counter
Всі новини...

Спаринг бізнесу з Мінфіном


Переглядів: 50


Спаринг бізнесу з Мінфіном

Офіційно презентація податкової реформи ще не відбулася, вона очікується 27 серпня 2015 року. Днями Мінфін підняв завісу, оприлюднивши свої пропозиції. Але радісних очікувань і оптимістичних прогнозів цей анонс не викликав. Навпаки, експерти та представники ринку вибухнули критикою.

Міністерський підхід

Що саме пропонує Мінфін? Це зменшення податкового навантаження на зарплати, спрощення законодавства. А також створення рівних умов для всіх підприємств, виведення з тіні галузей, ліквідацію невиправданих податкових пільг.

Розроблені нововведення стосуються адміністрування податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізосіб, податку на додану вартість, екологічного податку, ренти, акцизів, податку на нерухомість і транспортні засоби, а також сфери трансфертного ціноутворення.

Розглядається змога зниження розміру Єдиного соціального внеску (ЄСВ), що повинно зменшити тиск на зарплати. І найголовніше, декларується забезпечення стабільності і передбачуваності податкового законодавства.

Стверджується, що першочерговим завданням реформи є спрощення податкових правил та адміністрування податків, внесення ясності і чіткості в застосуванні податкових норм, встановлення об'єктивності і справедливості.

«Податкова реформа - це щось значно більше, ніж просто ставки кількох податків. Для того щоб показати, які ще проблеми і питання повинна вирішувати реформа, ми підготували спеціальну презентацію, яка так і називається «Податкова реформа - не тільки про ставки податків». Лише реформа може допомогти Україні справді спростити податкове поле та покращити інвестиційний клімат», - написала на своїй сторінці у Facebook міністр фінансів Наталія Яресько.

А як пояснила заступник міністра фінансів Олена Макеєва, Податковий кодекс буде викладено в новій редакції, адже внесення окремих поправок і уточнень у кожну статтю кодексу може призвести до зростання кількості невизначеностей і помилок, оскільки понад 50% тексту нинішньої збірки правил буде змінено. Якщо податкові правила чітко і ясно будуть сформульовані в документі, це дасть змогу зупинити свавілля податківців. А це означатиме економію часу, коштів і сил українського бізнесу.

Питання ринку

Найбільше критикували пропозиції Мінфіну з адміністрування ПДВ, оподаткування заробітних плат. А також поширення транспортного податку на всі автомобілі і мотоцикли з терміном експлуатації до п'яти років. І це крім законопроектів, за принципом розроблених Пенсійним фондом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впорядкування оплати праці)», де запропоновано справляти Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) не з реальних, а з індикативних зарплат.

Учасники ринку наполягають, що проект податкової реформи з ними не обговорювався, їхнє бачення ніхто не хоче чути. Якщо пропозиції буде імплементовано, влада не просто посилить фіскальний тиск, а змусить легальний бізнес вибирати: закриватися або йти в тінь.

Обурений пропозиціями і генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.

Олег Назаренко на своїй сторінці у Facebook пише таке: «На сайті Мінфіну йдеться, що до роботи над проектом податкової реформи, яка передбачає нові податки на авто не старіші за 5 років, «залучено громадськість та бізнес-асоціації». Я вже зателефонував керівникам 18 бізнес-асоціацій, і вони підтвердили, що їх не лише «не залучали», але навіть не інформували про нововведення».

Він наполягає, Всеукраїнську асоціацію автомобільних імпортерів і дилерів, до якої належать 528 підприємств, ніхто до роботи над цим проектом не залучав і ніхто навіть не інформував про нововведення, відповідно, не зрозуміло, хто відрапортував у Мінфін, що автовласники нібито з розумінням поставилися до нового податку.

Анатолій ЗачинськийАнатолій ЗачинськийОбурюються бізнесмени також тим, що не враховано реальний стан справ на ринку. Як наголосив у коментарі АСН директор Компанії «Інтерфлора Україна» Анатолій Зачинський, складається враження, що основні спікери і реформатори відірвані від реального життя, де тіньовий бізнес податки не платить, а легальний скорочується.

«Пропонується збільшувати податкове навантаження. А чи знають у кабінетах, що сьогодні, наприклад, у Херсонській області люди раді, коли отримують за роботу 20 гривень?.. Підприємці хочуть запропонувати уряду своє бачення податкової концепції. Але цей уряд, що зруйнував фінансову систему, що впровадив додаткові податки і знищує податкове адміністрування - у вигляді ПДВ-рахунків, наприклад - нікого чути не хоче. Легальний бізнес і без того знижує обсяги виробництва. Потрібно скасувати податок на додану вартість, який призводить до корупції, замінити його, як у США, податком із продажів. Це відразу весь бізнес виведе з тіні, а податок такий легко проконтролювати і проадмініструвати», - акцентував підприємець.

