Депутати пропонують розширити коло фізосіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування, які повинні працювати через касові апарати. Відповідний законопроект, яким пропонується внести правки до Податкового кодексу України та інших законів, парламентарії зареєстрували у Верховній Раді.
У пояснювальній записці до документа наголошується, що мета цих змін полягає в тому, щоб вивести з тіні частину великого бізнесу, який використовує своїх працівників, оформлених як фізичні особи - підприємці, для "оптимізації" податків. У липні 2015 року в Податковий кодекс вже були внесені зміни, які зобов'язували застосовувати касові апарати для деяких груп спрощенців. До цього переліку не ввійшли підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування другої і третьої групи і мають оборот до 1 млн грн на рік.
«На превеликий жаль, ці зміни призвели до ще більшого «мігрирування» у тінь низки торгових компаній, які активно використовують спрощену систему оподаткування виключно з метою забезпечення тіньового обороту товарів і готівки», - сказано в пояснювальній записці.
У ній уточнюється, що, за оцінками експертів, на кінець 2016 року серед усіх зареєстрованих в Україні приватних підприємців близько 65% фактично не ведуть власного малого бізнесу, а просто використовуються як внутрішній офшор третіми особами - реальними власниками бізнесу. З огляду на це автори законопроекту вважають, що найбільш ефективним методом детінізації таких підприємств буде розширення використання касових апаратів. Таким чином, податківці будуть бачити реальні обороти товарів і грошей у підприємствах.
Зокрема, змінами до Податкового кодексу пропонується зобов'язати використовувати касові апарати при дистанційній торгівлі, а також при торгівлі у приміщеннях площею більше 100-150 кв. м. Крім того, згідно з документом, незалежно від місця здійснення діяльності касові апарати повинні мати ті групи спрощенців, які використовувалися з метою легалізації тіньового обороту технічно складних побутових товарів, ювелірних виробів, лікарських засобів і підакцизних товарів.
Законопроектом пропонується посилити вимоги до ведення облікових книг для ФОП, які зобов'язані мати касовий апарат. Також їх хочуть зобов'язати вести облік отриманих товарів і витрат і, крім цього, вказувати у податковій накладній покупця, якщо той не є платником ПДВ.
Водночас фізичні особи-підприємці, які здійснюють діяльність через пункти дрібнороздрібної торгівлі та тимчасові споруди, звільнені від обов'язку використовувати касові апарати. Без змін залишається також діяльність невеликих підприємців, які здійснюють торгівлю на ринках, в кіосках, павільйонах, будівлях невеликій площі.
«Контрабанда та ввезення окремих видів товарів під виглядом «для особистого використання» стане економічно невигідною, оскільки продати її за чорний нал стане неможливо. У зв'язку з цим імпортери, виробники і оптові компанії вийдуть з тіні, наповнивши бюджет країни», - сказано в пояснювальній записці.
Автори законопроекту вважають, що ухвалення документа дозволить з часом скоротити рівень тіньової економіки на 10-30% щодо нинішнього показника в 51%. А також дозволить збільшити доходи бюджетів до 100 млрд грн і підвищити мінімальну зарплату до 5 тис. грн.