counter

Нічний Бюджет-2017. Тріумф домовленостей і кошмар для місцевих бюджетів


Переглядів: 726


Нічний Бюджет-2017. Тріумф домовленостей і кошмар для місцевих бюджетів

Вже стало нездоровою традицією українського парламентаризму, коли основний фінансовий закон країни третій рік поспіль приймають о 4-5 ранку. Можливо, вночі ділити-пиляти "державне добро" зручніше і простіше? Поки народ спав і не відав, які найбільш суперечливі норми депутати протягували "під себе", хто і що з конкретних політиків і партій отримав за натискання кнопок "за".

Цього разу бюджет на 2017 рік прийняли не "під ялинку". А несподівано для всіх у ніч з вівторка на середу. Майже о 5-й ранку 22 грудня на табло Ради з'явилося 274 "за" Держбюджет у другому читанні і в цілому.

    Депутати в очікуванні грошей МВФ і новорічних "мальдівів"

"Це вже сумна і недобра традиція, коли бюджет ухвалюють уночі. Від неї треба відмовлятися. Але слід зазначити, що цього року вперше уряд за всі роки не тільки після Майдану, а й з часів уряду Азарова бюджет все-таки подав вчасно. Чому саме 22 грудня, а не, як було раніше, в останні дні перед Новим роком? Думаю, що пішли на це винятково з тактичних міркувань. У мене є своє пояснення. Не хотіли ризикувати, відкладаючи на четвер, бо я підозрюю, що частина депутатів вже має на руках квитки. І вони не хотіли залишатися тут, в Україні, на наступний тиждень, а можливо, і на ці вихідні. Природно, були домовленості, вони є завжди. Тому прийняли бюджет саме у вівторок, це наслідок і тактичного, і психологічного тиску на депутатів", - припустив політолог Володимир Фесенко.

Відзначимо, що в ніч ухвалення бюджету депутати також змінили календарний план, перенісши сесійні тижні з початку січня на кінець першого місяця 2017 року.

"Тим самим депутати продовжили собі зимові канікули, по суті, на 5 тижнів... Що стосується одного тижня "роботи в округах з виборцями", ясно всім, що вони проведуть їх у "закордонних округах": мальдівських або індонезійських", - іронізує екс-нардеп Тарас Чорновіл.

У кулуарах парламенту самі нардепи пояснювали поспіх спробою вгнатися за МВФ, транш якого "замаячив" після націоналізації "ПриватБанку".

"25 грудня вся Європа і МВФ ідуть на різдвяні канікули, працювати не будуть, тому ми повинні були поспішати прийняти бюджет як одну з умов виділення траншу МВФ до католицького Різдва", - розповів у Раді АСН один з нардепів БПП.

Бюджетні закони "на коліні"

Як повідомив АСН нардеп "Батьківщини" Олексій Рябчин, такої вакханалії з прийняттям бюджету він не пам'ятає.

"У сесійній залі всі бюджетні закони дописувати останньої миті, як кажуть, на коліні... Депутатам на руки роздавали по десять екземплярів порівняльних таблиць Бюджетного кодексу... І це при тому, що в парламент вночі приїхав сам Президент Петро Порошенко та Арсеній Яценюк (екс-прем'єр і лідер "Народного фронту". - АСН)... Вони вели переговори у спікера Андрія Парубія, і тільки потім парламент почав голосувати", - розповів він про нічні події у Раді.

За його словами, важливий не сам закон про Бюджет, який протягували через бюджетний комітет "не києм, то палицею", двічі за ніч збираючи засідання просто у стінах Ради (зазвичай комітет засідає в окремій будівлі), а прийняття так званих "бюджетних" законів.

Адже диявол криється в деталях. Ось такі "деталі" закладені в змінах до Бюджетного, Податкового кодексів, в скандальному законі про поліпшення інвестиційного клімату, який опозиція назвала "офшорним", а також в законі про створення ще одного держагентства - тепер експортно-імпортного.

Показовим є сам розклад голосів за всі ці ключові закони. Фракції коаліції БПП, "Народного фронту" злагоджено і дружно голосували спільно з колишніми регіоналами "Опозиційним блоком" (хоча "Опоблок" до останнього заявляв, що не голосуватиме за бюджет), з групами "Відродження" та "Воля народу" (в повному складі), а також з іншого "опозицією" в особі «Радикальної партії». "Батьківщина" і "Самопоміч" не голосували (не рахуючи п'яти нардепів, які в підсумку дали голоси тільки за бюджет).

Деякі нардепи з БПП (екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник, Мустафа Найєм і "младореформатори") голосували проти, намагаючись навіть блокувати трибуну на знак протесту проти прийняття закону про поліпшення інвестиційного клімату, який, як стверджує Віктор Пинзеник, був прийнятий у порушення всіх норм.

"Такого не було за всю історію парламентаризму. Прийнято в другому читанні і в цілому закон, який не був прийнятий у першому! Це смерть парламенту", - констатував Пинзеник.

Тимошенко ж звинуватила можновладців у створенні "вільних економічних зон від податків і мит" під «своїх» бізнесменів (як тут не згадати часи прем'єрства Віктора Федоровича і Миколи Яновича разом з Андрієм Петровичем, які протягували таку ж ідею створення ВЕЗ. - АСН).

