counter

Три кроки назустріч інвесторові


Переглядів: 28


Три кроки назустріч інвесторові

Не треба бути мудрим, як Соломон, щоб розуміти, що добробут українців залежить від стану економіки країни. Що за бюджету, в якому від початку закладено дефіцит, не буде ні високих пенсій, ні забезпечення на належному рівні тієї ж бюджетної сфери. Але самі впоратися з економічною кризою, яка надійно захопила Україну у свої чіпкі обійми, ми не в змозі. Якби це було інакше, не було б необхідності у валютних кредитах, які, як відомо, нам ніхто не подарує. Можна, звісно, помріяти, що в нашому суспільстві з'явиться такий собі економічний геній за типом поляка Лешека Бальцеровича, який відшукає вихід з того глухого кута, в якому країна перебуває зараз.

Але мріями, як відомо, ситий не будеш. Тому потрібно самим шукати стежку, яка дозволить поліпшити економічну ситуацію. Одна з таких стежок, яка цілком може стати навіть гарною дорогою, на думку експертів економічного спрямування, - приплив інвестицій. Та ось тільки невдача: інвестори, навіть незважаючи на привабливість нашої країни, яку теж відзначає багато хто в експертному середовищі, в Україну чомусь не поспішають. Якщо з'ясувати чому й усунути фактори, які заважають цьому процесу, ми можемо розраховувати на оздоровлення економіки, а отже - й на підвищення життєвих стандартів кожного з нас. Саме це завдання «Аналітична служба новин» (АСН) і спробувала вирішити разом з експертами.

Відлякує корупція...

Ілля НесходовськийІлля НесходовськийГоловними причинами того, що іноземні інвестори не поспішають вкладати свої гроші в українську економіку, за словами економічного експерта Іллі Несходовського, є відсутність реформ і корупція, що охопила в Україні все і вся. «Інвесторів відлякує ненадійність економічного сектору України, непередбачуваність правил гри, які у нас дуже часто змінюються, - пояснює економіст АСН. - Але навіть не це лякає іноземців найбільше, а корупція і той факт, що в нас у ній же загрузла й судова система. За таких умов виходить, що інвестор, який принесе в Україну гроші, ризикує практично всім».

Але, з іншого боку, незважаючи на стримувальні моменти, Україна інвестору цікава. «Після того як у зв'язку з санкціями щодо Росії на світовому ринку змінився розклад, інвестори, які раніше вкладали кошти в Росію, шукають альтернативу, - зазначає Ілля Несходовський. - І саме Україну вони розглядають як можливу альтернативу для інвестицій. Крім того, у нас досить сильно девальвувала валюта, тому Україна зараз приваблива з точки зору трудових ресурсів - у країні кваліфікована, але при цьому низькооплачувана робоча сила. У нас також насичена, добре розвинена інфраструктура. Виходить, що, з одного боку, Україна має все для припливу інвестицій, але, з іншого, поки не будуть зроблені рішучі кроки, спрямовані на подолання корупції, нічого не буде. Світ має побачити досить гучні справи із затримання корупціонерів на вищому рівні. Про це говорив Байден, про це говорив представник МВФ, про це говорили в Єврокомісії, в Європарламенті. І це якраз і є найбільшою проблемою для України».

Віктор ЧумакВіктор ЧумакЩо інвесторів відлякує корупція, а заодно й нестабільні податки, вважає і заступник голови парламентського Комітету з питань протидії корупції, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Віктор Чумак. Він зазначив, що для активізації інвесторів необхідно продемонструвати реальні кроки з боротьби з корупцією. Адже зараз багато іноземних інвесторів придивляються до країни, але не заходять саме через корупційні ризики. «Ми тільки розгойдуємося. Створено відповідні органи, і результат повинен бути в першій половині року, - зазначив нардеп. - Якщо за півроку буде хоча б дві-три реальні справи щодо корупціонерів, це може стати реальним поштовхом для активізації інвесторів». Крім того, за його словами, інвестиції, причому як зовнішні, так і внутрішні, зупиняє податкова система України. «Інвестор не йде, оскільки ситуація з податками не врегульована. Поки існують такі високі податки та відрахування, жоден інвестор не зацікавлений запускати тут свій бізнес», - підкреслив експерт.

