Криваві події в далекій М'янмі не просто сколихнули світову спільноту, а й призвели до патової ситуації в Росії. Глава Чечні Рамзан Кадиров у відкриту виступив проти офіційної багаторічної позиції Кремля - ігнорувати вбивства мусульман. Кадиров заявив, що готовий виступати проти Кремля задля захисту мусульман-рохінджа.
З чого все починалося
У М'янмі проживає мусульманська меншина - рохінджа, які борги десятиліття перебувають у конфлікті з буддистським більшістю. З 25 серпня ситуація в країні загострилася: сотні бойовиків руху «Араканская армія солідарності рохінджа» напали на 30 опорних пунктів поліції, убивши 15 осіб. Після цього збройні сили країни почали проведення каральної операції на півночі країни, в штаті Ракхайна, де живуть рохінджа. Число жертв зіткнень між буддистами і мусульманами на заході М'янми за тиждень, за офіційними даними, досягло 402 осіб.
Мусульмани намагаються врятуватися в сусідніх країнах, біженці переходять у Бангладеш, Індію, Малайзію і Таїланд. Однак цим людям не особливо допомагають, в таборах для біженців майже немає води, їжі та медикаментів, сусідні з М'янмою країни постійно загрожують біженцям депортацією.
Події в М'янмі викликали обурення мусульман Росії
Трусливые чмошники - мусора испугались разгонять несанкционированную акцию мусульман у посольства Мьянмы в Москве pic.twitter.com/cMxhsam0lX
Читайте також: Путін обізвав Україну "штучним утворенням"— Эльшад Бабаев (@Elshad_Babaev) 3 сентября 2017 г.
3 вересня біля посольства М'янми в Москві зібрався мітинг місцевих мусульман, які просто в центрі столиці країни-агресора вигукували «Аллаху Акбар», деякі прийшли зі зброєю. Правоохоронці РФ, що їм абсолютно не властиво, лише люб'язно посміхалися.
(НЕ)согласованный митинг... В Москве возле посольства Мьянмы, проходит митинг против преследования мусульман, полиция и росгвардия на месте. pic.twitter.com/tknsG42JQ0
— Press Focus (@Press_Focusnik) 3 сентября 2017 г.
Вже 4 вересня багатотисячний мітинг пройшов у Грозному в Чечні. За даними російських ЗМІ, в акції брали участь 1,1 млн осіб. Однак, якщо вірити Держстату РФ, то в Грозному всього проживає не більше 300 тисяч, а в усій Чечні - не більше 1,4 млн людей.
Сьогодні ж біля посольства М'янми у Москві затримали 20 осіб, щодо 17 з них складено протоколи про адміністративне порушення. У поліції країни-агресора повідомили, що мітингувальників мусульман затримали за «спробу порушити громадський порядок на вулиці Велика Нікітська». Всі вони доставлені до територіального відділу поліції.
Протест Кадирова
Глава Чечні Рамзан Кадиров у відеозаписі, опублікованому на YouTube у понеділок, 4 вересня, заявив, що готовий виступити проти курсу політичного керівництва РФ, якщо воно підтримає владу М'янми, що притискає мусульман-рохінджа в штаті Ракхайн.
«Якщо навіть Росія підтримуватиме тих шайтанів, які сьогодні вчинюють злочини, - я проти позиції Росії. Бо у мене своє бачення, своя позиція», - сказав Кадиров.
Він підкреслив, що вивчить географію, спробує зрозуміти, де розташована М'янма, які держави її оточують. Кадиров уточнив, що відправити туди війська - це прерогатива держави.
«Але, якщо б була моя воля, була б можливість, я вдарив би ядерною (зброєю) туди навіть, просто знищив би тих людей, які вбивають дітей, жінок, людей похилого віку», - сказав чеченський лідер.
Глава Чечні уточнив, що позиція президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана щодо ситуації в М'янмі - «найкраща і відкрита, ми його підтримуємо». Як відомо, Ердоган назвав «геноцидом мусульман» зіткнення, що відбуваються в штаті Ракхайн у М'янмі між буддистами і мусульманами-рохінджа.
Реакція в Кремлі
Журналісти передбачувано спробували отримати коментар у прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова про те, що думають у Кремлі про сміливі промови Кадирова.
Однак Пєсков виявився не готовий давати оцінку заяві Кадирова. Він повідомив, що в Кремлі знають «про те, що досить емоційно мусульмани сприймають події в М'янмі».
