Якщо націоналізація «ПриватБанку» пройде швидко, без блокування карток і депозитів, то в принципі для українців нічого страшного не станеться. Оскільки вони ніколи не звертають увагу на власника, тим більше - керівника банку.
Так вважає експерт з економічних питань Олександр Охріменко. З боку Президента, за його словами, це був правильний крок, а ось з боку держави - так однозначно сказати не можна.
«Це вже частково політичний крок. А Порошенко, націоналізувавши «ПриватБанк», фактично бере під контроль більшу частину банківського ринку України і таким чином посилює свою економічну міць і можливість впливати на економіку України. Істотно на курсі гривні ця ситуація не позначиться, якщо націоналізація пройде без проблем, без блокування рахунків і обмежень на зняття вкладів. Курс, звичайно, пострибає, але потім повернеться в нормальне русло», - вважає економіст.
Головне, за його словами, щоб цей перехідний період не затягнувся і ситуація не вийшла така ж, як з «Дельта Банком».
Що стосується вливань у «ПриватБанк» облігацій ОВДП, то економіст вважає їх малозначимою операцією.
«Це фіктивні гроші. Випускаються ОВДП, потім за їхній рахунок гаситься рефінансування НБУ. Інакше кажучи, потім ці облігації будуть у власності НБУ. З формальної точки зору - відбулися зміни в балансі банку. Вкладники цього не помітять, їх це не цікавить», - говорить Охріменко.
Яким може стати «Приват» з власником у вигляді держави?
Тут Охріменко не прогнозує нічого особливо оптимістичного.
«Відсотки за депозитами будуть дуже низькі. Це однозначно. Можливо, навіть з часом вони опустяться до 5%. Причому це за гривневими вкладами. Крім того, там цілком може змінитися якість роботи менеджменту. Ну і такого кредитування, як «ПриватБанк» активно проводив, вже не буде. Це вийде щось на кшталт «Ощадбанку». Ви самі знаєте - він то великий, але консервативно-неповороткий», - вважає економіст.
Також Олександр Охріменко зазначає, що внаслідок спроб підтримати «Приват» істотно зросте державний борг.
«Для Гройсмана - це погана новина, бо він відповідає за показник державного боргу. А він істотно виросте, і це буде проблема з проблем», - вважає Охріменко.
Рятувати «Приват» поставили тих самих людей, які його і погубили
Що ж стало причиною краху найбільшого і найпопулярнішого банку в країні? Тут усе просто, говорить економіст - «Приват» поховала девальвація гривні, яку допустив Національний банк.
«Девальвація гривні, яку організувала Гонтарева з НБУ. Коли почалася ця девальвація, а з нею - і всі ці розмови, мовляв, девальвація - це добре. Я говорив - девальвація вб'є банківську систему. Ну і ось воно. Якби не девальвація, то «ПриватБанк» спокійно б працював і жодних проблем не було б. Але девальвація його вбила», - заявив Охріменко.
Також, за його словами, негативно вплинуло на ситуацію і закриття інших великих банків, таких як «Форум» і «Брокбізнесбанк».
Більше того, за словами Олександра Охріменка, така ж величезна фінансова діра, як у «ПриватБанку», зараз присутня і в державних «Ощадбанку» і в «Укрексімбанку», а також абсолютно у всіх банках, «у яких власники європейці». Там неймовірні діри. Вони їх трохи підлатали і зараз чекають дива.