З українського ринку йде велика російська взуттєва мережа Kari. Джерела повідомили, що мережу в Україні намагаються продати, однак покупців немає.
Мережу магазинів Kari було засновано в 2012 році бізнесменом Ігорем Яковлєвим. Він також володів бізнесом з продажу побутової техніки і електроніки «Ельдорадо», проте продав російську частину чеському фонду PPF Group, а українську - бізнесменові Віктору Поліщуку.
У мережу Kari свого часу вклали близько $ 150 млн. У 2015 році Kari отримала 23,58 мільярда рублів ($ 392 млн) виручки. В Україні Kari керувала 26 магазинами в Києві, Харкові, Одесі, Львові та інших великих містах.
Відзначимо, що в 2016 році в Україні закрилася ще одна російська взуттєва мережа - Centro. Про закриття мережі стало відомо в кінці липня. Ще в 2013 році мережа управляла близько 120 торговими точками, а на початок 2016 року - близько 100. Пізніше з'ясувалося, що у компанії були борги в 30 млрд рублів ($ 440 млн), а засновник бізнесу Сергій Ломакін втік з Росії.
Історія російського виходу з України
За роки війни і окупації, погіршення економічної ситуації пішло багато, певна кількість компаній потрапили під введені Україною санкції. Під обмеження потрапили близько сотні російських фірм: авіакомпанії, підприємства військово-промислового комплексу і авіабудування, регіональні банки, федеральні телеканали, кримські порти, IТ-компанії.
Російським авіакомпаніям заборонили літати в Україну і здійснювати транзит через нашу територію, регіональним банкам з Росії заборонили видавати кредити, купувати цінні папери і заблокували активи. Федеральним телеканалам заборонили вести мовлення на території України. IТ-компаній (у списку їх дві) заборонили надавати послуги і продавати продукцію держсектору.
У грудні 2016 роки ринок в Україні покинув відомий російський бренд одягу Kira Plastinina. Також у регіонах закрилися магазини BeFree російської компанії Melon Fashion Group.
Головною причиною закриття магазинів Kira Plastinina стали фінансові проблеми материнських компаній. Так, у 2016 році мережа, заснована екс-главою ради директорів компанії Вімм-Білль-Данн Сергієм Пластініним, відмовилася від власних торгових точок у Росії і продала їх в якості франчайзингу.
Згорнули свій бізнес в Україні також деякі російські ресторани. Так, у листопаді 2015 року було закрито останній заклад найбільшої російської мережі Росинтер Ресторантс - T.G.I. Friday's. У 2013 році український підрозділ компанії управляв 16 ресторанами під брендами IL Патіо, T.G.I. Friday's і Costa Coffee. Однак у 2014 році закрили відразу 6 закладів, потім мережу кав'ярень Costa Coffee.
В кінці травня 2016 року ринок покинула мережа ресторанів японської кухні «Якіторія», тільки в Києві закрили 5 ресторанів. Мережа володіє близько 50 закладами в Москві та інших регіонах РФ, кінцевими бенефіціарами називали власника «Новоросцемент» Льва Квєтного, депутата Держдуми Андрія Скотча, а також реєстраторів Андрія Бурлакова і Олега Шейхаметова.
Керівництво відзначало, що розвивати закладу японської кухні стало складно, оскільки собівартість страв досить висока. Більшу частину відвідувачів становили жінки, які зустрічалися з друзями за келихом вина і суші. Однак під час кризи заплатити за блюдо вагою 150 г близько 120 грн багато хто не зміг, тому переключилися на паби та інші невеликі кафе.
У березні 2014 року зі українського ринку пішла остання російська продовольча торгова мережа «Перехрестя». Права оренди приміщень, обладнання та товарні знаки купив рітейлер Varus із Дніпра. «Перехрестя» працювало в Україні 10 років - більше, ніж інші російські продовольчі мережі.
Не минула чаша сія і великий нафтовий бізнес Росії. Так, російська компанія Lukoil в лютому 2017 року остаточно продала нафтохімічний завод «Карпатнафтохім», розташований на території Івано-Франківської області України. Компанія також володіла в Україні Одеським НПЗ і мережею АЗС, але продала ці активи в 2013 і 2014 роках. Завод купила кіпрська Xedrian Holding Ltd і британська Techinservice Limited українських бізнесменів Ільхама Мамедова та Ігоря Щуцького. Їх пов'язують з олігархами Ігорем Коломойським і Костянтином Жеваго. Сума угоди склала $ 25 млн.
Разом з тим, в Україні продовжують працювати такі російські ритейлери, як Спортмастер, Ostin, Gloria Jeans, Bosco Sport, Incity. В цілому ж, поданим видання Hubs, громадяни РФ володіють кожною десятою компанією з рейтингу 200 найбільших компаній в Україні.
Сюди входять такі компанії, як «Запоріжсталь» (50% - Олександр Катунін), «Київстар» ( «Альфа-груп» Михайла Фрідмана), Промінвестбанк (держава РФ), ВТБ Банк (держава РФ), «ТНК-BP Коммерс» ( «Роснефть»), «Євраз Україна» (Роман Абрамович), «Запоріжтрансформатор» (Костянтин Григоришин), Миколаївський глиноземний завод (Олег Дерипаска), контейнерний термінал «Іллічівськ» (Global Ports) і «Прем'єр Палац» (Олександр Бабаков).