counter
Стрічка новин
Вибрати все
26 Листопада
25 Листопада
Всі новини...


Нобелівський лауреат: Молоко і яловичина містять "агенти", що провокують рак


Переглядів: 428


Нобелівський лауреат: Молоко і яловичина містять агенти, що провокують рак

Вживання надмірної кількості яловичини і молока може викликати онкологічні захворювання у людини. Такого висновку після декількох досліджень дійшов лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології 2008 року, німецький вчений Гаральд цур Гаузен. 19 вересня він виступив перед студентами і викладачами Київського національного університету імені Шевченка з відкритою лекцією на тему: «Вплив м'ясо-молочних продуктів на розвиток ракових клітин».

Небезпечні лише деякі види м'яса

За словами професора, значну роль у розвитку раку грають саме харчові звички.

«Є багато досліджень, які встановили зв'язок вживання червоного м'яса з ризиком виникнення раку товстої кишки. У країнах, де є високий рівень споживання червоного м'яса, серед яких європейські країни, а також Аргентина, Уругвай, Нова Зеландія, США, виявлений високий рівень захворюваності на рак товстої кишки. При цьому серед тих, хто споживає біле м'ясо,  досить низький рівень захворюваності на рак товстої кишки», - зазначив учений.

Так за словами Гаузена, найнижча захворюваність на рак товстої кишки відзначається в Індії. Вчений це пов'язує з тим, що індуси практично не їдять яловичину, оскільки корова в цій країні є священною твариною. Але водночас в Індії поширений рак молочної залози, виникнення якого вчені пов'язують з вживанням молока.

Попри те, що в Монголії мало не найвищий рівень вживання м'яса великої рогатої худоби, захворюваність на рак товстої кишки там також дуже низька. Гаузен пояснює це тим, що в Монголії їдять м'ясо яків, яке генетично відрізняється від яловичини. Зростання захворюваності на рак товстої кишки в Японії і Південній Кореї після Другої світової війни вчений також пов'язує зі збільшенням споживання червоного м'яса, яке стали активно імпортувати в країну саме в цей період.

Що стосується молока, то поштовхом до дослідження стали праці вчених Швеції. Там вивчили показники більш 22 тис. осіб, які не сприймали лактозу, а відповідно - не вживали молоко, і 69 тис. їхніх родичів, які споживають молочні продукти. Виявилося, що серед тих, хто не вживав, молоко ризик захворюваності на рак на 21% менше у порівнянні з їхніми родичами, де ризики захворіти на рак склали майже 45%.

Винні м'ясні та молочні «агенти»

З огляду на це професор Гаральд цур Гаузен з колегами вирішив провести дослідження і з'ясувати - чи є в організмі тварин, зокрема корів, віруси, які при потраплянні у  шлунок людини можуть провокувати виникнення ракових клітин.

«Ми почали вивчати молочні та м'ясні продукти, які закуповували на ринку в Німеччині. Ми ізолювали 4 різних агенти у пацієнтів, які привели до розвитку хронічних захворювань, і ці форми були абсолютно однакові з тими агентами, які ми виділили у корів і коров'ячому молоці», - констатував учений.

За словами професора, певні речовини, так звані агенти, що містяться в тваринних продуктах, можуть провокувати в клітинах людини зміни і робити їх більш уразливими до інфекції, а також викликати онкологічні захворювання. Відповідно до сучасних досліджень, приблизно 21% онкологічних захворювань пов'язані саме з так званими інфекційними агентами.

При цьому в кишечнику людини ці агенти вступають в контакт з клітинами відразу і можуть провокувати виникнення раку товстої кишки. А ось щоб досягти молочної залози, їм ще потрібно здійснити подорож по організму. При цьому, зі слів вченого, передбачається, що ризики виникнення раку молочної залози пов'язані з вживанням молочних продуктів.

«Є певні ДНК, які є в молоці, йогурті, вершках. Ми виділили три з них, які можуть розглядатися як агенти інфекційні. Ми зараз працюємо над тим, щоб з'ясувати, чи є такі агенти, які інтегруються в ДНК людини», - пояснив Гаузен.

