Родичі тяжкохворих пацієнтів, які потребують лікування за кордоном, прийшли 16 серпня під стіни Кабінету міністрів з вимогою розібратися, чому програма «Лікування громадян України за кордоном» виконується не в повному обсязі і чому її фінансування було скорочено.
За словами члена ініціативної групи Юрія Андрєєва, Міністерство охорони здоров'я, під час ухвалення Верховною Радою змін до бюджету, просило на ці цілі 420 млн грн, втім у підсумку ця сума з невідомих причин скоротилася до 186 млн грн.
«Цієї суми, за словами Лінчевського (заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський. - АСН) мало вистачити на 93 пацієнтів. Але на сьогодні ми маємо ситуацію, що з 119 осіб на операції за кордон їдуть тільки 47. Іншим пацієнтам сказали чекати. Але тут такі діагнози, з якими чекати просто неможливо», - підкреслив він.
4 тяжкохворих українця вже не дочекалися лікування за кордоном
Грошей або хоча б гарантійного листа від МОЗ про забезпечення лікування сина Олександра чекає і Алла Гурбач з Ніжина. Зараз її синові 20 років. У 13-річному віці йому поставили діагноз гострий лімфобластний лейкоз. За останні сім років це захворювання шляхом хіміотерапії довелося лікувати тричі. Під час одного з таких лікувань хлопця заразили гепатитом С, крім того лікарі виявили некроз у кістках обох стегон.
Через ускладнення врятувати життя Олександру може тільки пересадка кісткового мозку. Робити її потрібно якомога швидше.
«В Україні таких не роблять, але погодилася прийняти турецька клініка. Коштує операція 79 тисяч доларів, мій старший син підійшов донором. Є донор, є клініка, нам тільки не вистачає цього гарантійного листа. Турецька клініка готова чекати рік, поки держава перерахує кошти. Але нам навіть не говорять, які ми в черзі», - розповідає мати Олександра.
Схожа ситуація і в дворічної Ксенії Дорошенко. Дівчинка народилася з пороком серця і потребує термінової його пересадки. Дві операції, які зробили після народження, не допомогли, і лікарі констатували, що у 5-6 років Ксенії потрібно буде робити пересадку.
«Але два місяці тому почалися ускладнення і тепер ми потребуємо її терміново. Дівчинка зараз вже не встає і навіть не сидить. Документи в МОЗ ми подали і сьогодні дізналися, що нас поставили в чергу на лікування за кордоном, але які ми в черзі, не знаємо, нам не говорять», - розповідає тітка дівчинки Оксана Половецька.
Член ініціативної групи Юрія Андрєєва призводить сумну статистику - від початку 2017 року цей гіркий список вже скоротився на три пункти - люди не дочекалися допомоги ні від благодійників, ні від держави.
«Наші пацієнти по півроку чекають у черзі на фінансування, і все тільки тому, що Міністерство охорони здоров'я не може дати точні розрахунки, вони не можуть взяти рахунки з зарубіжних клінік і порахувати. Вони називають суму, якої не вистачає на всю кількість пацієнтів у черзі», - обурюється активіст.
На лікування за кордоном потрібно додатково 300 млн грн
За підрахунками ініціативної групи, щоб пролікувати пацієнтів, які сьогодні є в черзі і яким не вистачило фінансування, потрібно ще від 250 до 300 млн грн. Взяти ці кошти активісти пропонують з резервного фонду. Лист з відповідним проханням і підписами родичів тяжкохворих українців активісти передали прем'єр-міністру Володимиру Гройсману.
Крім того, у своєму листі люди просять з'ясувати, чому до цього часу при Кабміні не створено спільну робочу групу з питань лікування важкохворих пацієнтів. Відповідне доручення прем'єр-міністр 14 липня в парламенті під час години запитань до уряду дав віце-прем'єр-міністру Павлу Розенку.
Серед прохань - також зобов'язати Міністерство охорони здоров'я надати точну інформацію, скільки на сьогоднішній день людей потребують лікування за кордоном і точну суму, необхідну для покриття цих витрат, а також інформацію про список пацієнтів, яким була узгоджена оплата лікування на засіданні 7 серпня 2017 року.
«Зараз цей список закритий і ми реально не знаємо, скільки там людей і чи немає там "мертвих душ". Також ми просимо дати оцінку діям заступника міністра Олександра Лінчевського і розглянути його відповідність займаній посаді. Саме його некомпетентність і неправильні розрахунки комісії, яку він очолює, призвели до того, що Верховна Рада виділила недостатнє фінансування», - резюмував Андрєєв.
Альтернатива закордонному лікуванню
Разом з тим активісти вказують на нонсенс - не маючи грошей на оплату лікування хворих українців в зарубіжних клініках, держава забороняє трансплантацію кісткового мозку від нерідного донора. Адже саме за таким лікуванням наші співвітчизники найчастіше звертаються в зарубіжні медустанови і саме ці операції є одними з найдорожчих у світі.
Ще навесні цього року завідувач відділенням трансплантації кісткового мозку Центру дитячої онкогематології і трансплантації кісткового мозку Національної дитячої Спеціалізованої лікарні "Охматдит" Олег Рижак заявив, що все необхідне для проведення таких операцій в Україні - є.
«Ще восени минулого року у нас була розмова з в.о. міністра Супрун. Вона сама поставила нам запитання про те, що треба нам зробити для того, щоб перестати спрямовувати дітей на лікування за кордон. Ми відповіли, що потрібно надати нам донорський неспоріднений трансплантат. Бо з технічної точки зору ми робимо зараз і більш складні операції, тому технологічно це не проблема. І з нашого боку були запропоновані конкретні механізми, щоб буквально за кілька місяців почати це робити в Україні. Але поки як було, так і є», - констатував він.
За його словами, зараз на направлення дітей за кордон виділяється приблизно в три рази більше грошей ніж потрібно, щоб зробити таку ж трансплантацію в Україні. Собівартість трансплантації кісткового мозку в Україні близько 50 тис. доларів, а в Європі близько 150 тис. євро.
Разом з тим, глава комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець тоді зазначила, що законодавчі зміни для того, щоб дозволити трансплантацію кісткового мозку від нерідного донора, не потрібно вносити. Необхідно тільки передбачити в бюджеті кошти на формування відповідного банку донорів та додаткове навчання фахівців.
Загалом, не враховуючи недавно додатково виділених 186 млн грн на програму лікування важкохворих українців за кордоном, в 2017 році з державного бюджету на неї було передбачено понад 203 млн грн. На ці кошти були спрямовані на лікування в зарубіжні клініки 74 людини.