Звернення НАК «Нафтогаз України» до народних депутатів з пропозицією переглянути "вимоги до розкриття конфіденційної комерційної інформації, зокрема і закупівельної вартості газу", тобто фактично - засекретити ціни закуповуваного за кордоном «блакитного» палива, є необґрунтованим. Таку думку в коментарі АСН висловив експерт з енергетичних питань Валентин Землянський.
З його слів, після того, як «Нафтогаз» почав повністю закуповувати газ реверсом із ЄС, робота компанії і так стала більш закритою.
«По-перше, вони засекретили компанії - з ким конкретно співпрацює «Нафтогаз» - невідомо, які обсяги, в якій компанії закуповуються - невідомо, умов, на яких співпрацює «Нафтогаз», - ніхто не знає. Щодо цін - НАК подає ціну агреговану, тобто ви не можете зрозуміти, який обсяг, за якою ціною було закуплено на європейському ринку. Якщо ми говоримо про прозорість компанії - тут взагалі коментувати нічого», - сказав Землянський.
На думку експерта, наміром ще більше закритися від громадськості, засекретивши ще й ціну, за якою закуповується газ із Європи, «Нафтогаз» готує собі можливість для маневру щодо збільшення тарифів для внутрішніх споживачів.
«НАК повністю закриває інформацію, щоб не було можливості у громадськості відстежити, як взагалі працює НАК «Нафтогаз України», як формуються ціни. Тому НАК матиме повну можливість аргументувати: "Чому піднімаються тарифи? Бо ми ж дорогий газ купуємо!» - вважає експерт.
Водночас Землянський сумнівається, що парламентарії підтримають цю пропозицію державної компанії.
Нагадаємо, раніше НАК «Нафтогаз України» звернувся до народних депутатів з пропозицією зробити вимоги до розкриття конфіденційної комерційної інформації, зокрема і такої, як вартість природного газу в контрактах на закупівлю «блакитного» палива у європейських постачальників, однаковими для компаній будь-якої форми власності. Зазначалося, що розкриття комерційної інформації нібито ставить держхолдинг у невигідне становище порівняно з приватними імпортерами і може призвести до зростання цін на імпортний газ і звуження кола постачальників.