Україна стала першою країною в світі, де за допомогою пронуклеарного переносу ядер 34-річна українка з діагнозом "безпліддя" змогла народити генетично "рідну" дитину. Це прорив у репродуктивній медицині, оскільки дає можливість "покращити" ембріон ще на стадії запліднення від "трьох батьків", стверджують медики.
"Ми не робимо суперлюдей!"
Слід зазначити, що вперше в світі методологія запліднення "від трьох батьків" була використана у Великій Британії. Але там перша дитина має народитися лише на початку червня 2017 року. Тоді як в Україні перший «малюк від трьох батьків» народився на початку січня 2017-го. Це дівчинка, цілком здорова.
Павло Мазур, лікар-ембріолог клініки «Надія», демонструючи фото яйцеклітини, коротко описує технологію:
"Сама процедура запліднення полягає в тому, що ми беремо два ядра клітин: одне від матері, одне - від батька, які імплантуються до донорської яйцеклітини... Все просто: ми дістанемо два ядра з двох клітин та поміщаємо їх до донорської яйцеклітини. В результаті дитина має "трьох" батьків. Але ми не робимо суперлюдей! Ми даємо можливість мати дитину тим, хто до цього її не мав".
Українка, яка народила першу дівчинку, зі слів лікаря, 15 років мала діагноз – безпліддя.
"Запліднені яйцеклітини переставали розвиватися вже на третю добу (у пробірці. - АСН). Чому? Нікому невідомо, з яких саме причин зупинявся їхній розвиток", - розповів Валерій Зукін, директор Клініки репродуктивної медицини.
До цього часу в подібних випадках таким пацієнтам можна було допомогти лише з використанням донорських яйцеклітин. Тобто, простими словами, жінка втрачала можливість народити рідну за ДНК дитину.
Суть методу полягає в тому, що донорську яйцеклітину позбавляли ядер, натомість всередину вміщувалися ядра клітин матері та батька. В результаті цієї маніпуляції отримується "реконструйована" яйцеклітина, що має генетичний набір ядерної ДНК від матері і батька (приблизно 25000 генів) і цитоплазматичне ДНК від донора (37 генів), тобто дитина має "трьох батьків".
Наявність ДНК від трьох осіб було підтверджено при обстеженні дитини під час вагітності в лабораторіях України та Німеччини.
"Ми отримуємо дитину, яка має ядерно двох батьків, а цитоплазматично - трьох. Сам термін "троє батьків" вигадали журналісти, коректніше говорити цитоплазматично про трьох батьків. Законодавчо в Україні такий метод запліднення ще не урегульований, тобто не заборонений", - додав Валерій Зукін.
Яка вартість такого запліднення?
"Ми не рахували. Народження такої дитини в Україні та весь процес запліднення в нашій лабораторії був безкоштовний для цієї жінки", - розповів директор клініки, посміхаючись.
Що стосується Великої Британії, де лише на початку літа очікують народження незвичайної дитини, то там було виділено 5 млн євро на сам проект.
Чи означає це, що для українців цей метод запліднення буде не по кишені? Віктор Веселовський, медичний директор, прогнозує, що в перспективі будь-яка репродуктивна клініка зможе використовувати цю методику.
"Важливо, що у репродуктивній медицині ми фіксуємо якісний прорив. Зараз завдяки цій методиці ми можемо покращити стан самого ембріона", - додав він.
При цьому Ірина Судома, науковий директор медичного закладу, підкреслила, що, наприклад, у США такий метод запліднення заборонений законодавчо.
"Оскільки до кінця не вивчено, які можуть бути ДНК-наслідки. Але треба розуміти, що саме ядра клітин несуть ДНК-інформацію. Зараз у США ведуться дискусії, і скоріше за все цей метод буде дозволений", - прогнозує вона.
Простими словами, науковці ще вивчають: як ДНК-інформація від донорської яйцеклітини без ядра може бути передана дитині.
Лікар-ембріолог Віктор Нагорний, демонструючи обладнання в лабораторії, підтвердив журналістам, що генетичні хвороби від “третьої мами” все ж можуть передатися дитинці.
“Але зовнішньо дитина точно буде схожа на своїх батьків”, - запевнив він, працюючи з мікроскопом.
Також лікарі уточнюють, що лише дівчата несуть у собі, умовно кажучи, “третій” набір ДНК! Хлопчики його не переймають. Тобто, якщо дочка «трьох батьків» сама народить хлопчика – він повністю втрачає ДНК-набір від “третьої бабусі”.
Які показання до такого методу запліднення?
"Коли у жінки мало яйцеклітин, коли знижені показники усіх процесів, необхідних для запліднення. Є навіть можливість виділення декількох яйцеклітин з одного фолікула", - пояснила Ірина Судома.
Останніми роками лікарі фіксують все більші цифри безпліддя в Україні, також виразною є тенденція, коли у жінок після 40 років лише 10-20% яйцеклітин ще несуть життєдайну ДНК-інформацію! Інші ж - втрачають таку функцію. У цьому випадку не врятує "просте" запліднення "в пробірці". Натомість новітній метод – цілком дієвий, твердять репродуктологи.