60% ув'язнених України - хворі на гепатит С. Про це на прес-конференції заявив провідний експерт, почесний голова правління Українського інституту політики громадського здоров'я Сергій Дворяк:
"Майже 60% ув'язнених в Україні мають гепатит С, причому основним способом передачі вірусу в тюрмах є вживання ін'єкційних наркотиків", - заявив він.
У той же час, як показало дослідження, проведене в Україні, більше половини ув'язнених вживають наркотики таким способом. Після звільнення ці люди створюють величезний ризик поширення гепатитів та інших соціально небезпечних захворювань, таких як ВІЛ, туберкульоз, в суспільстві.
"При цьому українським ув'язненим не доступні повною мірою якісна діагностика, отримання медичної допомоги та лікування наркозалежності. Зокрема замісна підтримуюча терапія, програми обміну голок і шприців тощо. Весь обсяг медичних послуг, доступний іншим громадянам", - додав він.
Це призводить до того, що після відбування покарання колишні ув'язнені повертаються в суспільство і не мають можливості нормально в ньому адаптуватися й отримати необхідні лікування та профілактику.
По суті, в Україні сьогодні спостерігається справжня епідемія ВІЛ, яким в переважній більшості хворіють люди, що вживають наркотики у в'язниці. Тобто в Україні ВІЛ та інші інфекційні захворювання зосереджені в тюрмах, але масштаби цієї проблеми не були кількісно оцінені, кажуть фахівці. Однак значні перешкоди у вирішенні проблеми створює ігнорування її тюремним департаментом, упереджене уявлення про наркоманію і лікування серед співробітників, а також - відсутність конфіденційності учасників процесу, - наголошується в презентованій доповіді.
"У в'язницях в глобальному масштабі утримується непропорційно велике число людей, що вживають наркотики, які є середовищем підвищеного ризику для поширення ВІЛ та інших інфекцій, що передаються через кров. Передозування наркотиків - основна причина смерті цієї групи ув'язнених. Крім того, люди з цієї групи, вийшовши на свободу, стають переносниками небезпечних хвороб із в'язниць в суспільство. Точних даних про кількість хворих у тюрмах немає, вони є часто нерепрезентативним через численні логістичні обмеження", - наголошується в доповіді.
В Україні - найбільша ВІЛ-епідемія в Європі - приблизно 360 000 ВІЛ-інфікованих, за даними Міністерства охорони здоров'я України, і зафіксоване аналогічне число людей, що вживають ін'єкційні наркотики. Майже три чверті з них коли-небудь арештовувалися, були або є в тюрмі, підкреслюють експерти дослідження.
Також у доповіді звертається увага на те, що Україна - дуже бідна країна з низьким рівнем доходу на душу населення. При 45,2 млн жителів ми маємо один з найвищих в світі показників позбавлення волі - 321 ув'язнений на 100 000 населення. Всього в Україні 145 189 ув'язнених.
Добровільне тестування на ВІЛ та антиретровірусна терапія є обов'язковою умовою для всіх ув'язнених, однак на практиці нічого цього не робиться, констатували іноземні фахівці.