Сьогодні, 21 лютого, колишньому постійному представникові Росії при ООН Віталію Чуркіну виповнилося б 65 років. Він не дожив до свого дня народження рівно один день, померши в лікарні від серцевого нападу.
Цього дея в Україні - офіційний траур. Вся країна згадує день масових розстрілів протестувальників на Майдані і фактичний початок наступу Росії на нашу територій. Війни, якої Чуркін не бачив і весь час намагався переконати в цьому членів ООН.
Віталій Чуркін представляв інтереси Росії в ООН протягом 11 років, починаючи з 2006 року. Саме на цей час припало істотне охолодження відносин між Росією і Заходом. Російсько-грузинська війна 2008 року, анексія Криму, ескалація конфлікту на Донбасі, збитий «Боїнг» MH-17, бомбардування Сирії і гуманітарна катастрофа в Східному Алеппо. Позицію Росії в усіх цих подіях озвучував і відстоював померлий російський дипломат.
Українська аудиторія ще довго пам'ятатиме Віталія Чуркіна і його висловлювання в Радбезі ООН. Ось деякі з них.
Про Крим:
- "Безпідставними є висловлювання про ситуацію в Криму - суб'єкті Російської Федерації. Крім того, Крим не може бути предметом цього засідання, присвяченого Україні".
- "Народ Криму цілком виразно висловив свою волю".
- "За роки підневільного перебування Криму в складі України там накопичилося чимало проблем. І Росія буде їх поступово вирішувати".
- "РФ намагається не допустити повторення київського сценарію в інших регіонах, а також захистити мільйони росіян, які проживають на території сусідньої держави".
Про російську агресію проти України:
- "Ой, як жаль. Так не треба було підтримувати насильницький путч в Україні".
- "Брюссель і Вашингтон говорили Україні, що їй треба робити. Ви першими порушили український суверенітет, стабільність і цілісність".
Про росіян на Донбасі:
- "Всім відомо, що на сході України є російські добровольці. Цього ніхто й не приховує".
Про українців:
- "Послідовники Бандери цими днями марширують по Україні, відкрито демонструючи його портрети і фашистську символіку, а також володіють відчутною політичною владою в Києві".
Про катастрофу Боїнга MH17 над Донбасом:
- "Згідно із записами, люди зі Сходу (України) говорили, що вони збили військовий літак... Якщо вони вважали, що збили військовий літак, це був конфуз. Якщо це був конфуз, це не був акт тероризму".
- "А навіщо цивільні літаки направляли в зону, де йдуть військові дії? У зону, де українські збройні сили воюють, зокрема з використанням авіації, де літають військові транспортники? Навіщо відправляють в цю зону цивільні літаки? Пасажири малайзійського Боїнга могли і не знати, що у вас збройний конфлікт. Зрештою, малайзійська авіаційна влада могла не знати про це. Чому ви це робили? З жадібності? Чи з якихось інших міркувань?"
- "Вважаю, що Рада Безпеки - це не місце обговорювати різні версії щодо МН17. Тому в дискусіях у Раді Безпеки ООН на цю тему ми нічого не стверджували й не заперечували, а просто наполягали на проведенні повного, ретельного і незалежного міжнародного розслідування. Для подальшого суду є або цілком можуть бути створені відповідні механізми без залучення РБ ООН, яка кримінальними справами займатися не повинна".
Про Донбас:
- "Взагалі незрозуміло, вони (українська влада) розглядають досі Донбас як частину української території чи ні, якщо ні, тоді так і скажіть, це багато в чому спростить справу".
- "Будь-яке серйозне загострення на Донбасі дивним чином збігається із зарубіжними поїздками українського керівництва".
Про новий літак "Антонова" Ан-132D:
- "Цікаво, чи будуть на ньому малювати свастику?" (Обурений запропонованою українцями назвою літака "Бандера")
Про санкції:
- "Я думаю, що це просто скандально, що вони вирішили переслідувати наших дітей" (в коментарі щодо закриття США російським дипломатам доступу до двох житлових комплексів - так званих заміських дач постпредства РФ в Нью-Йорку і посольства РФ у Вашингтоні).