Викрадення автомобілів в Україні за останні два роки набуло промислового розмаху. Згідно зі статистикою минулого року, кожні 45 хвилин у країні викрадають чергове авто.
Більше того, число викрадень за 2016-2017 роки збільшилося майже в чотири рази. Офіційна статистика свідчить, що лідером в 2016 році в антирейтингу є Київ - 1 957 викрадень, за ним - Дніпропетровська (1138), Одеська (1122), Донецька (842) і Київська (827) області.
В цілому ж по Україні було зафіксовано 11 353 викрадення автомобілів (за 11 місяців 2016 року). З цього числа трохи більше трьох тисяч машин виявили та повернули їх законним власникам.
Якщо говорити про марки і класи автомобілів, то якщо ще два-три роки тому попит був на авто люкс класу, то минулого року користувалися "популярністю" як дорогі преміум-моделі, так і дешеві ВАЗи і Деу. У першому випадку - з VIP авто - найчастіше йдеться про викрадення "під замовлення".
Якщо говорити про ненові іномарки популярних моделей, але в хорошому стані, то, швидше за все, таке авто стане об'єктом масової контрабанди на продаж у Росію і Кавказ через неконтрольовані території ОРДЛО.
Старі авто, а також вітчизняні машини, старше 15 років, зазвичай викрадають для розбирання і продажу по запчастинах.
Викрадають у всіх і всюди
Авто викрадають не тільки у простих смертних, але й у депутатів і навіть членів Кабміну. Так, "головний хіпстер Майдану", а нині заступник міністра економрозвитку Максим Нефьодов ще в липні минулого року повідомив на своїй сторінці в Facebook про те, що вийшов вранці на роботу, а машини немає.
"Машина з подряпиною на правому боці і, ймовірно, з заклеєним правим склом пасажира (його розбили при викраденні). З огляду на те, що авто не нове (2008 року), воно має стояти десь у дворах на відстої. Якщо раптом хтось побачить, буду дуже вдячний", - написав він.
Викрали нове авто й у нардепа провладної фракції БПП, члена комітету з питань податкової і митної політики Оксани Продан.
"Викрадено чорний позашляховик Toyota RAV4 2016 року випуску. Розпочато кримінальне провадження", - написала депутат на своїй сторінці в Facebook.
Як показує "сумна практика", переважно авто викрадають вночі: в проміжку з 4 до 6 ранку в зимову пору року, коли темно. Влітку - раніше - з 2 до 4 ранку. Крадуть машини як у дворах, так і зі стоянок під охороною, паркінгів.
"Мій ВМW-X-6 в ексклюзивній комплектації, який я особисто замовляла в Німеччині, викрали з паркінгу в елітному будинку на Позняках у Києві. На відео було видно, що заїхала фура, в яку завантажили моє авто. Повернути автомобіль вдалося завдяки, скажімо так, зв'язкам з такими ж викрадачами, і тільки завдяки викупу в 30 тис. євро. Знайшли автомобіль у Криму, куди його викрали на замовлення", - розповіла АСН бізнес-вумен 45 років.
У соцмережах постраждалі попереджають про "небезпечні місця". Так, у столиці - це паркінги відомих торгових центів на в'їзді в мікрорайон Троєщина, популярний кінотеатр на Петрівці і величезний супермаркет з приємними цінами на продукти - недалеко від Оболоні (зі зрозумілих причин, ми не вказуємо назви).
Правоохоронці попереджають: бути вкрай уважними в подібних місцях. При виході з автомобіля, ставлячи його на сигналізацію, варто звернути увагу "на незвичайне багаторазове" миготіння. Це може свідчити про те, що поруч із вами ділки з граберами - пристроями, які "зчитують" коди сигналізації. І коли ви спокійно підете за покупками, а в магазині вас будуть "вести" подільники, зловмисники в кращому випадку "почистять" ваш автомобіль.
Обізнаний - озброєний
Як вберегти своє авто і головне - свої нерви?
Оперативні працівники стверджують, що найчастіше самі власники транспортних засобів "створюють передумови" для легкої наживи.
"Автомобіль з "рідною"заводською сигналізацією, плюс - додатковою, але зазвичай китайською, відкривається і їде за 10 хвилин. Додаткові засоби захисту, починаючи з механічних "мультилоків", засувок та іншої лабуди - це теж все легко ламається досвідченим викрадачем . Але на "копання" з усіма цими "примочками", які поставить собі в авто власник, треба вже більше часу. Злодій не витрачає на авто більше 10-15 хвилин. У випадку додаткових проблем він його просто кидає", - пояснив АСН власник приватного СТО в Києві Алік Гунасаєв.
Він же, працюючи в автосервісі більше 30 років, рекомендує встановлювати відразу кілька надійних, а значить - недешевих систем проти викрадення.
