У системі електронних торгів СЕТАМ зареєстровано три лоти з сумнівно малою вартістю та аномальною відсутністю підтверджених учасників аукціону. Йдеться про три комунальні промислові комплекси загальною площею майже 11 тисяч квадратних метрів. Площа об’єктів – величезна, а їхня вартість на старті – дуже мала і у сумі не сягає більше 10 мільйонів гривень.
Одначе охочі взяти участь у торгах скаржаться – їхні заявки не реєструють місяцями, в той час як до кінця аукціону лишаються лічені дні. З усіх заявок, а їх подано більше 60, за три дні до торгів (вони заплановані на понеділок, 31 липня 2017 року) допущено лише одну, всі решта заявок перебувають на затвердженні. Причому на розгляді перебувають заявки, подані навіть два місяці тому.
Перший лот – величезний комплекс будівель та споруд, розташований вул. Вербовій, 6. загальна площа більше 5 кілометрів (5213.80 кв.м). За чималу територію продавець просить лише 4 755 700.00 грн.
Таким чином 1 квадратний метр промислової будівлі у столиці з невідомої причини оцінено лише у 912 гривень!
Що ж входить у цей комплекс: адміністративно-побутовий комплекс - 1926.30 кв.м; виробничий корпус - 2024.3 кв.м; механізована мийка - 984.2 кв.м; павільйон - 416, та 141.3 кв.м; виробничий корпус - 137.7 кв.м та дві очисні споруди.
Фото: зі сторінки СЕТАМ
Зауважимо, що всі споруди – капітальні, належали раніше комунальному підприємству. Вони потребують ремонту, але не перебувають в аварійному стані, тобто цілком придатні для ведення діяльності.
У чому ж може бути причина такої малої вартості майна? Можливо – у його розташуванні? Одначе й тут – ні. Комплекс споруд розташований практично у центрі міста.
Лот був виставлений на продаж 30 червня 2017 року, а аукціон з цього продажу має відбутися уже 31 липня. Заявки за весь час після оголошення майбутнього аукціону подали 19 учасників, та за весь цей час жодного з них СЕТАМ до торгів не допустив і заявку не підтвердив.
Другий лот – не менш спокусливий за ціною та розмахом - комплекс будівель та споруд, розташований у Києві за адресою: вул. Кайсарова, 5, загальною площею 3750,30 кв.м
На його території розташовані виробничий комплекс - 1640,8 кв.м, адміністративно-побутовий комплекс - 650,1 кв.м, механічна мийка - 300,6 кв.м, АЗС - 9,5 кв.м, навіс та пункт охорони. Споруди перебувають у значно кращому стані, ніж у першого лота, та просять за нього таку ж підозріло малу ціну – лише 960 гривень за квадратний метр!
Фото зі сторінки СЕТАМ
Вигідним є і розташування об’єкта - недалеко від метро "Васильківська".
Не віриться, що майже чотири кілометри столичної нерухомості можна придбати лише за якихось 4 мільйони гривень?
Власне, недарма не віриться - з 28 охочих взяти участь у аукціоні СЕТАМ підтвердив заявку – лише одному!
Тобто теоретично, якщо такий status quo збережеться до початку аукціону (а він запланований на 31 липня) цей один єдиний його затверджений учасник і стане щасливим власником 4000 кв. м території за ціною трикімнатної квартири у столиці.
Третій комплекс виставлений на СЕТАМ того ж дня, з тим же терміном завершення аукціону – 31 липня 2017 року. Його площа - 1600,30 кв.м. і розташований він у Києві на вул. Вакуленчука, 4
Розташування лота дуже зручне - у Дарницькому районі столиці (лівий берег), поблизу пожвавленого проспекту Миколи Бажана.
Виставлений на продаж комплекс будівель складається з капітальної адміністративної будівлі - 194 кв.м, павільйону - 133,6 кв.м, одноповерхової споруди - 1263,4 кв.м та автозаправної станції.
Якщо поділити площу споруди -1,6 квадратних кілометра - на стартову вартість, запропоновану Сетам – 1 752 000 грн, то тут за квадратний метр приміщення доведеться викласти на 100 гривень більше, ніж у перших двох лотів – «аж цілих» 1095 гривень!
Тобто більш 1600 квадратних метрів продаються за ціною двокімнатної квартири.
Очікувано, що на такий лот – майже задарма, знайшлося аж 18 охочих взяти участь у аукціоні, та за два місяці реєстрації учасників жоден з них підтвердження від СЕТАМ не отримав.
Хіба може не дивувати та насторожувати факт тотального «очікування підтвердження» на цих трьох лотах з вочевидь дуже заниженою вартістю?
Щоб не бути голослівними, йдемо на популярний сайт продажів в Мережі і обираємо перше-ліпше оголошення зі схожими даними: Голосіївський район, промислові приміщення, квадратура – 1600 кв. метрів.
За це приміщення приватний власник просить майже 13 мільйонів гривень, в той час як державний виконавець та продавець на СЕТАМ просять за подібне столичне комунальне майно лише 3,6 мільйона!
Тут можна припустити три висновки - або на дешеве столичне майно немає охочих придбати (що малоймовірно), або система СЕТАМ та державні виконавці працюють геть не ефективно.
Адже майно, від продажу якого місто могло б величезні кошти - до 100 мільйонів гривень, виставляється на продаж за ціну в 10 разів меншу!
Система продажу арештованого майна СЕТАМ не вперше потрапляє в поле зору журналістів, оскільки скарги на її роботу почастішали. Окремі користувачі системи заявили, що підозрюють сервіс у шахрайстві, оскільки привабливі лоти, такі як конфісковані автомобілі, земельні ділянки та квартири, йдуть з молотка задешево, навіть коли хтось пропонує за них куди більші гроші.
На скарги відреагувала поліція і навіть порушила кілька справ. Своєю чергою журналісти програми «Схеми» за результатами свого розслідування заявили, що таким чином збагачуватись на продажі конфіскованого майна може керівник виконавчої служби України Дмитро Поліщук.