Міністерство фінансів хоче скасувати контроль за митною брокерською діяльністю. Відповідний законопроект «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо дерегуляції деяких видів господарської діяльності, контроль за справлянням яких здійснюють органи доходів і зборів» оприлюднено для громадського обговорення на сайті відомства.
Зокрема пропонується виключити митну брокерську діяльність з переліку видів діяльності, контроль за якими здійснюють органи Державної фіскальної служби.
У Міністерстві фінансів вважають, що від таких нововведень виграють як самі брокери, так і Державна фіскальна служба, оскільки і ті й інші більше не будуть витрачати ні час, ні гроші на оформлення дозволів на здійснення митної брокерської діяльності.
Замість брокерів - митні представники
Крім того, документом пропонується перейменувати митних брокерів на митних представників.
Прописано, що взаємини митного представника з особою, яку він представляє, визначаються відповідним договором або довіреністю. Саме на підставі договору або довіреності митний представник може здійснювати декларування товарів і транспортних засобів комерційного призначення.
У Мінфіні відзначають, що відповідні зміни дозволяти гармонізувати українське митне законодавство з європейським.
Варто відзначити, що, за даними відомства, станом на 1 березня 2017 року Україні зареєстровано 4747 підприємств, які здійснюють митну брокерську діяльність. Водночас не всі учасники ринку згодні із, здавалося б, прогресивними для них змінами.
Брокерів-шарлатанів побільшає?
Митний брокер Сергій, який працює в цій сфері вже 19 років, висловив АСН думку, що контроль з боку ДФС у будь-якому випадки має бути, оскільки на ринку існує багато брокерів-шарлатанів.
«Зараз на нашому ринку існує низка недобросовісних колег, аж до того, що шарлатани беруть передоплати і не виконують свої функції», - пояснив він.
Брокер вважає, що, якщо ці зміни запрацюють, таких безвідповідальних представників на ринку стане більше.
«Їх стало більше навіть після того моменту, як ДФС стала менше якоюсь мірою нас контролювати. Зазвичай це СПДшники або приватні особи, у яких навіть немає під собою юридичної основи, тобто ні компанії, ні реєстрації, нічого», - розповідає Сергій.
В принципі, передумови для цього є - адже після спрощення процедури реєстрації митним брокером може стати мало не будь-яка людина. За словами Сергія, сьогодні для цього потрібно лише мати свідоцтво брокера - і ліцензія у тебе в кишені. А отримати свідоцтво не так і складно.
«Бачив оголошення в інтернеті, зараз за три дні видають свідоцтва митного брокера. Це як з водійськими правами, коли отримуєш права, а там вже поїдеш чи ні, це твоя справа. У моїй практиці зустрічалося дуже багато клієнтів, які зверталися до брокера, оформленого як фізична особа, які в підсумку наробили багато помилок у декларації, а відповідати перед ДФС довелося клієнту», - пояснює Сергій.
Він пояснив, що раніше недобросовісні гравці ринку відсіювались самі, оскільки ліцензія коштувала грошей, і людина, перед тим як заплатити за неї, думала, чи потрібно їй це. Тепер же цей шлях для нечистих на руку ділків відкритий.
Водночас не виключено, що на стадії обговорення проекту закону і доопрацювання в парламенті в ньому ще з'являться механізми для відсіювання з ринку шарлатанів.