З 4 квітня 2016 року в Україні почала діяти нова схема реєстрації місця проживання. Тепер функції реєстрації виконує не Державна міграційна служба, як це було раніше, а місцева влада.
Водночас відповідними змінами була пом'якшена відповідальність за порушення правил реєстрації місця проживання. Якщо до цього на реєстрацію дорослих відводилося всього 10 днів, а дітей - один місяць, то тепер у дорослих є 30 днів, щоб зареєструвати своє місце проживання, а у дітей - три місяці. Місяць на отримання документів про тимчасову реєстрацію є і в іноземних громадян.
Для того, щоб прописатися, громадянину потрібно подати до органів місцевого самоврядування письмову заяву, паспорт, а дітям до 16 років - свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, квитанцію про сплату держмита або документ про звільнення від його сплати.
Також у випадку зміни місця проживання в межах України потрібно надати талон зняття з реєстрації, документи, що підтверджують право на проживання в житлі і військовий квиток або посвідчення про приписку.
Якщо людина несвоєчасно звернулася за пропискою, їй загрожує штраф. Але якщо раніше за виявлене порушення відразу штрафували, то зараз на перший раз виноситься тільки попередження.
У разі якщо громадянин протягом року кілька разів несвоєчасно прописався, його оштрафують. Штраф за таке порушення становить від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 17 до 51 грн.
Для іноземних громадян, які надають недійсні документи або порушують правила реєстрації, передбачений штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 510 до 850 грн.