«Проте я ще не ознайомився з ними (заявами про ці події) особисто. Я б хотів спочатку ознайомитися, а потім вже якимось чином давати оцінку», - зазначив прес-секретар Путіна.
Пєсков також не відповів на запитання про своє ставлення до заяви мусульман у Москві влаштувати «джихад» у відповідь на дії влади М'янми. «Оскільки ми перебуваємо в Сямені, нам складно звідси про це говорити, тому я уникнув би якихось коментарів щодо цього», - сказав прес-секретар лідера Кремля.
Він також зазначив, що президент Росії Володимир Путін і президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі засудили прояви насильства в М'янмі, закликали владу країни взяти ситуацію під контроль.
«В ході бесіди було обговорено ситуацію, яка складається в М'янмі. І президент Путін, і президент ас-Сісі висловили стурбованість тим, що відбувається в М'янмі, засудили будь-які прояви насильства, від кого б вони не виходили і проти кого б вони не були спрямовані, зокрема і проти мусульман. Вони закликали владу країни взяти ситуацію під контроль якомога швидше», - сказав Пєсков.
Російські пропагандисти заплутались
У ситуації роздвоєння думки офіційного Кремля і глави Чечні російські ЗМІ не відразу зрозуміли, яку позицію слід озвучувати. Як відзначили журналісти «Новой газеты», з сайту одного з провідних рупорів РФ - РІА «Новости» раптово зникла стаття «Мусульманські небрати: за кого на ділі мітингували активісти в Москві». За даними «Новой газеты», їхні колеги приховали матеріал, в якому йшлося про зв'язок мітингу мусульман у Москві з пропагандою «Ісламської держави», а також про те, що акцію підтримав Кадиров.
Разом з тим в інтернеті просто так нічого не зникає і збережену копію матеріалу можна подивитися в кеші Google.
Думка блогерів і політиків
На думкународного депутата України Олександра Бригинця, стався публічний конфлікт «батька і сина путінокадирових».
«М'янма... Кремль підтримав центральну владу, назвавши мусульман «бунтівниками». Кадиров підтримав мусульман і загрожує тим, хто підтримує «шайтанів». Це перший, але не останній публічний конфлікт батька і сина путінокадирових. Далі буде», - написав він.
Російський опозиціонер Ілля Яшин висловив думку, що заява Кадирова може свідчити про суверенітет Чечні.
«Росія в Радбезі ООН захищає уряд М'янми. А Кадиров влаштовує істерику і мало не погрожує відправити війська, щоб цей самий уряд покарати. Ще в 2016 році я писав у доповіді «Загроза національній безпеці», що кадировський режим проводить самостійний зовнішньополітичний курс. Це, до речі, одна з явних ознак фактичного суверенітету Чечні. Багато тоді говорили: та ну досить тобі, переоцінюєш. Боюся, що недооцінював», - заявив Яшин.
Блогер Карл Волох нагадав, що десятиліття поспіль резолюцію ООН із засудженням М'янми блокують дві країни - Росія і Китай.
«З'ясувалося, що резолюції РБ ООН із засудженням М'янми, де війська і націоналісти бадьоренько вирізують мусульман, традиційно блокуються Росією і Китаєм. Тобто і в цій далекій забутій богом точці землі вони примудрилися накласти традиційну смердючу купу. Яка радість, що росіяни згортають свою космічну програму!» - написав він.
Не менш красномовним був і російський соціолог Ігор Ейдман. На його думку, вже стало неминучим зіткнення за владу і ресурси між Путіним і Кадировим. Експерт вважає, що Кадиров вже не хоче бути просто сатрапом Чечні, а претендує на роль вождя російських мусульман, захисника ісламу в усьому світі.
«Все це нагадує пушкінську казку «Про рибака і рибку». У ролі золотої рибки - Путін, в ролі ненаситної баби - Кадиров. Спочатку Путін робить Кадирова начальником Чечні, потім дає йому фактично диктаторські повноваження, потім надає в безконтрольне розпорядження величезні фінансові ресурси. А Кадирову все мало. Він вимагає все більше і більше. Намагається в Москві поводитися так, як звик у Грозному», - підкреслив Ейдман.
Він уточнив, що тепер Кадиров намірився визначати зовнішню політику Росії, наприклад, щодо М'янмі. «Путіну, звичайно, все це не може подобатися. Однак до виборів 2018 року жодних різких рухів він робити не буде. А що потім? Зіткнення за владу і ресурси між ним і Кадировим неминуче. Загнаний російський Болівар двох таких запеклих спиногризів не витримає», - резюмував Ейдман.