... І несприятлива законодавча база

Андрій НовакАндрій НовакДля того щоб інвестори прагнули заходити в Україну і вкладати кошти в українську економіку, необхідно змінити законодавчу базу і зробити адміністрування менш зарегульованим, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. «Під поняття інвестиційних умов підпадають дві категорії: перша - законодавча база взагалі економічної діяльності і друга - адміністрування з боку органів влади, - запевняє він «Аналітичну службу новин» (АСН). - При цьому починається все із законодавчої бази: податкової, митної, бюджетної та грошово-кредитної систем. Якщо вони не сприяють веденню бізнесу та капіталовкладенням, то ніяке, навіть дуже ефективне, адміністрування не замінить несприятливої ​​законодавчої бази. А коли адміністрування занадто зарегульоване, у ньому багато так званого ручного управління, яке залежить від волі чиновника, навіть за дуже сприятливої номінальної законодавчої бази така система не буде привабливою».

Але, за словами експерта, поки що в Україні не виконується жодна з цих двох умов, хоча вони потрібні в комплексі, а не кожна окремо. «Законодавча база у 2016 році як мінімум залишиться колишньою, бо податкову систему змінили тільки косметично. Бюджет прийнято у тій же структурі доходів і витрат, що й попередні (у 2015 і 2014 роках. - Авт.), тобто не відбулося жодних структурних змін, - зазначає економіст. - Більш-менш змінити в цьому році можна хіба що адміністрування в плані зменшення його регуляторних функцій і процесів з боку державних органів влади. Тільки тут можна показати якісь зміни, які повинні змусити українських підприємців не виводити капітал, а іноземних підприємців - не боятися вкладати в Україну кошти. Але тільки цими кроками нічого суттєвого в плані інвестиційної привабливості ми не зробимо». Андрій Новак переконаний, що це відкладеться доти, поки дійсно не будуть зроблені глибокі економічні реформи зі зміною податкової, бюджетної та грошово-кредитної систем.

Війна на сході - не перешкода

Ангела БочіАнгела БочіЯкщо говорять про приплив інвестицій до країни й намагаються аналізувати причини, через які цього не відбувається, дуже часто можна почути, що одним із серйозних стримувальних факторів є військові дії на сході країні. Водночас економічний експерт Ілля Несходовський запевнив АСН, що це не так. Згодна з ним і експерт з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Ангела Бочі, яка вважає, що інвестицій немає в першу чергу через відсутність судової та податкової реформ. «Перш ніж говорити про перспективи інвестицій, спочатку треба подивитися в корінь проблеми, чому все ж наш клімат не є інвестиційно привабливим, - коментує для АСН те, що відбувається в країні, Ангела Бочі. - Якщо дивитися на ті опитування, які зараз проводять бізнес-асоціації, то основними причинами погіршення інвестиційного клімату називають відсутність судової реформи, низьку ефективність боротьби з корупцією, відсутність прогресу з податковою реформою. Тому аж ніяк не війна на сході, хоч вона і є одним зі стримувальних чинників, а високий рівень корупції та несформована судова система відлякують реальних інвесторів».

На думку Бочі, привабливий інвестиційний клімат в Україні «можливий тільки за рахунок захисту прав власності інвесторів, чесного захисту, боротьби з корупцією, ефективної податкової реформи, яка зменшить податкове навантаження на бізнес, у тому числі за відсутності проблем з відшкодуванням податку на додану вартість та з прозорими системами ведення бізнесу. Важливий і фактор політичної стабільності в країні, чим Україна похвалитися не може». Враховуючи всі фактори, підкреслила економіст, можна допустити, що надходження інвестицій можливе в найближчі кілька років, але це оптимістичний варіант розвитку подій. «Реально в середньостроковій перспективі - це 2-3 роки. Є прогнози щодо відновлення зростання ВВП. Тому за 2-3 роки ми можемо очікувати припливу інвестицій, якщо все ж однозначно будуть ефективні дії з боротьби з корупцією і буде стабілізація на сході», - запевнила Ангела Бочі.

