Антипаска. Значення назви цього свята зовсім не в протиставленні його Пасці, як подумають багато невіруючих, а, навпаки, в її продовженні - це повторення дня Пасхи, дня, коли апостол Фома повірив у воскресіння Ісуса Христа.
Через тиждень після Світлого Христового Воскресіння церква святкує велике свято - Антипаску або Провідну неділю. У 2021 році Антипаска випадає на 9 травня. У цей день християнські традиції тісно переплітаються з народними звичаями.
Сім днів після Великодня триває Святий Великодній тиждень. Згідно з християнським церковним календарем рівно через тиждень після Великодня відзначається Провідна неділя або Антипаска, Червона гірка.
Згідно з Євангелієм, після свого воскресіння Ісус явився своїм учням-апостолам, але серед них не було на той момент апостола Фоми, який не повірив розповідям і поклявся, що не повірить, поки не побачить вчителя своїми очима. «Якщо не побачу на руках Його ран від цвяхів, і не вкладу пальця мого в рани від цвяхів, і не вкладу руки моєї в ребра Його, не повірю» (Біблія). Ісус з'явився Фомі на восьмий день і тільки тоді Хома невіруючий повірив у воскресіння Господа.
«Після восьми днів знову були в домі учні, а з ними й Хома. Прийшов Ісус, коли двері були замкнені, став посеред них і сказав: Мир вам! Потім каже Хомі: Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись подай руку твою і вклади до боку Мого і не будь невіруючим, але віруючим. Говорить до Нього Хома: Господь мій і Бог мій! Ісус каже йому: ти повірив, тому що побачив Мене; Блаженні, що не бачили й увірували!» (Біблія).
Антипаска - важливий день для віруючих, хоч він і не належить до 12 головних християнських свят, але богослужіння в цей день відбувається за всіма канонами двунадесятих свят, у храмах в цей день проходять пишні богослужіння.
Антипаска - світле свято, коли знову згадується диво Воскресіння Господа Ісуса Христа, тому не можна сумувати, виконувати важкі роботи, потрібно радіти і веселитися.
Весь наступний тиждень після Антипаски називають Фоміним, тижнем Антипаски. І, як відомо, будь-яка християнська традиція тісно переплітається з народною, і саме з неділі починається Червона гірка.
Не можна було на Провідну неділю сумувати і бути на самоті, проводити день вдома було заборонено, люди виходили на природу і збиралися у великі компанії, ходили в гості до родичів, дарували великодні подарунки.
У народі здавна Антипаску було прийнято проводити гамірно і весело, влаштовувати народні гуляння, увечері розпалювати багаття і загадувати бажання.
На Провідну неділю не можна займатися важкою працею, не можна працювати з землею, згідно з прикметами, все, що посадити в землю в цей день, загине, не приживеться, не дасть урожай.
Важливий сенс Антипаски в тому, що вона символізує оновлення світу воскресінням Ісуса Христа, а паралельно з нею відбувається і весняне оновлення - воскресіння природи від зимової сплячки.
Червона гірка - свято весняних гулянь, засиланія сватів і весіль.
На Антипаску закінчується Світлий великодній тиждень, в церкві знову проводяться обряди вінчання.
На Антипаску просили щастя і благополуччя, намагалися нагодувати 7 бродячих тварин.
Дівчата на Провідну неділю ворожили на наречених і заміжжя по свічках.
Хлопці на Антипаску обливали дівчат водою і йшли свататися, а якщо не посватав дівчину, облиту водою, це вважалося великою ганьбою, таку дівчину ніхто заміж не брав.
Почути дзвін на Антипаску - хороший знак, який обіцяє здоров'я та удачу в справах на цілий рік.
На Антипаску була традиція розбивати глибоку тарілку - на щастя і поповнення в родині.
На Антипаску починаються поминальні дні.