По всій країні у четвер, 7 вересня, стартувала операція з протидії незаконному обігу зброї. Як повідомив перший заступник керівника Національної поліції України - начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін, поліція намагається припинити витік зброї з непідконтрольної території Донбасу в Україні.
«Наша основна мета - безпека громадян на території всієї країни. Тільки за останню добу працівники поліції вилучили 25 одиниць вогнепальної зброї, близько двох тисяч боєприпасів і шість вибухових пристроїв», - заявив Аброськін.
Зокрема, за його словами, в Одесі спецоперація почалася о 5-й ранку, коли особовий склад підняли по тривозі. Від сьогодні і до особливого розпорядження працівники регіонального підрозділу поліції працюватимуть у посиленому режимі несення служби. Буде посилено роботу і в інших регіонах України.
Херсонська область б'є рекорди щодо незаконного обігу зброї
Не встигли у країні почати спецоперацію, як у поліції Херсонської області рапортували, що за день виявили 6 фактів незаконного обігу зброї. Відзначається, що поліція області з 6 вересня по 6 жовтня проводитиме профілактичні заходи «Зброя та вибухівка» для вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів і вибухових речовин, які можуть використовуватися під час вчинення злочинів.
У поліції розповіли, що за перший день відпрацювання поліцейські виявили 6 кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом зброї та вибухівки. З незаконного обігу вилучили 1 гранату, 1 гвинтівку, 2 обрізи мисливської рушниці, 180 патронів і 400 грамів тротилу.
Загострення ситуації з незаконною зброєю
За статистичними даними Нацполіції, тільки від початку цього року було вилучено близько 1,4 тисячі одиниць вогнепальної зброї, 916 гранат, 21 вибуховий пристрій і більше 120 тис. патронів.
Ще на початку 2017 року аналітичний центр організації з дослідження поширення нелегальної вогнепальної зброї Small Arms Survey заявив, що з 2014 року Україна стала лідером в Європі на ринку нелегальної зброї і боєприпасів. Так, до початку війни з російськими окупантами, на Донбасі в Україні налічувалося близько 3 млн одиниць незаконних «вогнепалів». Однак зараз цей показник виріс як мінімум до 5 млн одиниць.
Попитом на чорному ринку користуються гранати, вибухівка, пістолети Макарова і ТТ до автоматів Калашникова. Мало того, блогери повідомляють, що граната на окупованих територіях коштує дешевше, ніж кілограм м'яса. На підконтрольній же території країни купити автомат Калашникова, наприклад, можна за $1000.
Як ще в липні заявляв директор Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко, зброю в Україну часто завозять не тільки військові, але і люди, які не мають до армії стосунку.
«Якщо ми говоримо про зброю, яка з фронту може потрапити в мирні міста, то це головна робота поліції і Нацгвардії на численних блокпостах у зоні проведення АТО. Дуже часто цю зброю везуть військові і люди, які не мають стосунку до цього. Тому тут позиція поліції дуже жорстка і непримиренна і МВС в цілому. Вся ця зброя буде вилучатися, і винні будуть притягатися до кримінальної відповідальності. Не можна з фронту незаконно везти в мирні міста зброю. Це додатковий криміногенний фактор», - розповів Шевченко.
Як раніше заявляв народний депутат Антон Геращенко, тільки офіційно на руках у українців перебуває 900 тисяч одиниць зброї, з них 130 тис. нарізної і порядку 800 тисяч гладкоствольної.
«Що стосується того, скільки незареєстрованої зброї, точної цифри немає», - додав політик.
Кримінальні новини вересня
Щодня у різних регіонах України з'являється інформація про злочини, скоєні за допомогою незареєстрованої зброї, або про незаконний продаж зброї. Зокрема, 6 вересня у Дніпропетровській області співробітники карного розшуку на вулиці Базарній в смт Губиниха зупинили 40-річного чоловіка. Під час огляду його особистих речей правоохоронці виявили та вилучили ручний гранатомет «РПГ-26». Чоловік розповів, що місяць тому нібито знайшов зброю на території військового полігону біля села Івано-Михайлівка та зберігав його без будь-якої мети.
2 вересня з'ясувалося, що в одній з військових частин у Запоріжжі старший солдат торгував вогнепальною зброєю і боєприпасами. Так, військовослужбовець-контрактник продав цивільному пістолет ПМ, 16 патронів 9 мм до нього, гранату РГД з УЗРГМ. За все це він отримав 19 тисяч грн.
5 вересня в Новолозуватка Дніпропетровської області 13-річний хлопчик отримав поранення від вибуху гранати Ф1. Зараз дитина перебуває в лікарні Дніпра у важкому стані, у нього поранення черевної порожнини, внутрішня кровотеча і осколок у легенях. Пізніше з'ясувалося, що гранату з АТО привіз його дядько. Чоловік сховав її на горищі, де дитина її і знайла.
Подібні історії відбуваються щодня, тому так важливо контролювати зброю, яка незаконно надходить на територію країни.