counter
Стрічка новин
Вибрати все
21 Жовтня
20 Жовтня
Всі новини...


Кому заважають «граблі» Помаранчевої революції


Переглядів: 136


Кому заважають «граблі» Помаранчевої революції

Процеси, що відбуваються у нашій країні останнім часом, цілком закономірно завершилися урядовою кризою. Підстав для цього достатньо: економіка, схоже, вибиратися з ями, в якій опинилася, поки що не поспішає, рівень життя більшості українців теж постійно погіршується, війна на сході перетворилася на перманентну, про повернення Криму хіба що говорять, та й то якось не всерйоз. Проте прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вважає, що політична криза в Україні штучного походження і спровокована деякими силами, аби підштовхнути процес запуску дострокових виборів. А тому «необхідно переформатувати уряд, для чого політичні партнери повинні запропонувати свої кандидатури на міністерські портфелі, щоб була можливість далі продовжувати реформи в країні».

Про це він заявив на урядовій нараді одразу після голосування в парламенті щодо відставки Кабміну. А трохи згодом назвав і винуватців тих процесів, які спостерігаються нині на політичному олімпі країни. З одного боку, за словами прем'єра, «уряд юридично цілком легітимний і продовжує працювати, але політична невизначеність залишається, і їй треба покласти край». З іншого ж, він додав, що винуватці того, що відбувається в країні, відомі. За його словами, крім самого Президента, до створення цієї кризи доклала руку партія «Блок Петра Порошенка», а також усі решта учасників правлячої парламентської коаліції, тобто «Народний фронт», «Батьківщина», «Самопоміч» та Радикальна партія.

Що чекає на Україну далі, особливо на тлі кризи економічної та невтішної ситуації на сході країни, і які можливі сценарії розвитку подій? Як себе поведуть учасники процесу і хто той «сірий кардинал», який доклав руку до створення політично нестабільної ситуації? Саме ці моменти «Аналітична служба новин» (АСН) і спробувала з'ясувати за допомогою експертів, поставивши їм головне, на нашу думку, запитання: до чого призведе політична криза?

Чий рейтинг на кону

Мустафа ДжемілєвМустафа ДжемілєвСписи почали ламатися не сьогодні. І навіть не вчора. Камінь спотикання - відставка уряду. При цьому, як зазначив уповноважений Президента з прав кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, «загроза поглиблення політичної кризи в країні досить велика. Однак ризиків стало б набагато більше, якби парламентарі відправили уряд у відставку».

За словами Мустафи Джемілєва, здоровий глузд має перемогти. «Всі розмови про те, що хтось продався, бо не голосував за відставку Кабміну, - це неправильно, - запевнив він АСН. - Я вже півстоліття в політиці і знаю, які ризики є. Якби ми відправили уряд у відставку, загроза цих ризиків значно б зросла. Тому що ми могли б повернутися до тієї ситуації, яка у нас була в 2005 році. Коли в коаліції немає більшості і ніякі закони не приймаються, тоді прощавайте, всі євроінтеграційні реформи».

Богдана БабичБогдана БабичДо речі, що диму немає без вогню, підтвердила АСН директор Інституту практичної політики Богдана Бабич, яка наголосила, що схилити Президента Петра Порошенка до розпуску коаліції та оголошення дострокових виборів до Верховної Ради намагається лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко. «Сам Президент не дуже зацікавлений у виборах, - пояснила Богдана Бабич. - Він намагатиметься максимально відтермінувати цей момент. Оскільки його політична сила отримає менше голосів, конфігурація в парламенті буде іншою. Я б провела паралель із Ющенком, коли він пішов на перевибори за наявності такої самої кризи, а фактично - заплатив своїм рейтингом. Тому для Порошенка цей сценарій є дуже небезпечним».

Експерт зауважила, що практично всі гравці в парламенті можуть виграти від цієї кризи. «Насправді в першу чергу це Опозиційний блок, бо у нього є можливість сказати і показати суспільству нинішню безпорадність влади, - пояснила вона АСН. - А по-друге, ця ситуація вигідна «Батьківщині», оскільки вона хоче прийти до влади і використовує кризу для свого політичного повернення. Що стосується Радикальної партії, то вона вже частково виграла фінансово, бо, я так розумію, радикали домовилися, що дозволить їм сидіти на певних потоках. Їхня мета - місця і гроші. Це автоматично означатиме «мінус» у їхньому рейтингу. Якщо говорити про главу держави, то тут усе залежатиме від того, якою буде домовленість стосовно коаліції. Наразі тривають великі торги. Багато що також залежатиме від переговорів з американськими і західними партнерами, адже вони хочуть стабільності. Тому зміна глави уряду для них не дуже прийнятна».

