У наступні два роки, за прогнозами Міжнародного валютного фонду, економічна активність у світі прискориться. Особливо це стосується країн, що розвиваються, до яких, за класифікацією МВФ, належить і Україна.
А ось чого очікувати від США, які економічні пріоритети обере нове керівництво країни, не можуть спрогнозувати навіть експерти Міжнародного фонду.
Україна "в плюсах"
За прогнозами МВФ, перспективи для країн з розвиненою економікою (Німеччини, Японії, Іспанії та Сполученого Королівства) на 2017-2018 роки покращилися. Передовсім через більш високі економічні результати у другій половині 2016 року.
З документа, який днями оприлюднив Міжнародний валютний фонд щодо прогнозу перспектив розвитку світової економіки на 2017 і 2018 роки, слідує, що як у країнах із розвиненою економікою, так і в країнах з ринками, що формуються і розвиваються, зростання економіки складе 3,4% і 3,6% відповідно.
За прогнозами експертів міжнародної організації, зростання ВВП у тій групі країн, до якої належить Україна, в 2017 році складе 2,5%, а в 2018-му - 3,3%.
Нагадаємо, що, за оптимістичними прогнозами Кабміну, зростання ВВП в поточному році складе 3%, а в 2018-му - 4%.
Дещо покращилися найближчі перспективи зростання китайської економіки, але водночас для низки інших великих країн - Індії, Бразилії та Мексики - прогнози зростання економіки на найближчі два роки погіршились.
Ризики: замкнута економіка і економічний "провал" у Китаї
Погіршити ситуацію, за прогнозами Міжнародного фонду, може, передовсім, перехід деяких країн до політики замкнутості.
«Останні політичні зміни підкреслюють консенсус, що руйнується, щодо вигод міжнародної економічної інтеграції. Можливе збільшення глобальних дисбалансів у поєднанні з різкими змінами курсів валют, якщо такі виникнуть у відповідь на серйозні зміни в економічній політиці, можуть ще більше посилити протекціоністський тиск», - зазначено в бюлетені.
Серед ризиків, які можуть вплинути на уповільнення економічного зростання, також геополітична напруженість і більш серйозне уповільнення зростання у Китаї.
Однак, кажуть експерти МВФ, якщо ж у США або Китаї розвиток економіки буде стимулюватись у більших масштабах, ніж очікується - це позитивно позначиться на економіці інших країн.
У МВФ не знаю, чого очікувати від США
Водночас експерти уточнили, прогноз може істотно зміниться, оскільки в МВФ не можуть спрогнозувати, яким шляхом економічного розвитку після приходу до влади Дональда Трампа підуть США і які будуть наслідки цієї економічної політики.
«Цей прогноз виходить з припущення про зміну курсу економічної політики при новій адміністрації США і його глобальних вторинних ефектах. Персонал зараз очікує деякого короткострокового бюджетного стимулу і менш поступової нормалізації грошово-кредитної політики», - сказано в бюлетені МВФ.
Про невизначеність курсу американської економіки в документі згадується кілька разів, що може свідчити про те, що у експертів МВФ немає надійної комунікації з економічним блоком нової адміністрації президента США. А це в свою чергу може призвести до кардинальних змін у політиці самого Міжнародного валютного фонду.
Для більш точного прогнозу розвитку світової економіки МВФ потрібно 3 місяці.
«Припущення, покладені в основу прогнозу, повинні бути конкретизовані до часу квітневого випуску «Перспектив розвитку світової економіки» 2017 року, коли буде більша ясність щодо економічної політики США і її наслідків для світової економіки», - сказано в документі.
Тому, швидше за все, до квітня 2017 року не буде вирішене і питання про виділення Україні четвертого траншу від МВФ.