"Це закон для олігархів, які зможуть виводити і далі мільярди в офшори", - вважає Тимошенко.

Хто заробив?

Так, голова комітету з питання боротьби з корупцією Єгор Соболєв упевнений, що в Раді відбулася "нічна гулянка клептократів за гроші платників податків... У півтора разу знизити ренту з нафтовидобутку? Без проблем. Скасувати оподаткування обороту лотерей? Тримайте!" - написав нардеп.

У свою чергу, позафракційна нардеп Вікторія Пташник у коментарі АСН заявила:

"Ухвалення бюджету стало результатом домовленостей. Які, до речі, тривали і під час обговорення документа, так як між фракціями немає довіри. В результаті бюджет був прийнятий з "хотєлками" всіх, на чиї голоси розраховували. Зокрема, це і зниження ренти на видобуток нафти, і зниження оподаткування для лотерейного бізнесу, і горезвісні пожежні машини "радикалів", на які закладено 600 млн грн. Отримали преференції в частині повернення ПДВ і великі виробники сільгосппродукції, замість того, щоб основну підтримку надати дрібному бізнесу, який її реально потребує. Не випадково за бюджет проголосували і практично всі мажоритарники. Їхні побажання теж були враховані".

У кулуарах парламенту один з депутатів пояснив, що за кришуванням лотерей стоїть група Арсенія Яценюка і російський капітал, а на зниженні ренти на нафтовидобуток, скасуванні акцизу "з пістолета" на заправках - на цьому зароблять групи "Воля народу" і "Відродження". "Радикали Ляшка до останнього билися за нове Експортно-імпортне агентство «під голову» промислового комітету Віктора Галасюка і власника групи з виробництва снеків і насіння, голову фінансового комітету Сергія Рибалку. Ляшко просто в залі торгувався за ставки на видобуток газу на нових родовищах", - розповів співрозмовник АСН.

З "найбільш корумпованим податком" ПДВ, як сказав АСН позафракційний нардеп Сергій Тарута, теж "чудеса і спритність рук".

У Податковому кодексі передбачили створення єдиної бази ПДВ (мовляв, це нівелює традиційну корупцію і відкати). Але! Для цього спочатку планували передати ці бази під контроль Мінфіну, - як обіцяла в інтерв'ю АСН нардеп БПП і член профільного комітету Оксана Продан.

"Але в підсумку що? В результаті ці бази залишаються під контролем ДФС", - зазначив на прес-конференції голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

«Смерть» місцевих бюджетів

Далі більше. Зміни до Бюджетного кодексу, за оцінками аналітика з питань бюджету "Асоціації міст України" Ігоря Онищука, на практиці призведуть до згортання децентралізації. З його точки зору, якщо ще в 2016 році на місцевий рівень передали фінансування профтехучилищ, а також компенсацію проїзду пільговиків, то на 2017 рік заклали ще й усі статті щодо фінансування сфери освіти (крім зарплат вчителям).

"Всі дошкільні заклади, садки, профтехучилища - все це має фінансуватися за рахунок місцевих бюджетів. До чого це призведе?" - ставить риторичне запитання експерт.

Не секрет, що Кабмін вже планомірно, по суті, знищує малі школи, "збільшуючи" їх, як і "перетворює" профтехучилища на коледжі.

За його оцінками, в результаті "діра" місцевих бюджетів  2017 року сягне 30 млрд грн. До слова, крім перекидання на місцевий рівень "соціалки", туди ж Кабмін «відправив» і житлово-комунальне господарство.

І шкідливий, і корисне стане дорожче

Аналогічна ситуація зі змінами до Податкового кодексу. Скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв призведе до знищення дрібних фермерів. Це, за оцінками "Батьківщини", робиться з однією метою - зачистки «поля» для великих аграрних холдингів. Які, за словами Тимошенко, контролюються Президентом і його людьми. Це в перспективі відкриє дорогу для продажу сільгоспземлі, яка на ділі вже давно передана в управління все тим же великим корпораціям.

А що для людей? 15-відсотковий податок для працюючих пенсіонерів залишився. Підвищення акцизів на алкоголь - на 12-20% (залежно від градуса), на тютюнові вироби - на 30%, природно, призведе до підвищення вартості спиртного і сигарет.

Підвищення акцизів, податків і ренти в Кабміні пояснюють необхідністю наповнення дохідної частини для забезпечення виплат підвищеної мінімальної зарплати з 1 січня - до 3200 грн. Але замовчують, що всі їхні останні новації стануть причиною чергового зростання цін, що повністю нівелює спроби підвищити рівень життя в країні.

"Прем'єр назвав бюджет «людиноцентричним». Але в реальності в бюджеті антропологією і не пахне! Інтереси людей в ньому точно не враховані", - сказала на прес-конференції політолог Олександра Рашмеділова.

І на останок. Одночасно з 3200 грн "для народу" вже з початку року зарплата віце-спікерів може вирости до 44,8 тис. рн, голів комітетів - 43,2 тис. грн. Посадовий оклад заступників голів комітетів, а також заступників керівників фракцій - 41,6 тис. грн, голови підкомітету і членів комітетів - 40 тис. грн. Простому народу все це ще тільки належить усвідомити. Після свят.

Анна Стешенко

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,37887501716614-/ /-pc-/
Top