З ростом мінімальної зарплати вдвічі - з 1600 до 3200 грн з 1 січня 2017 року для всіх підприємців автоматично виросли і розміри податків, оскільки більшість з них прив'язані до «мінімалки». Хто і скільки платитиме податків у 2017 році в зв'язку зі збільшенням мінімальної зарплати, АСН розповіла експерт з податкових питань Оксана Пукшин.
Зокрема, сума єдиного соціального внеску (ЄСВ) до Пенсійного фонду становить 22% від «мінімалки», тобто зараз його розмір досяг 704 грн на місяць. Виходить, що для більшості підприємців розмір цього збору збільшиться майже вдвічі. Адже раніше він становив 352 грн. Стільки платитимуть у 2017 році тільки платники податку І групи, оскільки для них розмір ЄСВ становить 0,5 мінімального розміру страхового внеску, тобто 11% від «мінімалки».
Фізичні особи-підприємці з 2017 року зобов'язали платити ЄСВ, зокрема і за місяці, в яких вони не отримали доходу. Така норма спровокувала хвилю закриттів так званих ФОП-нулівок.
З кожної мінімальної зарплати відраховується 41,5% податків, з яких 22% - до Пенсійного фонду, 18% - податок на дохід фізичних осіб і 1,5% - військовий збір, отже за кожного оформленого працівника роботодавець у 2017 році повинен сплатити 1184 грн на місяць.
Прив'язаний до мінімальної зарплати і розмір ставки єдиного податку для «спрощенців» I і II груп.
Так, єдиний податок для платників I групи становить 10% від мінімальної заробітної плати, тобто 320 грн, ЄСВ - 352 грн. Тому в 2017 році «спрощенцям» І групи доведеться платити на місяць 672 грн.
Єдиний податок для платників II групи становить 20% від розміру мінімальної зарплати, тобто 640 грн, ЄСВ - 704 грн. Тому в 2017 році «спрощенцям» II групи треба буде сплатити податків 1344 грн на місяць.
На ФОП III групи збільшення «мінімалки» не вплине, оскільки розмір податку, який вони платять, визначається в залежності від отриманого доходу (5% від виручки або 3% у разі сплати ПДВ).
Підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування, відчують вплив зростання мінімальної зарплати тільки при виплаті податків з найманих працівників, оскільки підприємницька діяльність в такому випадку обкладається податком на доходи фізичних осіб (різниця між доходами і витратами) без прив'язки до розміру мінімальної зарплати.