На її думку, зміна всього уряду або окремих міністрів вигідна саме Порошенку, тому що він, рятуючи власний рейтинг, може використовувати Яценюка як «громовідвід». «Тривають торги, - наголосила політолог. - І фактично Порошенку вигідно, щоб Яценюк залишався на своєму посту, оскільки на нього можна все «списати». А навіть якщо він поставить свою людину - Гройсмана, Яресько або ще когось, - то дуже ризикує взяти весь негатив на наступні півроку. Тому торги триватимуть. Але гарант може піти найпростішим шляхом - заміни керівників окремих міністерств. Наприклад, Квіташвілі, який уже подавав заяву і не має жодних контактів із профільним комітетом ВР. Також пішов міністр Абромавичус, який уже виїхав з країни. Може втратити посаду міністр від «Самопомочі» Павленко, оскільки не є контрольованим з боку партії, яка його делегувала. Думаю, що ще кількох людей буде замінено. Єдині, хто може залишитися, - це Яценюк і Аваков, котрі підуть лише разом».

Загрози для економіки

Олександр ЖолудьОлександр ЖолудьЕкономіст Олександр Жолудь, не вдаючись у політичні тонкощі того, що відбувається, зазначає лише, що будь-яка політична криза завжди призводить до падіння економіки країни. Експерт вважає, що міжнародні організації-донори зацікавлені в роботі з Україною незалежно від впливу політичної кризи на економічну ситуацію в країні. За його словами, для них головне - «знати, хто віддаватиме ті борги, які є. Тому їм хочеться працювати не з тим урядом, який перебуває в підвішеному стані, а з тим, який має певні плани на майбутнє».

Ігор КурусІгор КурусПолітична ситуація в країні може розвиватися як мінімум за чотирма сценаріями, запевнив «Аналітичну службу новин» (АCН) голова правління Українського центру прямої демократії Ігор Курус. За його словами, «політична криза - явище не унікальне, але для виходу з неї необхідно правильно розставити пріоритети, виявити нове співвідношення сил та інтересів. Будь-яка криза - це можливість здійснити нові зміни, провести відповідні реформи, але для цього потрібно чітке їхнє бачення і розуміння».

Ігор Курус зазначив, що Україна, здобувши незалежність, не мала власного бачення побудови демократичної держави: «Країною керували старі політичні еліти, робота яких була схожою на автомобіль з новим кузовом, але старим мотором, бо всі внутрішні механізми були проржавілими старими підходами. Однак за 25 років особливо нічого не змінилося. Тому маємо те, що маємо». Аби зрозуміти, до чого ми йдемо, експерт пропонує згадати політичні кризи, які були в країні у 1993-1994-му, 2004-му, 2007-му і 2013-му роках. Усі вони були традиційно викликані відсутністю демократичних традицій та чіткого розуміння парламентського плюралізму, неготовністю чиновників іти на компроміс і відірваністю від справжніх реалій життя. Криза 2016 року не має певних особливостей, вона супроводжується внутрішньою парламентською боротьбою, демаршами і взаємними звинуваченнями. Сьогодні чітко окреслилися політичні сили, які виступають проти будь-яких змін у парламенті та уряді; ті, хто хоче змін в уряді, але не бажає перевиборів до парламенту, і ті, хто найбільше прагне перевиборів до ВР.

А тому, на його думку, в ситуації, що склалася, може бути кілька сценаріїв розвитку. «По-перше, Яценюк, отримавши гарантії недоторканності, сам подасть у відставку. Тоді у ВР, згідно з Конституцією, буде місяць на створення нової коаліції та обрання нового складу уряду. По-друге, у ВР відбудеться повторне голосування за відставку Кабміну. Буде спроба сформувати нову коаліцію і уряд. По-третє, Яценюка таки виженуть з уряду, але нова коаліція не з'явиться. Це дозволить гаранту оголосити дострокові вибори ВР і зняти суспільно-політичну напругу. А по-четверте, буде затягування процесу відставки уряду і гра у «процедури», як це було в 2009 році з Тимошенко. Цей сценарій може призвести до масових вуличних протестів, які в подальшому переростуть у суспільно-політичну кризу, на що також чекає Путін», - прогнозує експерт, застерігаючи, що наслідком такого розвитку подій можуть бути як дострокові вибори парламенту, так і дострокові вибори президента.

