Минулий тиждень був щедрим на продукування державними органами та установами узагальнених за минулий рік звітів. Одним з найцікавіших є річний підсумковий звіт Державної аудиторської служби України (нагадаю, раніше це була - Державна фінансова інспекція України) за 2016 рік.
Це звіт поділено на два томи, тож зважаючи на дуже цікаву інформацію у ньому розглянемо кожен окремо. Найголовніше у 1-му томі.
У ньому йдеться про те, що загалом за результатами ревізій та перевірок Державна аудиторська служба виявила втрат фінансових і матеріальних ресурсів на понад 2,6 млрд гривень!
Зокрема, внаслідок неправомірних дій окремих керівників, реалізації товарів, робіт та послуг за заниженими цінами, безоплатного надання в оренду природних і матеріальних ресурсів тощо бюджетами усіх рівнів, бюджетними установами та організаціями, підприємствами ними було недоотримано доходів в сумі майже 1,3 млрд грн, у тому числі бюджетами – більше 440,2 млн гривень.
У майже двох тисячах підприємств, установах і організаціях було здійснено більше 1,3 млрд грн незаконних і не за цільовим призначенням витрат та виявлено недостач матеріальних і фінансових ресурсів. З цієї суми 780,4 млн грн – по операціях з бюджетними коштами.
Де і в який спосіб крали найчастіше
Найбільш масштабні фінансові порушеннями, що приводили до величезних втрат у 2016 році, втім є незмінними багато років поспіль.
Найрозповсюдженіша і водночас найпростіша та найнахабніша схема - безоплатна передача чи реалізація за заниженими цінами. Таким чином державі було завдано втрат на майже 351,8 млн грн. Навпаки – завищення витрат чи вартості товарів і послуг - ще 264,6 млн грн.
Ненарахування і неповне перерахування надходжень до загального та спеціального фондів бюджету - майже 206,6 млн грн, а також – ненарахування державними та комунальними підприємствами частини прибутку до бюджету – понад 156,9 млн грн.
Також на майже 149 мільйонів гривень державних коштів було витрачено на виплати фізичним особам компенсацій, допомог, пільг та субсидій, пенсій, стипендій, на які ті не мали права, або ці виплати були завищені.
Також: витрачено коштів не за цільовим призначенням - майже 140,1млн грн, списано на видатки чи витрати без отримання товарів, робіт чи послуг або в обсягах, вищих від їх фактичної вартості – понад 138,6 млн грн, витрачено майже 112 мільйонів гривень на зайві виплати по зарплатах, було виявлено недостачі коштів та матеріальних цінностей на 80,1 млн грн та незаконного відчуження майна на 68,3 млн грн.
У наступні дні АСН для своїх читачів публікуватиме кричущі еталі цих звітів по окремих галузях.