплення, все закінчиться громадянською війною», – резюмував Олександр Бондар.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.