counter
Стрічка новин
Вибрати все
10 Жовтня
9 Жовтня
Всі новини...

Як уряд скорочуватиме кількість пільговиків і субсидіантів


Переглядів: 1485


Як уряд скорочуватиме кількість пільговиків і субсидіантів

Кабінет міністрів має намір посилити перевірки пільговиків і субсидіантів. Обґрунтованість надання соціальної допомоги населенню перевірятимуть спеціальні інспектори, а Міністерство соціальної політики створюватиме так звані «сірі списки» одержувачів соцдопомоги, про які АСН вже писала раніше.

В Україні видається 48 млн пільг

Щороку приблизно 17% ВВП або майже половина податків (40%), які збираються з економіки України, витрачається на виплату соціальних допомог та пенсій. Так в бюджеті на 2017 рік передбачено збільшення видатків бюджету на виплату соціальної допомоги на майже 8,5 млрд грн.

Все через те, що в країні дуже широкий спектр надання різних пільг і субсидій. Офіційно Мінпраці загального обліку всіх пільг не веде. Кожне відомство саме веде облік своїх пільг, але робить це дуже приблизно. При цьому грошей на компенсацію їх усіх не вистачає. Також слабо контролюється, чи за призначенням витрачаються кошти, виділені на ці цілі.

За словами директора Центру економічних стратегій Марії Репко, в Україні 48 млн одержувачів різних соціальних допомог, при тому що населення становить лише близько 40 млн осіб. Тобто одна людина отримує два-три види соціальної допомоги.

«Ми маємо соціальні виплати, з яких 90% йде дуже широким верствам населення, тобто незрозуміло: ця людина бідна чи ця людина багата. Просто вони взагалі не перевіряються. І статистика показує, що приблизно половина з них йде реально багатим, тобто тим, у кого доходи перевищують середній рівень», - зазначила Репко.

Нинішні соціальні інспектори неефективні

Перевіряти багатих пільговиків повинні соціальні інспектори, які існують в кожному структурному підрозділі щодо нарахування соціальних допомог ще з 2001 року. Але, як зізнаються в Міністерстві соціальної політики, якість їхньої роботи вкрай низька. Конкретних критеріїв, які сім'ї варто перевіряти в першу чергу, в інспекторів немає.

«Основними причинами неефективності діяльності соціальних інспекторів є їхнє підпорядкування начальникам структурних підрозділів, в яких призначається соціальна допомога і які вони повинні контролювати, а також завантаженість не властивими їм функціями», - зазначено в пояснювальній записці до законопроекту "Про забезпечення державного контролю при наданні соціальної підтримки ", розробленого Міністерством соцполітики.

Саме реалізувавши цей законопроект уряд планує вивести процес верифікації соціальної допомоги на новий рівень.

Нові соціальні ревізори приходитимуть до пільговиків додому

Пропонується з 1 січня 2018 роки створити соціальну інспекцію, яка здійснюватиме соціальне інспектування громадян, які мають пільги. До її складу входитимуть 550 осіб.

Відразу ж як закон набере чинності, будуть створені списки «підозрюваних» пільговиків, яких в першу чергу повинні будуть перевірити соціальні інспектори.

Відповідно до законопроекту, соціальні інспектори матимуть право перевіряти дані, які впливають на надання пільги або субсидії, а також їх розмір. Ревізори зможуть перед прийняттям рішення на надання тієї чи іншої допомоги ініціювати обстеження соціальними аудиторами матеріально-побутових умов сімей, а також особисто відвідувати одержувачів соціальної підтримки за місцем проживання.

Якщо інспектор з'ясує, що сім'я сховала додатковий дохід або нерухомість, соціальну допомогу скасують, а знову звернутися з проханням надати пільгу або субсидію можна буде тільки через півроку.

За невиконання вимог і розпоряджень інспекторів посадових осіб штрафуватимуть.

На створення нового інституту соцінспекторів планують витратити 50 мільйонів гривень, 20 млн з яких повинен дати Міжнародний банк реконструкції та розвитку.

Вищезгаданий законопроект вже зареєстрований у Верховній Раді і перебуває на розгляді профільного комітету.

