Українська влада продовжила термін загальної мобілізації до початку лютого 2025 року і планує призвати на військову службу ще 160 тисяч осіб. Проте постає питання, чи зможе Україна досягти цієї мети.
На початку жовтня британське видання The Times повідомило, що Україна планує мобілізувати 200 тисяч людей до кінця року. Однак виконання цих планів може бути утруднено низкою факторів, таких як обмежена кількість придатних до служби чоловіків призовного віку та опір мобілізації серед населення.
Проте високопоставлене джерело із Сил оборони в інтерв'ю ВВС заявило, що мобілізаційні ресурси, тобто кількість чоловіків, придатних до служби, є. Проблема, за його словами, полягає у недостатньо ефективній роботі територіальних центрів комплектування (ТЦК), які могли б краще справлятися із завданням мобілізації.
З 18 травня до 16 липня свої дані оновили майже 4,7 мільйона військовозобов'язаних українців. Хоча частина з них не підлягає мобілізації через відстрочки або бронювання, ця частина навряд чи перевищує половину від загального числа. За оцінками Міноборони, загальна кількість військовозобов'язаних в Україні може сягати 11 мільйонів осіб, проте близько 6 мільйонів чоловіків не оновили свої дані до ТЦК.
Точні дані про чисельність чоловічого населення в Україні наразі невідомі. Останній перепис населення проводився 2001 року, і з того часу чисельність чоловіків значно зменшилася. За даними Державної служби статистики, напередодні вторгнення в Україні проживало близько 10,2 мільйона чоловіків віком від 25 до 60 років, які теоретично могли б бути призвані до армії.
За інформацією Financial Times, під мобілізацію підпадають лише 3,7 мільйона з потенційних 11 мільйонів чоловіків у країні, оскільки інші вже служать на фронті, мають інвалідність, перебувають за кордоном або заброньовані для критично важливих підприємств.
Джерело в українському уряді визнає, що заклик 160 тисяч новобранців – це "найвища планка", досягнення якої буде вкрай складним. Він зазначив, що багато хто, хто хотів вступити до лав Сил оборони, вже зробили це, а решта військовозобов'язаних не хоче брати участь у бойових діях, що ускладнює процес мобілізації. Ці резерви потрібні, щоб покривати втрати на фронті, а не для створення нових підрозділів чи підготовки до можливих контрнаступних дій наступного року.
На запитання, чому було вирішено публічно озвучити цифри призову, джерело пояснило, що ця інформація давно вже не є секретом навіть для Росії.