Юрій ГаврилечкоЮрій ГаврилечкоБільш категорично висловлюється з цього питання економічний експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко, який вважає, що для приходу в країну інвестицій - на додачу до змін судової та податкової систем - необхідно провести перевибори до парламенту, змінити уряд, а заодно - і голову НБУ. «Інвестиції залучити можна, - запевнив він АСН. - Але тільки після виконання комплексу заходів. Причому якщо говорити про судову реформу, то потрібно міняти весь корпус суддів - не по одному, а, в принципі, я тут згоден з паном Аваковим, усіх. Нам потрібна інша судова система. Необхідно реформувати прокуратуру, зменшити її чисельність. Принаймні, у три рази, тому що в нас дуже багато прокурорів на одну людину, якщо виходити з європейських норм. Треба цілком змінювати податкове законодавство, залишаючи щонайбільше три-чотири податки. Потрібно міняти функції податкової, залишивши тільки дві. Це фіксація сплати податку й сервісна допомога платникам податків при заповненні декларацій».

Експерт переконаний, що необхідно дозволити підприємцям абсолютно спокійно розпоряджатися своїми коштами після сплати податків. «Тобто сплатив податки, а далі можеш робити що завгодно, можеш знімати їх як готівку, можеш перераховувати на благодійні цілі або волонтерським організаціям. Це вже твої гроші, - підкреслює він. - Треба скасувати всі обмеження, запроваджені Національним банком на купівлю-продаж валюти, оскільки вітчизняні імпортери не можуть дозволити собі накопичити певні кошти і щось закупити за нижчими цінами, щоб потім продати й заробити. Два роки діє геть корупційний закон про ціноутворення, де чиновник може самостійно визначати вартість імпортної продукції. Відповідно, він не несе жодних зобов'язань, він ні за що не відповідає, якщо щось буде не так. Це змушує імпортерів або платити хабарі, або завищувати ціни порівняно з тими, які існують насправді».

Але якщо Ангела Бочі допускає, що приплив інвестиційних грошей можна очікувати через якихось 2-3 роки, Юрій Гаврилечко дивиться на цей момент більш песимістично: він переконаний, що чекати на інвестиції та зміни в цій сфері доведеться як мінімум років 20. «За рік особливо нічого не змінилося. Адже щоб щось змінилося, потрібні не тільки якісь правильні закони, але ще й їх виконання, - пояснює економіст. - І щоб до цього звикли люди в країні та за її межами, адже наявність або відсутність інвестицій - це довіра, з одного боку, до держави, а з іншого - до того, хто виконує закони цієї держави. Причому діють вони для всіх однаково, а не вибірково».

Зменшити ризики

Віктор СусловВіктор СусловВ Україні склався вкрай несприятливий інвестиційний клімат, змінити який можна кількома кроками уряду, запевняє екс-міністр економіки Віктор Суслов. Один з найважливіших, крім боротьби з корупцією (цей момент відзначають практично всі експерти, з якими АСН поспілкувалася на цю тему), за словами економіста, - це валютне регулювання, яке надасть інвесторам досить вільний доступ до валюти. «Єдино правильний шлях розвитку української економіки - залучення великого обсягу прямих іноземних, насамперед приватних, інвестицій. Але інвестиції в Україну не те що не йдуть - останніми роками спостерігається їх відтік із нашої країни, - говорить економіст. - Це пов'язано із вкрай несприятливим інвестиційним кліматом. Кожен день у нас відбуваються корупційні скандали, у тому числі пов'язані з прямим захопленням підприємств, рейдерськими захопленнями. У таких умовах іноземні інвестиції не прийдуть».

