Уряд затвердив єдиний уніфікований Порядок перерахування і використання пенсійних коштів і соціальних допомог установам, в яких особи перебувають на повному державному забезпеченні.
Відповідні зміни до своєї постанови №269 від 04.03.2004 урядовці внесли на засіданні Кабінету міністрів 22 березня, передає кореспондент АСН.
Цим рішенням також затверджено типову форму заяви особи на перерахування коштів установі, де вона перебуває.
У Мінсоцполітики, яке і ініціювало відповідні зміни, відзначають, що ухвалене урядом рішення дозволить ввести єдині принципи перерахування і використання зазначених коштів, а також узгодити і оптимізувати чинне законодавство.
Згідно з українським законодавством, пенсіонерам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідних установах, виплачується тільки 25% від призначеної пенсії, решта коштів із нарахованої пенсії перераховуються закладу, в якому вони утримуються.
У випадках, якщо розмір пенсії перевищує вартість утримання, пенсіонеру виплачується різниця між нарахованою пенсією і вартістю утримання. Однак ця різниця не повинна бути менше 25% від призначеної пенсії.
Воночас законодавчо закріплено, що в разі, якщо пенсіонер потрапив до установи, але у нього залишилися непрацездатні члени сім'ї, яких він утримує, до 50% його пенсії перераховується зазначеним членам сім'ї, а 25% - самому пенсіонерові.
Також лише половина призначеної пенсії виплачується дітям, які втратили годувальника і перебувають на повному державному забезпеченні. Інша частина пенсії перераховується на банківський рахунок установи, де ця дитина перебуває.
У свою чергу, інвалідам з дитинства, які перебувають на повному державному утриманні у відповідних установах, виплачується 25% призначеного розміру державної соціальної допомоги, решта витрачається на їхнє утримання.
Дітям-інвалідам, які перебувають в будинках-інтернатах або інших стаціонарних установах на повному державному утриманні, визначена державна соціальна допомога виплачується в розмірі 50%. Це не стосується дітей інвалідів-сиріт. Їм допомога виплачується в повному обсязі.
Лише 20% призначеного розміру державної соціальної допомоги отримують особи, які утримуються в державних установах і не мають права на пенсію.
Загалом в Україні сьогодні функціонує 289 будинків-інтернатів для громадян похилого віку та громадян з інвалідністю, де проживають понад 46,4 тис. осіб, і 328 стаціонарних відділень територіальних центрів (що надають соціальні послуги), де перебуває понад 9,3 тис. осіб.
Перераховані Пенсійним фондом і органами праці та соціального захисту кошти використовуються установами виключно для поліпшення умов перебування осіб у них.
Так, станом на 1 січня 2017 року інтернатними установами використано пенсійних коштів на загальну суму 390,5 млн грн: на харчування - 295,2 млн грн, на медикаменти та перев'язувальні матеріали - 37,5 млн грн.