counter

Чому український малий бізнес як і раніше нікому кредитувати


Переглядів: 73


Чому український малий бізнес як і раніше нікому кредитувати

В Україні отримати кредит на розвиток бізнесу практично нереально. Вимоги банків до позичальника іноді настільки жорсткі, що виконати їх представникам малого та середнього бізнесу фактично неможливо.

Більш того реально сьогодні в Україні кредитують бізнес лише близько десяти банків, і то більшим ступенем обслуговують лише своїх постійних перевірених клієнтів.

Та й самі кредити не настільки вигідні. Якщо підприємець бере гроші і віддає в заставу банку своє майно, тоді в рік йому доведеться віддати фінустанові 23-25% від отриманої суми тільки відсотків. Якщо ж застави немає, такий кредит обійдеться бізнесменові в 26-30% річних.

З огляду на обставини, не дивно що кредитний портфель малого та середнього бізнесу в Україні становить лише 45 млрд. Грн. А це всього близько 6% від загального кредитного портфеля юридичних осіб, підрахували в Асоціації банківських експертів малого і середнього бізнесу SME Banking Club.

Директор з розвитку асоціацію Олексій Саяпин заявив, що в цю статистику не включена частина підприємців, які кредитуються як фізичні особи або в прихованих формах.

«Ці 45 мільярдів, це трохи менше 6%, десь 5,4%, від загального кредитного портфеля юридичних осіб в Україні. Чи достатньо це для малого і середнього бізнесу? Очевидно, немає », - розповів він.

Експерт зазначив, що основними проблемами для банківської системи в цьому контексті є відсутність застав у бізнесу, відсутність його прозорості і прозорій фінансовій звітності.

«Напевно, це буде змінюватися. Я впевнений, що буде змінюватися », - підкреслив експерт.

Без комплексної підтримки виробників на законодавчому рівні проблему не вирішити, впевнений Саяпин.

У той же час банкір, експерт з питань фінансування Анна Сидорова впевнена, що основними причинами, чому банки не бажають кредитувати малий бізнес - це відсутність дешевої ресурсної бази, простіше кажучи дешевих грошей, великі ризики, яким банки піддаються з клієнтами.

І взагалі, закладених відсотків, мало для того що б покрити всі витрати на видачу кредиту, заявила Сидорова.

«Кредитування малого бізнесу дуже трудомістка процедура. Якщо це здійснювати за технологією PC, вона передбачає аналіз клієнта, фінансового стану, бізнес-план, виїзд до клієнта, співбесіду з клієнтом, співбесіда з друзями, колегами, сусідами. А маржа для банку досить мала », - пояснила вона.

У той же час фінансист пояснила, що склалася в країні, призвела до зміни фінансового стану клієнтів, їх платоспроможності і відсутності офіційних доходів.

«Найголовніше - відсутність забезпечення клієнтів. Якщо воно є, то вони з дуже невеликою охотою готові давати його в заставу, тому що ми знаємо про великий відсоток безповоротних іпотек або іншого майна клієнтів, які залишилися в банках, в тому числі в банках, які сьогодні знаходяться під Фондом гарантування », - пояснила вона.

Керівник Київської філії Клубу ділових людей Антон Матіяш вважає, що в Україні потрібно створювати виробничий бізнес, який би міг конкурувати на європейських ринках. Це з його слів, допоможе вийти з кризи.

Він додав, що в Україні є достатньо внутрішніх інвесторів, які готові вкладати гроші в перспективний бізнес.

«У людей є гроші, є потреба їх інвестувати. Інвестувати в банки - не завжди вигідно через обставини, які склалися в нашій країні. А ось інвестувати в бізнес - це цікаво », - сказав Матіяш.

Однак, за його словами, заснованими проблемами при отриманні фінансування є відсутність фінансової грамотності та зрозумілих для інвестора бізнес-моделей.

«Кажуть нам потрібні гроші, а скільки, куди вони підуть, цієї чітко прописаної моделі немає дуже чітко в структурі малого бізнесу», - розповів Матіяш.

Нагадаємо, днями прем'єр-міністр Володимир Гройсман закликав керівництво НБУ більше працювати над зниженням облікової ставки, яка в Україні становить 14%, в той час як Центробанк ЄС кредитує банки під 0%.

Наталія Лілова, Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,39268398284912-/ /-pc-/
Top