У профспілках працівників охорони здоров'я «зарубали» реформу Супрун. Про це на прес-конференції заявив голова Київської крайової організації Всеукраїнського лікарського товариства Даніель Карабаєв, передає кореспондент АСН.
«Київська громада не розуміє: куди ми йдемо в процесі реформування медичної сфери? Яке взагалі світло в кінці тунелю? І чи є воно. Цього не розуміють ні лікарі, ні пацієнти... Ми продовжуємо працювати за підзаконними актами, на основі проектів якихось наказів Мінохорони, коли на державному рівні все ще відсутня стратегія реформи... На останній зустрічі з керівником в КМДА з питань медицини ми не отримали жодної відповіді на наші численні запитання», - заявив він.
У свою чергу, депутат Київської міськради, голова постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціального захисту Юлія Лобан визнала, що в проекті реформування охорони здоров'я, який представило Міністерство на чолі з Уляною Супрун, не прописані принципові моменти.
«Наприклад, сьогодні лікування від виявленого туберкульозу киянина бере на себе в повному обсязі держава. У проекті, який пропонує нам підписати МОЗ, кожному пацієнтові пропонується підписати, по суті, тристоронній контракт. В результаті неясно: хто буде і за чий рахунок лікувати такого хворого? Він сам або ж держава? І таких прогалин у проекті реформи, на жаль, безліч», - сказала вона.
При цьому член правління Всеукраїнського лікарського товариства, громадський діяч Костянтин Надутий додав, що на побутовому рівні пацієнти взагалі не знають про підготовлювані зміни в сфері охорони здоров'я.
«Йдеться про те, що насправді у нас відсутня державна політика і стратегія реформування сфери охорони здоров'я. Цей документ має бути затверджений Верховною Радою, щоб, незалежно від зміни влади, уряду, процес реформи був зрозумілий... На жаль, для реформи не зроблено жодного кроку, а на плечі пацієнта лягають всі витрати, які тільки зростають».
Член правління Всеукраїнського лікарського товариства, громадський діяч Костянтин Надутий вважає, що «сьогодні медицина перебуває в критичному стані... Всі ідеї щодо реформування не оформлені в законодавчі акти, що створює величезні ризики, починаючи з саботажу, закінчуючи ще більш негативними наслідками», - сказав він.
За його словами, у ЗМІ триває "масова замовна кампанія проти Міністерства охорони здоров'я". Але це не знімає з порядку денного питання про необхідність реформування на належному рівні.
Нагадаємо, в кінці листопада 2016 року уряд схвалив 10 реформаторських постанов МОЗ, в яких закладені концепції західної моделі медицини, повний перехід до якої завершиться у 2020 році. Так, закріплюється модель солідарного медичного страхування зі 100% покриттям пацієнтів, яке запустять в 2018 році.
Пацієнт і лікар підписуватимуть контракт, на основі якого і будуть надаватися медичні послуги. Супрун закликала українців вибрати сімейного лікаря якомога раніше, адже вже з липня 2017 року почнуть укладати ці договори.
Зараз у МОЗ створюють базу даних лікарів і пацієнтів, що, зокрема, дозволить незабаром за допомогою електронної системи направляти пацієнтів на діагностику. 22 грудня 2016 року МОЗ затвердив принципи першого електронного сервісу в медицині і дорожню карту створення системи E-Health, яка буде підтримувати реформи за принципом "гроші йдуть за пацієнтом". Базовий рівень цієї програми повинні запустити вже до 1 квітня 2017 року.
Цікаво, що новий принцип МОЗ "гроші йдуть за пацієнтом" допоможе не тільки одержувачам медпослуг - від нього виграють і самі лікарі. Зарплата лікарів в 2017 зросте не менш ніж на 30%. А все тому, що МОЗ виділить первинній ланці медичної допомоги - 21% свого бюджету, решту - на вторинну і спеціалізовану. І після підрахунку всіх пацієнтів і лікарів виходить, що кожен медик матиме на собі 1000-2500 пацієнтів за контрактом й отримуватиме за кожного 210 грн на рік. Тому після вирахування податків, оренди, надання зарплати медсестри, кожен лікар буде отримувати від 10 до 30 тисяч грн щомісяця, а не 2500 грн, як зараз. Отже, чим краще лікар працюватите, тим більше пацієнтів захочуть підписувати з ним угоду, відповідно, ростиме його заробіток.
У МОЗ Супрун візьмуться і за швидку допомогу: вдосконалять диспетчерську службу для виклику авто й організують колл-центри для спілкування з лікарем або медсестрою, щоб по можливості уникнути виклику "карети". По-друге, посилять навчання для власне працівників: досвід і знання лікарських і фельдшерських бригад поки що прагне кращого. Потім закуплять авто і обладнання для них. За словами Супрун, Китай вже почав передавати Україні карети швидкої. На останньому етапі планують забезпечити українців 24-годинним екстреним обслуговуванням в спецвідділеннях.