Через стрімке зростання цін українці все рідше можуть дозволити собі м'ясо і замінюють його картоплею і хлібом. Таку думку висловив експерт інформаційно дискусійного клубу Олег Пензін у коментарі кореспонденту АСН.
"Ми їмо хліба і картоплі більше, ніж належить за раціональними нормами, а овочів, фруктів і м'яса набагато менше, ніж раціональна норма", - зазначив експерт.
За його словами, якщо, згідно з раціональними нормами, на одну людину покладено 80 кг м'яса на рік, то середньостатистичний українець споживає 50 кг. Європейці споживають 90 кг, а американці - 120 кг. Аналогічна ситуація в Україні й зі споживанням фруктів: в Україні це 51 кг на рік на душу населення при нормі в 90 кг, тоді як європейці споживають 100 кг.
При цьому Пензін додав, що така ситуація склалася, зокрема, внаслідок стрімкого зростання цін, особливо на м'ясну групу товарів, а також на молочні продукти, фрукти і овочі. Так, зокрема, минулого місяця тільки сало подорожчало на 2,9%, м'ясо курки стало дорожче, ніж у низці країн ЄС ще в серпні. Головним же фактором дисбалансу в харчуванні українців, на думку економіста, стала їхня вкрай низька купівельна спроможність.
Так, якщо середній дохід жителя Польщі перевищує 1000 євро, то середньостатистичний дохід українця становить 272 євро при вже практично однаковому рівні цін на основну продукцію. Нагадаємо, в поточному році в Україні спостерігалося рекордне подорожчання продуктів. Особливо різкий стрибок вартості демонстрували м'ясні продукти, зокрема в червні-липні, коли вони дорожчали майже на 5% щомісяця.
Всього станом на жовтень 2017 м'ясо і м'ясопродукти подорожчали на 29,2% в порівнянні з груднем 2016 року. Молочна продукція активно дорожчала з серпня, додавши до жовтня 10,1%. З грудня 2016 по жовтень 2017 загальне зростання цін на "молочку" склало 12,4%. Найменше зросла річна ціна на яйця, хоча вартість протягом року також істотно коливалася.