Запитання без відповідей

Водночас до праць відомого вченого є ще багато запитань без відповідей:

- Яке саме м'ясо і молоко вивчали під час дослідження?

- Чи вивчалися зразки з інших країн, крім Німеччини?

- Чи враховувалися умови вирощування тварин, зразки м'яса яких досліджували?

- Чому саме в яловичині існують якісь агенти, які можуть провокувати виникнення раку в людини?

- Чи є вони в інших видах м'яса?

- Чи є ці агенти самі причиною появи ракових клітин або ж вони провокують інші процеси, які цьому сприяють?

Більш того, незважаючи на всі дослідження і припущення, поки ще вчені 100% не довели що червоне м'ясо і молоко впливають на розвиток онкологічних захворювань. Але при цьому Гаузен вважає, що потрібно продовжувати дослідження і розробляти вакцини, які дозволять знищити цих шкідливих "агентів".

Якщо спробували, то вже їжте і пийте

При цьому професор не радить намагатися захистити себе від ризику відмовою від м'яса і молока. Користі від цього буде небагато, так як практично всі люди вже були "інфіковані в дитинстві".

«Я нікому не рекомендую припинити споживати молоко або йогурти, бо ви вже інфіковані, у вас вже присутні всі ці агенти. Просто не збільшуйте інших факторів, які можуть впливати на виникнення раку», - сказав він.

Послухати лекцію Нобелівського лауреата прийшов головлікар Київського центру здоров'я Отто Стойка. Пояснення німецького вченого він зрозумів так:

«Я так зрозумів, що в молоці та м'ясі корів є певні агенти, які несуть у собі потенційну небезпеку і при певних умовах можуть спрацювати таким чином, що можуть пошкодити ДНК людини і з цих клітин вже можуть утворитися ракові клітини».

З огляду на це лікар радить все ж з віком обмежити вживання м'яса в їжу, особливо яловичини. Він пояснив, що саме червоне м'ясо найскладніше засвоїти організму.

«Я вважаю, що чим менше споживаєте м'яса, тим краще. Після 40-50 років потрібно мінімізувати споживання червоного м'яса, бо воно складно перетравлюється. А з віком немає вже такої необхідності організму у великій кількості концентрованих білків», - сказав Стойка.

Також він радить з віком обмежити вживання незбираного жирного молока. Його можна замінити переробленою молочною продукцією - кисло-молочними продуктами, сиром. Замінити м'ясо можна рибою і рослинними білками у вигляді бобових і горіхів, радить лікар. А для повного забезпечення організму всім необхідним половину добового харчування повинні займати фрукти і овочі.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
У боротьбі з коронавірусів може допомогти щеплення від ... кору
У боротьбі з коронавірусів може допомогти щеплення від ... кору
Вчені заявили, що вакцина проти кору, паротиту та краснухи (MMR) може допомогти захистити організм від коронав....
Казково красивий захід у Одесі. За народними прикметами - завтра буде вітряно
Казково красивий захід у Одесі. За народними прикметами - завтра буде вітряно
Користувачі проживають в перлині біля моря сьогодні масово ділилися в соціальних мережах фотографіями і відео ....
Гороскоп для жінок з 23 по 29 листопада. Поспішайте - не варто залишати незавершені справи
Гороскоп для жінок з 23 по 29 листопада. Поспішайте - не варто залишати незавершені справи
Гороскоп на другу половину листопада говорить про те, що настає відповідальний період і потрібно встигнути зак....
Сьогодні в Україні очікується пік холодної погоди листопада
Сьогодні в Україні очікується пік холодної погоди листопада
Згідно з оновленим прогнозом синоптиків Укргідрометцентру, вдень на території Правобережної України очікується....
Українцям тепер потрібно носити з собою документи: в поліції пояснили чому
Українцям тепер потрібно носити з собою документи: в поліції пояснили чому
З учорашнього дня в Україні набув чинності підписаний Президентом Закон, яким стаття 44-3 Кодексу України про ....
більше матеріалів
/-0,41488099098206-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top