Вживання алкоголю - особливо вина - кожні кілька днів може запобігти розвитку діабету другого типу, такі висновки роблять автори нового дослідження, опублікованого в журналі Diabetologia. Люди, які пили вино три-чотири рази на тиждень, були на 30% менш схильні до розвитку діабету, ніж ті, хто пив менше одного разу на тиждень, розповідає The Time..
Це не перше дослідження, в якому знайшли зв'язок між вживанням алкоголю у помірних кількостях - до 7 порцій на тиждень для жінок і до 14 порцій на тиждень для чоловіків - і зниженням ризику захворювання на діабет. При цьому зловживання алкоголем підвищує ризик розвитку захворювання.
У новому опитуванні, проведеному в Данії, брали участь понад 70000 здорових дорослих датчан, їх попросили розповісти про свої звички щодо здоров'я та вживання алкоголю ще в 2007 році. Вчені стежили за ними протягом п'яти років, щоб встановити, хто з них захворів на діабет другого типу.
Люди, у яких був найнижчий ризик розвитку діабету, пили алкоголь помірно і трохи більше, ніж помірно. Чоловіки, які випивали до 14 порцій алкоголю на тиждень, мали на 43% нижчий ризик розвитку діабету, ніж чоловіки, які зовсім не пили; жінки, які пили дев'ять порцій алкоголю на тиждень, знизили ризик на 58%.
Час розпивання напоїв також мав значення. Навіть дуже рідкісне вживання (менше одного дня на тиждень) для жінок також було пов'язано зі зниженими показниками діабету, в порівнянні з довічним утриманням від алкоголю.
«Тижневу дозу алкоголю краще розтягнути на весь тиждень, ніж вжити все разом», - вважає провідний автор дослідження, професор епідеміології Національного інституту громадського здоров'я Данії Янне Толстрап.
Вино, схоже, має особливу перевагу. Можливо, це пов'язано з тим, що поліфенольні сполуки в червоному вині допомагають нормалізувати рівень цукру в крові, вважають автори роботи.
Помірне споживання пива також було пов'язано з більш низьким ризиком розвитку діабету у чоловіків, але не у жінок. Вчені вважають, що такі низькі показники пов'язані з тим, що відносно мало жінок повідомляли про вживання пива. (Більшість пили вино).
Що стосується міцних спиртних напоїв, то тут дослідники не виявили зв'язку із захворюванням у чоловіків. А ось жінки, які вживали мінімум сім міцних алкогольних напоїв на тиждень, мали на 83% вище ризик захворювання в порівнянні з тими, хто не пив міцний алкоголь взагалі. Але ці результати також не показові, оскільки дуже мало людей вживали міцні спиртні напої регулярно.
Хоча результати дослідження припускають зв'язок між алкоголем і більш низьким ризиком захворювання на діабет другого типу, вчені не можуть довести, що саме алкоголь допомагає захистити організм. Толстрап також нагадує, що алкоголь викликає більш ніж 50 різних захворювань. У дослідження, наприклад, не був врахований високий ризик розвитку раку молочної залози, який був пов'язаний з навіть невеликим рівнем споживання алкоголю. Тобто засновувати свої переваги на результатах цього дослідження не варто.
Алкоголь впливає на весь організм, тому вчені рекомендують вживати його помірно, а також не радять тим, хто утримується від алкоголю, починати пити його для поліпшення здоров'я.
Слід врахувати, що в опитуванні брали участь тільки здорові люди, у яких не був діагностований діабет спочатку дослідження. Алкоголь може надати абсолютно непередбачуваний ефект на людину, що хворіє на діабет. Так, пиво може підвищити рівень глюкози в крові, тоді як вживання міцних спиртних напоїв може призвести до занадто низького рівня глюкози в крові.
Результати цього дослідження викликали підвищений інтерес у медичному співтоваристві і, можливо, спричинять більш докладне вивчення цього питання.