"GPS-навігатор легко вирубується досвідченими викрадачами. Тому сьогодні найбільш перевірений метод - блокування бензобака. Грубо кажучи, автомобіль заведеться, але без наявності "мітки" він не поїде далі 50 м. У нас був навіть випадок, коли з дорогого позашляховика серед білого дня викинули власника. Але ця "мітка" була з ним. Тому злочинці затихли, від'їхавши недалеко", - продовжує Алік.
Однак подібні системи захисту "стартують" від 15 тис. грн. І вони теж не є гарантією!
"Якщо автовикрадач іде на замовлення, значить, він готується. Деякі досвідчені ділки йдуть на справу зі своїм переносним міні-бензобаком, просто на місці переобладнують машину і все одно її викрадають", - зізнався власник автосервісу.
Тому, швидше за все, поки не зміниться на краще соціально-економічна ситуація, не буде вирішено конфлікт на Донбасі і не буде закрита "контрабандна діра", викрадати не перестануть.
А значить - вихід тільки один: максимальна пильність, не залишати авто під будинком, навіть на "добре освітлюваних" парковках супермаркетів, ставити відразу кілька видів захисту. І не сподіватися на "бог вбереже".
Хто знайде?
Розкриття відповідних кримінальних справ теж не порадує водіїв. Наприклад, у Києві на кінець минулого року з 1957 початих проваджень розкрито було лише 238. Тобто знайдено тільки 12% викрадених авто. І зазвичай вони перебувають у поганому стані, не кажучи вже про втрату цінностей або техніки, що зберігалися в салоні .
Оперативний працівник МВС України, який вважав за краще залишитися неназваним, в інтерв'ю АСН підтвердив "сумний факт".
"Машини якщо і знаходять, то зазвичай це роблять самі власники протягом першої доби після викрадення. Вони самостійно розміщують повідомлення у соцмережах, об'їжджають усі вулиці, парковки, двори в районі 5 км від місця злочину. Бувають випадки, що власники або перехожі знаходять авто в т.зв. "відстійниках" - місцях, куди злочинці переганяють на час викрадені авто, і якийсь час за ними спостерігають. А через день-два переганяють в гаражі для розбирання або з метою підготовки для продажу", - розповів "опер".
Чи будуть правоохоронці шукати ваше авто? Навряд чи. У цьому також зізнається оперативник. З його слів, "реформа" МВС, розпочата два роки тому, призвела до того, що "втрачені кадри, які працювали в полях і мали напрацьовану базу і зв'язки з тими, хто міг дати інформацію про самі групи викрадачів. Простими словами, на місця досвідчених «оперів» прийшли молоді хлопці. Плюс, грубо кажучи, не вистачає ресурсів, для того, щоб проводити банальний не просто допит всіх потенційних свідків викрадення, а й переглядати відео і т.п.", - додав він.
При цьому в поліції не рекомендують "вестися" на всілякі оголошення різного роду "рішал", які обіцяють за винагороду повернути авто або повідомити, в якому місці воно перебуває.
"У нашій групі "Автоугон" у Facebook багато користувачів почали ділитися повідомленням від такої собі Анни Г., яка за перерахування на банківську карту суми від 200 грн, розсилала всім користувачам одне і те ж фото з "відстійником" автомобілів. За великі суми, як потім з'ясувалося, не тільки Анна Г., а й інші фейкові профілі шахраїв пропонували повернути авто", - ділиться досвідом учасник однієї з груп для тих, у кого викрали автомобіль.
Проте в другій половині 2016 року оперативники звернули увагу на збільшення кількості автомобілів, які "повернули" власникам відразу після викрадень. Природно, за викуп. І, ясна річ, шахраями, які працювали у змові з самими правоохоронцями.
У підсумку в січні 2017 року в Україні викрили масштабну схему викрадення елітних іномарок з подальшим поверненням за винагороду в десятки тисяч доларів. Жертвами банди, яка займалася 99% всіх викрадень в країні, стали діячі культури, спорту, підприємці, політики, різного рангу чиновники і навіть кримінальні авторитети. Тільки в 2016 році і лише в Києві цієї "фірмою" було повернуто за винагороду власникам 67 авто, викрадених іншими злочинними угрупованнями.
Нацполіція нас береже?
Але бувають винятки. Автору статті, м'яко кажучи, пощастило. Викрадений більше року тому автомобіль знайшла сама поліція. Більше того, автомобіль не перетнув непідконтрольний кордон України, як це відбувається в більшості випадків, не був розібраний на запчастини (хоча авто відносно не нове).
Машину з перебитим кузовом "випадково" знайшли в Кривому Розі. На машину були отримані нові номери та документи, і вона була продана новому власнику.
Як це могло статися без участі самих правоохоронних органів? І хто "кришує" автомобільний бізнес викрадень - про це в наступних матеріалах АСН.