counter
Стрічка новин
Вибрати все
12 Вересня
11 Вересня
Всі новини...

Лісові пожежі в Чорнобильській зоні, або Гасіть паніку!


Переглядів: 157


Лісові пожежі в Чорнобильській зоні, або Гасіть паніку!

Лісові пожежі в Чорнобильській зоні не на жарт налякали багатьох. Оливи у вогонь підлили й ЗМІ: журналісти з тривогою повідомляли, скільки кілометрів вогню залишилося до саркофага. У соцмережах – спеціально чи через незнання - поширювалися чутки мало не про другий Чорнобиль. А політик Леся Оробець навіть написала, що спішно вивезла дітей з Києва.

Мимоволі згадався травень 1986-го. Як ми, діти з прикарпатського села, з відкритими ротами слухали страшну історію семирічної Іри з Києва: «Ми з мамою втекли від Радіації. Я не знаю, хто це, але мама сказала - вона страшна». І як у Криму дорослі шарахалися від дітей, евакуйованих з Київської області: побоювалися «заразитися радіацією».

Тоді ми не знали, що це таке - радіаційний фон. І взагалі, що ті події на ЧАЕС увійдуть у світову історію.

Минуло майже тридцять років. У наші дні щось приховати практично неможливо. Адже той же дозиметр - рідкість у 80-х - може собі дозволити майже кожен. Не кажучи вже про сучасні засоби комунікації, непідвладні цензурі. Але страх живучий, і радіофобія міцно засіла в умах українців.

Навіть ті, хто про Чорнобиль знає лише з розповідей старших або з документалістики, з легкістю повірили, що з лісовими пожежами в Зоні відчуження гряде апокаліпсис. А традиційний травневий шашличний дим з-під кожного куща в Києві й околицях багатьма був сприйнятий як радіоактивна біда з Чорнобиля. «Відчуваєте, димом тягне? Брешуть усі! Пожежу не загасили! Радіація!» - хвилювалися матусі й бабусі на лавочках.

Після енного за ліком запитання сусідів і родичів було прийнято рішення переконатися у всьому самостійно. Діставши старенький дозиметр «Прип'ять», перевірений колись під час одного з прес-турів в так званих «брудних» місцях зони, вирушаємо в дорогу.

Дорога Київ-Чорнобиль - саме та, якою все літо 86-го йшли нескінченні колони бетономішалок. Та, на якій ще два роки після аварії дозиметристи часто завертали приміські автобуси «на мийку», оскільки радіація «зашкалювала». Сьогодні вона тиха: за містечком Іванків транспорту майже немає.

Перша зупинка - старий міст через річку Тетерів. Бачимо - до Дніпра спускаються байдарочники. «Ви куди? Тут же радіація!» - гукнули ми їх. «Та не смішіть людей! Все нормально!» - відповіли хлопці.

Заміряємо фон - у межах норми: 15-28 мкР/год.

Наступна зупинка - «пам'ятник яйцю», який більше знають не як символ життя, а як орієнтир - ЧАЕС уже недалечко. Результат вимірювань практично той самий.

 

Контроль №3 – межа Чорнобильського району. До Зони відчуження 3 км, до станції – десь 35.

Цей замір уже трошки вищий, але теж у межах норми.

І тут помічаємо в кущах залишки радянського пам'ятника. Метал з нього зідраний вандалами. Але камінь пам'ятає 86-й. Фон у півтора рази вищий, аніж у кількох метрах поряд, - під 60 мкР/год.

І ось ми вже біля меж Зони відчуження. Далі без спецппрепустки нікого не пускають. Але нічим не здивуємо. Норма не перевищена.

На КПП «Дитятки» на нас звернув увагу правоохоронець.

Представляємось зацікавленими: «Та ось, радіацію міряємо. А то в Києві переполошилися. Навіть дітей вивозять». - «Куди вивозять? Дурниці! Чисто тут все», - сміється він.

Хлопець розповів, що пожежа повністю ліквідована, небезпеки немає. «Пожежні вже поїхали. Сказали, що там усе повністю погасили», - охоче ділиться міліціонер.

Повертаємося. На зворотному шляху натрапляємо на сліди недавньої пожежі. У повітрі важкий запах гару. До речі, він зовсім не схожий на аромати пікніків. Біля дороги - невеликий, на око метрів сто на двісті, сосновий лісок. Стовбури дерев повністю обгоріли. На землі - суцільний чорний килим з сажі. На жаль, розчаруємо панікерів, радіація невисока. Потенційна небезпека в іншому. Неподалік - дерев'яні будинки. Якби лісок не був обкопаний, біди не минути.

Відзначимо, що як і по всій країні, жителі при чорнобильських сіл, на жаль, суху траву звикли випалювати. Сліди такого прибирання всюди і вже заростають молодою травою.

Невідомо, хто підпалив ліс у Зоні відчуження: диверсанти, сталкери чи недбало кинутий недопалок, залишений кимось із місцевих. Але тамтешні жителі, як ніхто інший, повинні розуміти, що табличка з закликом «Бережіть ліс від вогню» встановлена тут не з чиєїсь примхи.

 

 

 

 

 

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Як залучити кохання. П'ять простих талісманів
Як залучити кохання. П'ять простих талісманів
Якщо ви хочете знайти свою другу половинку та подумуєте про заміжжя, але принца на білому коні поки не зустріл....
Прикмети на удачу: що потрібно зробити перед виходом із дому
Прикмети на удачу: що потрібно зробити перед виходом із дому
Вірити в прикмети чи ні, кожен вирішує сам Але ми радимо вам випробувати кілька прийме на удачу
Ознаки ідеальної другої половинки: як не прогаяти свого щастя
Ознаки ідеальної другої половинки: як не прогаяти свого щастя
Людині для щастя завжди потрібна інша людина Хороша новина полягає в тому, що для кожного з нас завжди буде ід....
Гороскоп на 12 вересня 2024 року: що обіцяють астрологи
Гороскоп на 12 вересня 2024 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ваш день буде сповнений енергії та ентузіазму Ви зможете впоратися ....
Любовний гороскоп на 12 вересня 2024 року: що обіцяють астрологи
Любовний гороскоп на 12 вересня 2024 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогоднішній день принесе у ваші стосунки пристрасть та динаміку Ваш партнер....
більше матеріалів
/-0,38123917579651-/ /-pc-/
Top