За даними Держстатистики, кількість безробітних станом на 1 квітня 2017 року в порівнянні з відповідною датою 2016 року скоротилася на 13%, тобто на 61 тис., і склала 407 тис. Це на 32,5 тис. менше, ніж було зареєстровано безробітних у лютому. Майже третина загальної кількості безробітних зосереджена в Харківській, Львівській, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві.
На одне вільне робоче місце зараз претендує 6 безробітних. З майже 407 тис. зареєстрованих безробітних 332,8 тис. осіб отримують допомогу з безробіття, середній розмір якої на одну людину склав трохи більше 2 тис. грн.
Мінімальний розмір допомоги з безробіття не змінився - 544 грн
Згідно з українським законодавством, кожен непрацюючий житель країни, що став на облік і прагне у перспективі знайти роботу, може розраховувати на державну підтримку. Зараз мінімальний розмір допомоги з безробіття 544 грн. Ця сума не змінювалася з 2015 року.
Зокрема, виходячи з постанови Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, яка була прийнята в листопаді 2016 року, на таку допомогу можуть претендувати безробітні, стаж роботи яких на останній роботі становить не менше півроку.
Водночас люди, які втратили роботу, але мають трудовий стаж більше шести місяців, зараз отримують від держави мінімальний розмір допомоги - 1160 грн.
Максимальний же розмір допомоги з безробіття відповідно до законодавства не може перевищувати чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних громадян, що зараз становить майже 6500 грн.
Розмір допомоги залежить від стажу роботи
Розмір допомоги з безробіття прямо залежить від страхового стажу особи. Спочатку визначається, яку середню заробітну плату отримувала людина протягом страхового стажу, а потім визначають, який відсоток від неї буде виплачуватися людині в залежності від кількості відцьованих років:
- до 2 років - 50% середньої заробітної плати;
- від 2 до 6 років - 55% середньої заробітної плати;
- від 6 до 10 років - 60% середньої заробітної плати;
- понад 10 років - 70% середньої зарплати.
І це ще не все. Чим довше людина отримує допомогу, тим меншою вона стає. Загальна тривалість виплати допомоги з безробіття не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги з безробіття не може перевищувати 720 календарних днів. Люди, які закінчили школи, технікуми, виші, звільнилися зі строкової служби, можуть отримувати допомогу 180 днів.
Перші три місяці після оформлення допомоги з безробіття особа отримує її в повному обсязі. Наступні три місяці безробітний отримуватиме 80% від нарахованої допомоги, а в подальшому - 70%.
Звільнилися самі або вас звільнили «за статтею» - отримаєте мінімалку
Разом з тим, якщо особа звільнилась з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, допомога їй буде нараховуватися тільки через три місяці після її оформлення.
Те ж саме стосується і людей, яких звільнили «за статтею» або за порушення трудової дисципліни. У такому випадку людина може розраховувати тільки на мінімальну допомогу.
Люди також можуть отримувати допомогу з часткового безробіття. Воно виплачується за рахунок держави тим людям, яким урізали зарплату через вимушене скорочення трудового дня або обов'язків, а відповідно і зарплати. Для отримання державної компенсації роботодавець повинен підтвердити факт часткової зупинки виробництва без можливості зворотного запуску.
Нарахування коштів починається з 8 дня реєстрації в службі зайнятості.
Українці можуть отримати і одноразову допомогу за рік
Ті безробітні, які хочуть відкрити власний бізнес, можуть претендувати на одноразову допомогу з безробіття, сума якої складе нараховану людині допомогу за рік. Ця допомога виплачується особам, яким виповнилося 18 років, за їхнім бажанням. Така виплата здійснюється через два тижні після того, як людина зареєструвалася підприємцем.
Відзначимо, що працездатні безробітні українці мають право на отримання субсидії, однак її розмір буде розраховуватися на основі суми прожиткового мінімуму в країні.