Не такі страшні перевибори...

Ярослав МакітраЯрослав МакітраПроте від нинішньої політичної кризи в Україні тактично можуть виграти абсолютно всі політичні сили, представлені в парламенті, при цьому всі політсили програють стратегічно, запевняє політичний експерт Інституту соціальних технологій «Соціополіс» Ярослав Макітра. «Звичайно, політична криза негативно впливає на економіку, бо неясність політичної ситуації безпосередньо впливає на бажання інвесторів вкладати в Україну, - пояснює він АСН. - Але я б не перебільшував вплив нинішньої політичної кризи, адже більш негативно впливає на економічний розвиток країни ті самі корупція, скандали, пов'язані з цим, нездатність керівництва держави адекватно реагувати на існуючі проблеми. Тому політична криза - наслідок небажання змінювати ці тенденції».

Ярослав Макітра також упевнений, що міжнародні організації продовжуватимуть роботу з Україною, незважаючи на політичну кризу, оскільки Захід не цікавлять якісь персоналії в політичному житті України. «Вони говорять про одне: щоб була політична стабільність і план подальших кроків «на завтра», - зазначає експерт. - Меседжів про те, що урядом має керувати конкретна людина, не було. Має бути чітке виконання домовленостей. А деякі політики в Україні намагаються використовувати ці слова для свого збереження, мовляв, «якщо не буде нас - не буде співпраці». Наші західні партнери працюватимуть з усіма, хто буде контролювати процеси всередині України. І тому завданнями для влади є: а) контролювати ситуацію в економіці країни і в цілому і б) при владі повинні бути прозахідні та проєвропейські політики».

Що ж стосується можливої ​​відставки міністрів і уряду Яценюка, експерт зазначив, що «зараз повністю оновити уряд, замінити Арсенія Яценюка та ключових членів його команди складно. Це може зробити Блок Петра Порошенка, взявши під контроль питання зміни уряду. Але велика частина «Народного фронту», яка перебуває під загрозою перевиборів, не захоче цього робити. Тільки якщо всі домовленості буде узгоджено, тоді члени НФ планують зберегти своє місце і дістати підтримку Ляшка або Тимошенко. І в цьому випадку можна було б говорити про цілковиту заміну уряду в нинішньому складі ВР. Це напевно не єдиний механізм. Будь-які зміни посад і міністрів або заміна всіх не зможуть розв'язати кризу, якщо вже підірвано авторитет прем'єра з боку всіх гравців, в тому числі і його партнерів по коаліції. Якщо ж усе залишиться, як є, за кілька місяців уряд знову зіткнеться з проблемою браку голосів у ВР, оскільки основні політичні гравці почнуть орієнтуватися на думку виборців, розуміючи, що рано чи пізно перевибори стануть неминучими».

За словами експерта, шанс виграти є у всіх. «Якщо дивитися тактично, то може виграти Президент, - пояснює він усе детально, - за певних розкладів Порошенко може здобути контроль над Кабміном, що може бути і при нинішньому складі Верховної Ради, якщо БПП дістане підтримку частини НФ та інших партнерів по коаліції. У разі перевиборів БПП може набрати більше голосів у ВР при більшій кількості мажоритарних мандатів, якщо залишиться чинна виборча система. Так само тактично в цій кризі перемогу може здобути й Арсеній Яценюк, оскільки наявні політичні гравці не здатні запропонувати когось нового. Це дозволяє йому залишатися у своєму кріслі і грати у «свою гру». «Самопоміч», «Батьківщина» і Радикальна партія, вочевидь, мають шанс отримати більше і хочуть бути більше представленими у владі. Тобто на даному етапі у всіх є шанси тактично перемогти. Але якщо конфлікт триватиме, то це вплине на ситуацію в майбутньому. І дуже скоро буде реалізовано запит на нових людей, які ще не були при владі. І сам процес зміни може стати досить болючим для всіх гравців українського політикуму».

Макітра зауважив, що в багатьох країнах світу були і відбуваються такі процеси. І при цьому в будь-якій демократичній країні в умовах політичної кризи єдиним методом її розв'язання стають дострокові парламентські вибори. «Згадати якийсь подібний політичний випадок складно, адже їх дуже багато. Так лихоманило політикум у Словаччині після розвалу її федерації з Чехією. Так було після зміни влади в усіх пострадянських республіках. Ця ситуація фактично є повторенням середини 90-х на теренах СНД. Гадаю, що для порівняння з нинішнім станом України жоден досвід не підійде, але тенденції світового характеру стають досить зрозумілими. Але якщо немає умов для виходу з кризи, в усіх нормальних країнах з демократичним способом правління використовують механізм перевиборів, тому не потрібно цього боятися в Україні», - вважає політичний експерт.