У свою чергу в Меморандумі про співпрацю України і МВФ вказано, що відповідний закон парламент має ухвалити до кінця червня 2017 року. Як виявилось, тотальна перевірка українських пільговиків і субсидіантів - це вимога міжнародного донора.

У МВФ також наполягають на створенні єдиного централізованого банку даних, який буде містити відомості про всіх одержувачів соціальної допомоги.

При нарахуванні субсидії враховуватимуть доходи від депозитів

З посиленням перевірки отримувачів пільг та субсидіантів найближчим часом також можуть посилиться й вимоги щодо отримання субсидії.

Зараз при нарахуванні субсидії враховують дохід сім'ї, зокрема з минулого року враховуються і доходи від здачі земельного паю в оренду. Це нововведення суттєво вдарило по жителях сільської місцевості, частина з яких втратила субсидії через цю норму.

Але для містян Мінсоцполітики теж підготував «сюрприз». Вже з травня цього року при оформленні «знижки» на оплату житлово-комунальних послуг може враховуватись і дохід від банківського депозиту. Раніше про такі наміри заявляв міністр соціальної політики Андрій Рева. Ця норма, швидше за все, більшою мірою, відсіє зі списку одержувачів субсидії вже жителів міст.

Водночас економічний експерт Олександр Охріменко впевнений, що в наступному опалювальному сезоні кількість осіб, які отримують субсидії, зменшиться також за рахунок перерахунку мінімальної заробітної плати.

"По-перше, зменшиться за рахунок перерахунку мінімальної заробітної плати ... Плюс перерахунок соціальної норми покликаний зменшити загальний розмір субсидій», - сказав експерт.

Зараз скасувати субсидію можна з двох причин: якщо субсидіант приховує частину доходу або ж він зробив покупку на суму від 50 тис. грн. протягом 12 місяців з моменту отримання субсидії.

Нові нормативи ЖКП уріжуть українцям субсидії

Також уряд поступово зменшує соціальні нормативи комунальних послуг, які покриває субсидія, тим самим зменшуючи витрати держбюджету на ці цілі.

Зараз субсидію покриває 5,5 кубометра споживання газу на один квадратний метр, за весь спожитий понад цю норму газ українці платять зі своєї кишені. Але з травня цього року цей норматив буде скорочений до 5 кубометрів газу на квадратний метр.

Переглянути систему субсидій заради економії бюджетних коштів від уряду вимагає МВФ. У Меморандумі України з міжнародним донором передбачається, що до кінця липня 2017 року українська влада повинна переглянути параметри системи комунальних субсидій та ввести коригування соціальних норм в непікові місяці протягом опалювального сезону.

Нагадаємо, що на "комунальну знижку" в бюджеті країни на цей рік передбачено 51 мільярд гривень. Але якщо в цьому опалювальному сезоні субсидію отримували майже 7 млн сімей, то в наступному, за підрахунками Мінсоцполітики, «знижки» оформлять 9 з 15 мільйонів українських сімей.

І це при тому, що правила отримання субсидії до цього часу швидше за все суттєво посиляться.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Ретроградний Юпітер з 9 жовтня 2024 року: вплив на життя та карму
Ретроградний Юпітер з 9 жовтня 2024 року: вплив на життя та карму
З 9 жовтня 2024 року починається ретроградний рух Юпітера, що матиме значний вплив на різні аспекти життя люде....
Ретроградний період Плутона закінчується 12 жовтня 2024 року: що потрібно встигнути зробити, щоб здобути успіх та визнання
Ретроградний період Плутона закінчується 12 жовтня 2024 року: що потрібно встигнути зробити, щоб здобути успіх та визнання
12 жовтня 2024 року завершується ретроградний Плутон, який протягом понад 5 місяців, з 2 травня 2024-го, поміт....
Гороскоп на 10 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 10 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні важливо зберігати спокій та уникати конфліктів Намагайтеся приймати....
Гороскоп від Анжели Перл на 10 жовтня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 10 жовтня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) День принесе багато енергії та рішучості Використовуйте цей потенціал для пр....
Гороскоп на 9 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 9 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогоднішній день принесе багато роботи, але ваші зусилля будуть щедро винаг....
більше матеріалів
/-0,34496188163757-/ /-pc-/
Top