До березня Україна впритул може підійти до дефіциту пшеничного борошна, оскільки невеликий урожай продовольчої пшениці майже в повному обсязі піде на експорт. Таку думку висловив президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Іван Томич на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"Кількість непродовольчої пшениці у нас найбільше за останні п'ять років. Тому у нас великі питання: лютий-березень - яка тоді складеться ситуація?", - зазначив експерт. За його словами, в нинішньому році аграрії зібрали врожай пшениці в межах 24 млн т, що на 20% нижче за показник минулого року, що є в межах норми.
Однак, як пояснив І. Томич, проблема в якості зібраного врожаю, що підкачала через тривалі дощі в окремих регіонах. Так, переважно, це кормова пшениця, тоді як продовольчої пшениці зібрано вкрай мало - до 50%, або близько 12 млн т.
При цьому він додав, що з 12 млн т 8 млн вже точно підуть на експорт, тоді як тієї, що залишилися в Україні, не вистачить для внутрішнього споживання, оскільки існує потреба в 5 млн тонн на рік. Крім того, експерт нагадав, що нерідко додаткові обсяги продовольчої пшениці вивозять під виглядом непродовольчої.
"Експортні контракти укладені раніше і їх потрібно виконувати. І тут починається цінова політика на зерно. На сьогоднішній день ціни на продовольчу пшеницю другого і третього класу на 31% ціна вище в порівнянні з минулим роком", - додав І. Томич. Нагадаємо, раніше експерт прогнозував вже, що в зв'язку зі складними погодними умовами і падінням якості врожаю пшениці, вартість хлібобулочних виробів у наступному році може піднятися на 30-35%.