У Києві, в Українському домі, відбулася церемонія прощання з журналістом Павлом Шереметом, якого було вбито вранці 20 липня. Його автомобіль підірвали на перехресті вулиць Івана Франка і Богдана Хмельницького в Києві.
«Підійшов до якоїсь межі і зрозумів, що життя таке коротке, а репутація - така тендітна річ, що все це підкоряти волі кількох політиків - нерозумно й безглуздо». «Ми - такі собі провідники чужих історій. Важливо вміти розмовляти з людьми. Якщо люди вам нецікаві - це не ваша професія». Ці та інші цитати білоруського журналіста, а ще фотографії раз у раз змінюють одна одну на екрані у величезному залі Українського дому.
Сьогодні сюди прийшли колеги Павла Шеремета, друзі, представники влади та білоруської діаспори, прості кияни. Поруч також мати, син і дочка журналіста.
«Запам'ятався посмішкою, запам'ятався твердістю, особливо, коли говорив про своє минуле ставлення до білоруської мови, про те, як саме Україна вплинула на нього, - згадує журналіст Андрій Куликов. - Думаю про нього як про людину, яка ввібрала в себе наше життя. Ми, журналісти, даємо суспільству надію, а для багатьох людей, які прагнуть керувати суспільством, ми становимо небезпеку».
«Професія журналіста - небезпечна професія, - каже журналіст Євген Кисельов. - Якщо ти її обрав, ти маєш бути готовим до всього. Я б за вбивство журналістів карав би так, як карають за вбивство поліцейських. Є у світі чотири особливі професії. Є вчителі, які навчають дітей, є лікарі, які лікують людей, є поліцейські, які охороняють спокій та безпеку громадян, а є журналісти, які дають громадянам інформацію про те, що відбувається у світі, країні, навколо них. При цьому людям нашої професії не личить скаржитися на те, що ми весь час перебуваємо в зоні ризику».
Говорили сьогодні й про можливі мотиви вбивства журналіста.
Наприклад, Євген Кисельов припускає: «З версій, гадаю, найближча до дійсності - це так званий російський слід».
«Це іронічна, критична людина і дуже принципова. Думаю, що 1000% - це абсолютно показове вбивство. Навіть той спосіб убивства, який обрали, - максимально цинічний з усіх можливих. І Павла вибрали як велику фігуру. А для чого? Думаю, найближчим часом ми побачимо якесь продовження, - каже народний депутат, лідер полку «Азов» Андрій Білецький. - Одна з версій - «російський слід»... Можливо, цю версію не можна відкидати, але мені здається, що зараз такий внутрішній український ландшафт, що його могли використати й внутрішні українські сили для своїх власних інтересів. Для України загалом це показує, що у нас величезні проблеми в країні, в елементарних поняттях державної безпеки і особистої безпеки кожного громадянина».
«Будь-які поспішні спроби щось гадати - це завжди на шкоду, - впевнений адвокат Ілля Новіков. - Але я думаю, що цих людей знайдуть, раніше чи пізніше, але знайдуть, і буде відомо, хто це зробив». А радник голови Служби безпеки України Юрій Тандіт звертається до журналістів: «Хотів попросити всіх дати нам можливість вести розслідування. Є певні версії, за якими працює слідство. Ми просимо тих людей, хто має відношення до ЗМІ, не коментувати, а допомагати нам. Працюють найкращі фахівці СБУ, і ми зробимо все, щоб знайти не лише вбивць, а найголовніше - замовників».