Щоразу, коли ми переживаємо стрес через неприємні події або депресію, коли дізнаємося про невтішний діагноз, хтось із рідних чи друзів нагадає - давай мислити позитивно. І, як стверджують вчені, це не просто добрі слова, а науково мотивований підхід.
Позитивні думки зупиняють смертельні хвороби
Позитивне сприйняття світу може насправді поліпшити здоров'я і врешті-решт продовжити життя. Про це у своїй колонці в рубриці «Особисте здоров'я» газети The New York Times пише фахівець з медицини і біології Джейн Броді.
Автор статті стверджує, що, коли людина стикається з кризою здоров'я, активне культивування позитивних емоцій може підвищити імунну систему і протидіяти депресії, а також сприяти зниженню артеріального тиску, серцевих захворювань, поліпшення контролю ваги і рівня цукру в крові.
Броді наводить приклад практикуючого лікаря в Далласі Венді Шлессель Харфем, якій 27 років тому поставили діагноз - рак крові. Протягом наступних 15 років жінка пережила 8 рецидивів своєї хвороби щоразу на додаток до лікування намагалася робити прості речі, які не давали впасти їй у відчай: вона спілкувалася з людьми, з якими їй було добре і весело, вела так званий «щоденник подяки », робила добрі справи для інших, дивилася фільми, які створюють гарний настрій і піднімають дух.
Ось уже 12 років її хвороба залишається в стадії ремісії.
«Сприяння позитивним емоціям допомогло зробити моє життя кращим, ніж воно могло бути. Вони спростили важкі часи, навіть не дивлячись на те, що не впливали на мої ракові клітини», - зазначила доктор Харфем
Однак не у всіх людей виходить у важкі часи думати про хороше. Для них вчені розробили спеціальні методики. Зокрема, професор медичних соціальних наук у Північно-західному університеті Фейнбергської медичної школи в Чикаго Джудіт Т. Московіц розробила набір з восьми навичок, що сприяють зміцненню позитивних емоцій.
На початку своїх досліджень, коли професор Московіц працювала в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго, вона з колегами вивчала вплив позитивних емоцій на людей, які не так давно дізналися, що у них ВІЛ. 159 пацієнтів навчали навичкам, запропонованим вченими, і виявилося, що у тих, хто активно їх практикував, вірусне навантаження була менше, ці люди були більш дисциплінованими в прийомі ліків, не зациклювалися на переживаннях, пов'язаних зі своїм діагнозом, і менше потребували антидепресантів.
Вісім навичок, які зроблять вас щасливішими
Зокрема, якщо слідувати методиці Джудіт Московіц, то для того, щоб стати щасливішим, потрібно опанувати хоча б деякими з наступних навичок:
- визначте, що хороше трапилося сьогодні;
- насолоджуйтеся цією подією і запишіть її в журналі або розкажіть комусь про це;
- заведіть "щоденник подяки" і робіть у ньому регулярні записи;
- визначте сильну рису свого характеру і записуйте, як ви її використовували;
- поставте собі реальну мету і записуйте успішні кроки до її досягнення;
- згадайте невелику стресову ситуацію і запишіть кроки до позитивної переоцінки того, що сталося;
- щодня робіть маленькі добрі справи на користь інших;
- практикуйте уважність, приділяючи особливу увагу тут і зараз, а не минулому або майбутньому.
Думаєш про хороше - довше живеш
Наукові дослідження показали, що люди з хронічними захворюваннями, які практикували позитивне сприйняття світу попри свій діагноз, жили довше.
Наприклад, як показали результати дослідження, в якому взяли участь 49 пацієнтів з діабетом II типу, тренінги з позитивних емоцій призвели до того, що хворі почали практикувати здорове харчування, фізично активний спосіб життя і краще контролювати рівень цукру в крові.
В іншому дослідженні професора Московіц участь взяли 39 жінок з раком грудей пізньої стадії. Отримавши навички з позитивних емоцій, учасниці менше страждали від депресії.
Більш масштабне дослідження провели Бекка Леві і Авні Бавіші з Єльської школи громадського здоров'я. Вони працювали з 4000 осіб, вік яких починався з 50 років. Вчені виявили, що ті, хто позитивно ставилися до свого старіння, були здоровіші і довше жили.
Дослідження показало, що люди, які мислили позитивно, більше вірили у власні можливості, легше переживали стрес і були більш схильні дотримуватися здорових звичок. Також у тих, хто позитивно сприймав власне старіння, був нижчий рівень С-реактивного білка, який асоціюється із захворюваннями серця - атеросклерозом і гострим інфарктом міокарда.
В підсумку люди, які не сприймали старіння як щось жахливе, жили відчутно довше.