Вже восени на українському ринку праці можуть відбутися істотні зміни, пов'язані з Прийняттям нового Трудового кодексу. Депутати підтримали документ в першому читанні і після виходу народних обранцем з відпустки очікується голосування за документ в цілому. Комітет з питань соціальної політики вже підготував його до другого читання і особливу увагу приділили підставам для відсторонення і звільнення працівників, повідомляє «Судово-юридична газета».
Приводів для відсторонення від роботи побільшає
Зокрема, якщо законопроект буде ухвалений у запропонованому зараз варіанті, то усунути від роботи зможуть працівника навіть за те, що він контактував з інфекційними хворими. Наприклад, якщо ви поспілкувалися з хворою на грип людиною - це вже привід відсторонити вас від роботи.
Якщо ви відмовилися від вакцинації і медогляду або під час медичного огляду виявилося, що ви не в змозі виконувати роботу - це також є приводом вас усунути. А ось хто буде оплачувати медогляди - не уточнюється.
Також співробітника можуть відсторонити від роботи через те, що він «порушує нормальну роботу юридичної особи». Але що означає поняття «нормальна робота», ніде не прописано. Так що кожна компанія зможе по-своєму його трактувати. Наприклад: якщо співробітник запізнюється на 5 хвилин, це теж може вважатися, що він порушує нормальну роботу підприємства, і працівник буде відсторонений.
Звільнити зможуть за обман і відмова від щеплення
Приводом для звільнення співробітника новий Трудовий кодекс надає більш ніж достатньо. Наприклад, якщо документ ухвалять, то звільнити зможуть за:
- незадовільний стан здоров'я;
- незадовільну кваліфікацію;
- відмову від щеплення або проходження медогляду;
- втрату працездатності.
Також, згідно з документом, у зв'язку з призовом до армії працівника, якому не виповнилося 43 років, зобов'язані звільнити наступного ж дня після подачі заяви.
Звільнити працівника можуть і за те, що він не здатний виконати доручену їм роботу. Це підноситься як обман, оскільки при прийомі на роботу кандидат на посаду вказав невірні дані або прибрехав у резюме.
У разі скорочення штату роботодавець повинен попередити письмово співробітників мінімум за 2 місяці. Працівникові дозволяється в робочий час шукати нову роботу і ходити на співбесіди, при цьому відбиватися це на його заробітній платі не буде.
Що стосується звільнення за власним бажанням, то в разі ухваленні законопроекту співробітник повинен буде повідомити про це роботодавця за все за 3 дні, а не як зараз - за 2 тижні. Причому зробити це можна буде по електронній пошті, а не особисто. А ось відпустку збільшать з 24 до 28 днів.