Чого хоче Захід

Георгій ЛогвинськийГеоргій ЛогвинськийНародний депутат від «Народного фронту» Георгій Логвинський насамперед зазначає, що політична криза настала через те, що у кожного політика є свої інтереси, які ставляться понад інтереси країни. «Ми перебуваємо де-факто в політичній кризі - це всім зрозуміло. Однак на сьогодні це не є критичною точкою, - запевнив він «Аналітичну службу новин» (АСН). - Голоси на необхідні законопроекти знаходяться, ми голосуємо з досить великим запасом, тому основне завдання - аби країна не пішла у прірву. Та якщо казати відкрито, ми розуміємо, що у кожного є свій інтерес. Чому, наприклад, блок Юлії Володимирівни вийшов з коаліції? Тому що їм потрібні вибори, адже з 19 голосами вони не можуть зробити нічого. У принципі, кожен чинить у рамках своїх інтересів».

Георгій Логвинський акцентує увагу на тому, що зараз активно обговорюється питання коаліції БПП, «Народного фронту» і партії Ляшка. За його словами, це правильний вибір. «Особисті інтереси треба ставити нижче за інтереси країни. У політиці, на жаль, досить часто робляться спроби щось виторгувати, коли якісь процеси намагаються використовувати. Якщо відбувається розвал коаліції або нові вибори, то на 6-7 місяців усе буде заблоковано. Доки вибори, доки збереться новий парламент. Сказати, що за тієї системи, яка є сьогодні, якось зміниться якість депутатів, це навряд чи. А ось політична ситуація зміниться. І далеко не в кращий бік. Дуже багато набере Опоблок. По суті, будуть ті ж самі проблеми, які є зараз. Але народ від цього постраждає і, безумовно, жодні міжнародні інстанції не працюватимуть з Україною до закінчення кризи», - вважає парламентарій.

У свою чергу Богдана Бабич упевнена, що українська парламентська криза ніяк не впливає на точку зору європейських та американських політиків, які ладні погодитися на відставку Яценюка. «Для Заходу насамперед необхідна стабільність, вони приймуть відставку уряду Яценюка, бо до нього вже накопичилося багато запитань, - пояснила вона. - Заходу потрібна людина зі зрозумілою позицією, зі зрозумілими проектами, зрозумілими можливостями для реалізації та втілення програм реформ. Для них набагато простіше, аби глава уряду був передбачуваним, але це не означає, що вони (західні політики. - Ред.) бояться переформатування Кабміну. Вони бояться перевиборів і приходу нових політичних сил, які змінять конфігурацію в парламенті. Але ще більше вони бояться зростання невдоволення з боку суспільства. Тому відставка або переформатування Кабінету Міністрів є для них найбільш прийнятним варіантом».

Андрій БліновАндрій БліновЕкономічний експерт Андрій Блінов вказує ще й на той факт, що політична криза практично виключила нашу країну з програми Міжнародного валютного фонду. «Україна фактично випала з програми МВФ, - сказав він. - Принаймні надходження грошей заморожено. І це змушує уряд перебудовувати план роботи. Україна має дефіцит торгового і бюджетного балансу. Природно, що питання покриття цих «проблем» потребує грошей, яких немає. На сьогодні я не бачу роботи дієздатного уряду. Він перебуває в «заморозці». Відповідно не дуже зрозуміло, як планує він це робити».

І, до речі, Андрій Блінов акцентував і на тому, що внаслідок кризи, як завжди, найбільше постраждають пересічні громадяни, а не політики, що, втім, прогнозовано. «Ціла низка людей технократичного складу, заступники міністрів говорять про те, що вони не можуть працювати через блокування законопроектів, - наголошує експерт. - Приміром, варто пригадати заяви заступників Абромавичуса або Пивоварського про те, що не приймаються такі важливі рішення, як закон про дорожній фонд. Або ж питання, пов'язані з держзакупівлями, юридичного управління. Все це чекає своєї черги в парламенті, щодо багатьох немає гострих політичних суперечностей, але вони все одно не приймаються».

За сценарієм Путіна?

