Одна з найголовніших інтриг майбутньої місцевої передвиборної кампанії розкрилася на позачерговому з’їзді Блоку Петра Порошенка «Солідарність», який пройшов 28 серпня. Завойовуватиме електорат БПП «Солідарність» під однією парасолькою з «УДАРом». Пропрем’єрський «Народний фронт» на місцеві вибори «не піде».
Союз на словах
З’їзд пропрезидентської політичної сили традиційно вирішили провести в «Холі Чемпіонів» НСК «Олімпійський». Організовували захід скрупульозно, але без зайвого галасу. Журналістів і багатьох депутатів від фракції БПП у Верховній Раді (!) запросили на «політичне весілля» за день до його проведення (зазвичай повідомляють за тиждень), і це багатьох обурило. «Це фікція, а не створення єдиної потужної партії. Так партійний процес не повинен проходити. Як можна організовувати об’єднавчий з’їзд, якщо не проведено місцеві партійні конференції з цього питання? Я особисто вступати в цю партію не маю наміру», — сказав народний депутат Віктор Чумак.
Загалом у кулуарах з’їзду царював розгардіяш. Мало хто міг чітко пояснити, для чого, як і наскільки законно об’єднуються «Солідарність» і «УДАР». Кривили душею навіть партійні лідери. Лідер «Солідарності» (глава партії до 28 серпня, — авт.) Юрій Луценко віджартовувався. «Мені син, який був у АТО, сказав такі мудрі слова: «Якщо хочеш перемогти, то викопай такий окоп, в якому помістився б і твій друг». Звичайно, для Віталія Кличка потрібен глибокий окоп», — красномовно вказував на важливість об’єднання політиків в умовах воєнних дій Луценко.
Цікаву позицію з цього приводу озвучив лідер «УДАРу» Віталій Кличко. Він запевняв, що його партія не припиняє свого існування. «Партія «УДАР» діятиме й надалі, але в новому форматі — разом із «Солідарністю», — прорік Віталій Кличко, до того ж так переконливо, що склалося враження: він справді вірить у те, що не «злив» свою партію під Президента.
Далі був цирк з обранням глави оновленої партії. Луценко «несподівано» запропонував на цю посаду Віталія Кличка. «Я не знаю, яке відбуватиметься голосування, але якщо ви довіряєте мені, моє завдання — справдити довіру всіх українців», — театрально прорік Кличко і вже за десять хвилин отримав кермо влади партією без певної назви.
Партійні активісти ще півроку думатимуть, як назвати нове дітище. Поки що політсила називатиметься по-старому — «БПП «Солідарність». Причин цьому дві. Перша — 25 серпня Мін’юст подав до ЦВК перелік зареєстрованих партій (тобто партія з новою назвою «пролітає» з участю у виборах). Друга — політичні амбіції: для «кличківців» принципово, щоб «Удар» був у назві.
«Вже після місцевих виборів ми дискутуватимемо про назву партії. Чому це неможливо зробити сьогодні? Тому що у нас 650 осередків партії «Солідарність» і близько 350 — партії «УДАР». Це 650 юридичних осіб з відповідною реєстрацією, печатками тощо. Встигнути все поміняти до місцевих виборів неможливо фізично», — уточнив народний депутат Ігор Кононенко.
Благословення від Президента
Щойно після голосування за об’єднання партій і обрання глави оновленої політсили на з’їзд завітав Президент Петро Порошенко — мабуть, щоб переконати, як важливо сьогодні об’єднуватися, що він і робив впродовж майже 20 хвилин. «Ми повинні зробити висновки з досвіду УНР. Якби тоді всі об’єдналися, жоден більшовизм не відбувся б. Ми жили б в іншій державі, і не було б Пакту Молотова — Ріббентропа, не було б моторошних до- і післявоєнних подій, і Україна була б іншою», — заявив Петро Порошенко, подякувавши «Удару» і «Солідарності» за те, що вони почули заклик про об’єднання.
До слова, в унісон з главою держави (у будівлі уряду) заяву зробив і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Він зізнався, що «Народний фронт» відмовився від участі у місцевих виборах. Зазначимо, раніше в ЗМІ активно мусували інформацію про те, що під прапори «Солідарності» стане не лише «УДАР», а й «Народний фронт». Консультації з цього приводу вели навіть у ніч на 28 серпня. Вранці в п’ятницю Яценюк таки сказав «ні».
«Партія «Народний фронт» не висуває своїх кандидатів на місцевих виборах. Це не національні, а місцеві вибори, і народ України повинен обрати нових представників до органів місцевого самоврядування», — рішуче заявив Яценюк.
У команді Порошенко до останнього ймовірність єдиного списку з «фронтовиками» не унеможливлюють. «Згадав анекдот до слова: «Чи правда, що ви живете з донькою Циперовича? Ой, раз-двічі підживав, а ви вже й кажете — живете», — сказав Луценко, натякнувши, що в парламенті фракція БПП і «Народний фронт» таки «підживатимуть».
«Оф-рекордс» депутати з БПП кажуть, що таке собі «співмешкання» відбуватиметься в двох площинах. Власне, створення де-факто єдиної фракції (юридично об’єднати фракції неможливо) і внесення деяких «фронтовиків» до списку «Солідарності».
А що в сухому залишку?
Позачерговий з’їзд «БПП «Солідарність» вкотре довів інтриганську сутність української політики, в якій політична доцільність окремих персон переважає над буквою закону. Виборцям знову показали красиве шоу під назвою «Об’єднання демократичної команди». Та насправді жодного об’єднання не відбулося. Юридично цей «політичний шлюб», можливо, і оформлять після виборів. Але, найпевніше, лише тоді, якщо не підведе електоральний урожай.