Ускладнення для спрощенців

Чимало побоювань викликає інформація про підготовлений сюрприз для спрощенців. А саме, що Міністерство фінансів пропонує скоротити кількість груп підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Спрощенці кажуть, що в разі імплементації задуманого, якщо доведеться переходити на загальну систему оподаткування, вони подумають, а чи платити податки взагалі.

У Кабміні запевняють - податкове навантаження не посилюється. На цьому наполягає заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Максим НефьодовМаксим Нефьодов«Я виступаю за те, що має бути патентна система для самозайнятих. Максимально проста. Без будь-якої звітності. Інші групи повинні бути з'єднані в одну. І людина має знати, що є лише один папірець, який він здає. Все. Де тут посилення, ускладнення, хто йде в тінь?» - сказав він, відповідаючи на запитання АСН.

Нефьодов наголосив, розглядати будь-яку реформу малого бізнесу саму по собі неможливо. Якщо не існує загальної системи, якщо вона неприваблива для бізнесу, намагатися робити якимось винятком хороше - це шлях у нікуди. Спочатку потрібно всю систему зробити хорошою, а потім для тих, хто не може в ній працювати, зробити ще кращі умови.

Він також наполягає, що реформування не призведе до додаткового фіскального навантаження на малий і середній бізнес, а також на звичайних людей. І надалі робитиметься все для зниження податкового навантаження.

Щоправда, на уточнення, чи стосується це і планів Мінфіну, він відповів: «Ви вибачте, я ж не Мінфін, я не можу за них висловлюватися…»

А скринька не була і замкнена

Брак діалогу з бізнесом на тлі спроб Кабміну залатати дірки в бюджеті будь-якими способами, «скороченням» апарату Фіскальної служби України і появою все нових структур, що позиціонують себе як бізнес-омбудсмени, насторожує. Виникають сумніви в реальності проведення реформи, що це не банальне закручування гайок на тлі загальної безвідповідальності.

Олександр ПасхаверОлександр Пасхавер«Так обговорювати пропозиції ми можемо нескінченно», - впевнений президент Центру економічного розвитку, експерт-економіст Олександр Пасхавер, який стверджує: якщо правила гри не зміняться, жодні зусилля, пов'язані з реформами, не будуть реалізовані.

«Наразі навіть у командах реформаторів домінує бюрократія. І в таких умовах невдача спіткатиме обов’язково. Вся історія України - створення європейських інститутів людьми, що не сповідують європейські цінності. Цінності, які домінують у нашому суспільстві, інші - це виживання. І лінія розколу йде саме за довірою. Адже європейські цінності ґрунтуються на довірі і відповідальному ставленні суспільства, а виживання - на недовірі та відповідальності щодо вузького кола своїх людей», - заявив він АСН.

Усю бюрократію, на думку експерта, варто замінити «волонтерами». Потрібно вичистити з команди реформаторів всіх, хто не сповідує європейських цінностей. Як? Так, як сьогодні очищується міліція. Треба всіх звільнити, а нових набирати за спеціальною методикою, зокрема із залученням психологів. Старі бюрократи не повинні мати вирішального слова, а працювати експертами.

Що ж стосується безпосередньо податкової реформи, то у Пасхавера позиція проста і категорична - потрібна максимальна лібералізація. Свобода людей робити те, що вони хочуть. Мають бути якісь заходи різкого характеру. Наприклад, брати податки з існуючого бізнесу, а також дати змогу мільйонам вести бізнес без жодних податків. Сказати: зі свого віконця ти можеш торгувати, і, якщо готовий, держава надасть невеликий клаптик землі безкоштовно. Люди побачать рішучі кроки, і це мотивуватиме їх діяти самостійно.

 

 

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News
Новини партнерівІнші важливі новини і публікації
Гороскоп від Павла Глоби на 9 грудня 2023 року
Гороскоп від Павла Глоби на 9 грудня 2023 року
Ця субота, 9 грудня 2023 року, буде енергійною, а працездатність зашкалюватиме У цей день усі зможуть здійснит....
Гороскоп на 9 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
Гороскоп на 9 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ви можете зіткнутися з деякими труднощами у вирішенні завдань Будьт....
Любовний гороскоп на 9 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
Любовний гороскоп на 9 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні ваша пристрасть та енергія привертатимуть увагу партнера Ви готові ....
Гороскоп від Тамари Глоба на 9 грудня 2023 року
Гороскоп від Тамари Глоба на 9 грудня 2023 року
Астролог Тамара Глоба розповіла, що принесе 9 грудня всім знакам зодіаку За її словами, день обіцяє бути насич....
Гороскоп на 8 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
Гороскоп на 8 грудня 2023 року: що обіцяють астрологи
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) День надає можливість проявити свою енергію і рішучість Будьте відкритими до....
більше матеріалів
/-1,3486428260803-/ /-pc-/
Top