Крім того, відзначає експерт, «поки в Україні неможливо купити валюту для закупівлі сировини, матеріалів, обладнання, інвестори сюди не прийдуть, вони не зможуть налагодити тут роботу. А пряма заборона, яка існує зараз на виведення дивідендів з України, на конвертацію валюти з метою сплати власникам дивідендів, геть відбиває будь-який економічний інтерес. Не будуть інвестувати доти, поки банківська система України перебуває на одному з останніх місць у світі, банки банкрутують, а багато з них не виконують своїх зобов'язань. Поки банки тримають рівень процентних ставок за своїми кредитами більше 30% річних (а у переважної більшості банків сьогодні більш високі ставки), на приплив інвесторів нам розраховувати не доводиться».

Андрій БліновАндрій БліновУ свою чергу експерт з економічних питань Андрій Блінов, коментуючи проблему для «Аналітичної служби новин» (АСН), зазначив, що в нашій країні практично зупинився економічний процес. І саме це є основною причиною, через яку немає іноземного інвестора. А щоб поліпшити інвестиційний клімат, вважає Андрій Блінов, необхідно здійснити три кроки. «Рівень інвестиції валового накопичення основного капіталу у ВВП уже ледве сягає 10%, це тотальне недоінвестування в економіку і одна з головних причин не тільки нинішніх, а й майбутніх економічних лих», - пояснює економіст. За його словами, існує три основних джерела інвестиційної підтримки. Одне з них - питання, пов'язане з роздержавленням і приватизацією. «Україна давно говорить про те, що планує продавати окремі підприємства, - нагадує Андрій Блінов. - Це і Одеський припортовий завод, і Центренерго, і деякі інші активи. Приватизація останні два роки взагалі не йде. Вона гальмується будь-якими способами, необхідністю змін якихось законопроектів, зокрема, про продаж первинних 5 або 10% акцій на майданчиках. З моєї точки зору, це більше відмовки влади, адже не секрет, що в нас є політичне квотування при призначенні людей і на посади в державних компаніях. Тому і уряд, і влада в цілому, і окремі її особи є серйозними бенефіціарами саме від такої системи розподілу. Відповідно, вони не зацікавлені у швидкій приватизації».

Це перший момент. Далі, запевняє експерт, вирішити проблему може створення спільних підприємств з провідними західними компаніями. Крім того, щоб залучити інвестиції, потрібно провести реіндустріалізацію. «Адже спільні підприємства - це не тільки інвестиції, робочі місця, а це ще й предмет технологій. І якби відбулося зміщення допомоги Україні від технічної до фінансової, почалося б створення таких підприємств. Тому необхідно проговорити з окремими національними урядами, можливо, з тим же ЄС, питання щодо спеціальних умов роботи таких спільних підприємств. Нам просто необхідно запускати процес реіндустріалізації країни і припливу інвестиційного капіталу. Як показує досвід багатьох країн, навіть в умовах війни або територіальної втрати це можна робити», - переконаний економіст.

І третє, на чому акцентує Андрій Блінов, - щоб країна отримала можливість залучати інвестиції, потрібно вирішити питання про кредитування. «Це питання пов'язане з внутрішньою інвестиційною активністю, - підкреслює експерт. - Зрозуміло, у нас сьогодні дуже висока відносна вартість ресурсу. І високі ставки, і неефективне питання захисту кредиторів тощо. Думаю, тут окремі кроки робляться, адже Національний банк заявив, що цього року інфляція має становити 12%. А це більш-менш прийнятний показник для початку більш активного кредитування. Вважаю, що це - одна з основних передумов, щоб банки відновлювали кредитування, зокрема, саме в національній валюті».

Як бачимо, щоб країна стала привабливою в інвестиційному плані для іноземного капіталу, уряду (цьому або тому, який прийде йому на зміну) потрібно добре попрацювати, адже крім суто економічних кроків, зазначених Андрієм Бліновим, Україні фактично треба повернути довіру світової спільноти, показавши реальну, а не декларативну боротьбу з корупцією. А от чи справді це під силу нашій країні? Останнім часом виникають великі сумніви.

Лариса Чайка, АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,33335304260254-/ /-pc-/
Top