З 1 січня 2017 року сплата та нарахування єдиного соціального внеску здійснюються з деякими змінами. Переважно це стосується фізосіб-підприємців, зокрема тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
АСН вже писала раніше, що у 2017 році мінімальний розмір ЄСВ для фізосіб-підприємців складає 704 грн, тобто 22% від мінімальної заробітної плати, яка з січня цього року становить 3200 грн.
Менше платять лише підприємці І групи, які працюють на спрощеній системі оподаткування. Вони щомісяця повинні віддавати до Пенсійного фонду 352 грн ЄСВ, тобто 11% від «мінімалки».
Максимальний розмір ЄСВ до травня 2017 року становить 8800 грн
Також законодавством визначено граничний розмір єдиного соціального внеску з фізособи-підприємця, якщо сумлінний платник все ж готовий віддати Пенсійному фонду більше грошей.
Так, максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, на яку нараховується єдиний соціальний внесок, становить 25 розмірів прожиткового мінімуму. Оскільки з 1 січня прожитковий мінімум становить 1600 грн, то максимальна сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, зараз - 40 тис. грн, а максимальний розмір єдиного соцвнеску 22% від цієї суми, тобто - 8800 грн.
Це означає, що якщо місячний дохід підприємця становить 40 тис. грн або перевищує цю суму, то він повинен сплатити до Пенсійного фонду 8800 грн.
З 1 травня 2017 року прожитковий мінімум зросте до 1684 грн, а відповідно зросте і максимальний розмір ЄСВ, який становитиме 9262 грн. З 1 грудня 2017 року, коли прожитковий мінімум буде на рівні 1762 грн, максимальний розмір ЄСВ - 9691 грн.
Пенсіонерам не варто боятися зростання розміру ЄСВ
А ось пенсіонери за віком або люди з інвалідністю, які отримують, відповідно до закону, пенсію або соціальну допомогу і оформлені як фізособи-підприємці, що працюють на спрощеній системі оподаткування, від сплати єдиного соціального внеску звільняються. Але тільки за себе.
Ця ж норма стосується пенсіонерів за віком та людей з інвалідністю, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Водночас ці ж категорії не звільняються від сплати ЄСВ, якщо вони здійснюють незалежну професійну діяльність.
Нагадаємо, що раніше подібне звільнення поширювалося тільки на ФОП з інвалідністю та ФОП-пенсіонерів, які перебувають на єдиній системі оподаткування.
Однак варто зазначити, що пенсію оформляють не тільки за віком, а й за вислугу років, або при роботі в шкідливих умовах, тобто коли громадянин ще не досяг пенсійного віку. Це перш за все стосується силовиків, яким за законодавством передбачена можливість вийти на пенсію раніше, ніж вони досягли пенсійного віку. Ці категорії теж отримують пенсію.
Але, згідно із законодавством, якщо такий пенсіонер відкрив своє підприємство, він зобов'язаний платити соціальний внесок, оскільки, згідно з податковим законодавством, від сплати ЄСВ звільняються тільки пенсіонери за віком.