Олексій ГараньОлексій ГараньЯкщо ж на те, що діється в Україні, дивитися уважніше і враховувати не лише інтерес Заходу, який ставиться до нашої кризи спокійно і виважено, можна розгледіти й «руку Кремля». Наприклад, що проведення дострокових виборів дуже добре впишеться в сценарій Путіна, запевнив АСН професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Експерт вважає, що, по-перше, є різні варіанти щодо формату складу уряду: як зміна окремих посадових осіб, так і всього його складу. За його словами, «можливий варіант повернення до коаліції РПЛ з можливим збереженням на своїй посаді Яценюка. Відповідно це потягне за собою зміну кількох міністрів». Водночас Олексій Гарань не виключає, що «на Яценюка чинитиметься тиск політичних сил, аби він пішов у відставку. Не виключено, що якщо радикали не ввійдуть до коаліції, це сформує ситуацію уряду меншості, який матиме статус в.о.».

Політолог зазначив, що найбільше агітують за дострокові вибори «Батьківщина», «Самопоміч» та Опозиційний блок. Усі вони, як уже було сказано вище, можуть виграти від цих виборів. Але «якщо ми вступаємо в період дострокових виборів, це матиме для економіки дуже тяжкі наслідки, як і для відносин з міжнародними організаціями, такими як МВФ». Тому, переконаний експерт, можливих перевиборів до парламенту треба максимально уникнути. «Незважаючи на те, що є вузькопартійні інтереси у кожної з сил, яка зараз хоче домогтися дострокових виборів, для стабільності в Україні зараз варто уникнути дострокових виборів. На мою думку, проведення дострокових виборів дуже добре впишеться у сценарій Путіна», - зазначив він. І тут, за логікою, можна припустити, що кимось спритно маніпулюють з Кремля. Ким? А кому перевибори потрібні найбільше?!

Ганна ГопкоГанна ГопкоДо речі, сам Арсеній Яценюк, до якого сьогодні немає претензій хіба що в ледачого, дає власний варіант виходу країни з політичної кризи. За його словами, «перший шлях - ми ухвалюємо оновлену програму дій уряду. Під цю програму створюємо більшість і далі працюємо за нею і затверджуємо необхідні для виконання закони. Другий варіант - коли ми собі скажемо, що нам потрібна нова альтернативна програма, і будемо разом шукати для її виконання нових людей». Народний же депутат Ганна Гопко ставить перед урядом більш конкретні завдання. Як запевнила вона АСН, перш за все цьогоріч «треба повернути контроль над російсько-українським кордоном. Це дуже важливо, але без міжнародної підтримки буде неможливим. Нам потрібно отримувати безвізовий режим, аби врешті-решт це увінчалося позитивною відповіддю. І нам потрібно, щоб санкції відносно Росії було продовжено. Треба реагувати на виклики, а не створювати проблеми і не наступати на граблі Помаранчевої революції. Західні партнери чекають злагодженої ефективної роботи». Й справді, злагоджена ефективна робота могла б стати основою для того, щоб країна нарешті змогла вибратися з кризи. От лишень уміння наших політиків працювати саме так викликає великий сумнів.

Лариса Чайка, АСН

Читайте АСН в Google News

Інші важливі новини і публікації
Астрономи чекають падіння чергового великого астероїда на Землю
Астрономи чекають падіння чергового великого астероїда на Землю
Астероїд отримав назву 2018VP1, пише NYPost з посиланням на заяву відомого вченого Нілу де Грасса Тайсона, яке....
У Перу знайшли гігантський малюнок домашньої тварини: йому близько 2 тис. років
У Перу знайшли гігантський малюнок домашньої тварини: йому близько 2 тис. років
В Перу вчені виявили дуже древній малюнок кота Передбачається, що зображення домашньої тварини нанесли на скел....
Зеленський озвучив, коли знову введе жорсткий карантин: Буде дуже складно всім
Зеленський озвучив, коли знову введе жорсткий карантин: Буде дуже складно всім
Президент Володимир Зеленський готовий знову ввести жорсткий карантин, якщо добовий приріст хворих коронавирус....
При яких хворобах корисний зелений чай
При яких хворобах корисний зелений чай
Група дослідників з Китаю виявила, що зелений чай можна використовувати для клітинної терапії, в ході якої спе....
Симоньян побічно підтвердила розуміння присутності Росії на Донбасі, запропонувавши Лаврову ввести війська у відкриту
Симоньян побічно підтвердила розуміння присутності Росії на Донбасі, запропонувавши Лаврову ввести війська "у відкриту"
Одна з рупорів російської пропаганди, головний редактор Russia Today Маргарита Симоньян взяла велике інтерв'ю ....
більше матеріалів
/-0,29391288757324-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top