counter

«Сухий» закон. Піар замість реальної боротьби з алкоголізмом


Переглядів: 1115


«Сухий» закон. Піар замість реальної боротьби з алкоголізмом

22 вересня цього року Київська міська рада ухвалила рішення про заборону продажу алкоголю в нічний час у стаціонарних магазинах. Депутати вважають, така норма дозволить знизити рівень пияцтва та зменшити криміногенну ситуації в місті. Однак за благими намірами чиновники забули про права торговців спиртним. Адже вартість ліцензії на продаж алкоголю після обмеження часу його реалізації не зменшується. Власне, і сама заборона є незаконною, кажуть юристи.

Заборона на продаж алкоголю ще не діє

За даними Національної ради з питань охорони здоров'я, щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей. Зараз у країні нараховується 700 тисяч лише офіційно зареєстрованих алкоголіків. Майже 40% українських підлітків 14 - 18 років регулярно вживають алкогольні напої. 

Саме зниження рівня алкоголізму, перш за все молодіжного, у столиці, а також - зменшення кількості правопорушень у нічний час та підвищення ефективності боротьби з точками незаконного продажу алкоголю мають на меті зміни, які 22 вересня ухвалили депутати Київради.

Своїм рішенням депутати обмежують час продажу горілчаних виробів у Києві з 23:00 до 10:00 в усіх стаціонарних закладах торгівлі, окрім закладів ресторанного харчування.

А як це регулюється за кордоном?

Так у багатьох штатах США заборонено продавати алкогольні напої навіть у ресторанах та барах з 2:00 до 7:00. А в деяких містах Великої Британії вартість ліцензії на нічний продаж алкоголю дорожча, ніж на реалізацію горілчаних виробів удень. У Швеції та деяких провінціях Канади монополія на роздрібну торгівлю алкоголем належить державі

Схожі норми діють у більшості розвинених країн світу. Так у багатьох штатах США заборонено продавати алкогольні напої навіть у ресторанах та барах з 2:00 до 7:00. А в деяких містах Великої Британії вартість ліцензії на нічний продаж алкоголю дорожча, ніж на реалізацію горілчаних виробів удень. У Швеції та деяких провінціях Канади монополія на роздрібну торгівлю алкоголем належить державі. Тож придбати горілчані вироби там можна лише в державних магазинах, і час продажу теж обмежений.

Що ж до столичного нововведення, то станом на 11 жовтня воно ще не набрало чинності. Однак, зі слів колишнього директора Департаменту міського благоустрою столиці, а нині народного депутата Дмитра Білоцерковця, вже найближчим часом рішення Київради буде опубліковане в газеті «Хрещатик», а відтак набуде чинності.

За порушення введеної заборони продавців позбавлятимуть ліцензій на реалізацію алкогольних і тютюнових виробів. Втім таке рішення, виявляється, порушує законодавство.

Заборона продажу алкоголю вночі суперечить законам

Місцева влада має повноваження лише встановлювати режим роботи суб’єктів господарювання. Заборонити ж продаж алкогольних напоїв чиновники можуть лише погодивши таке рішення з власниками торговельних закладів.

Ще 24 травня 2016 року Верховний Суд України виніс постанову, якою констатував, що встановлення постійної заборони (обмеження) на торгівлю алкогольними напоями виходить за межі повноважень органу місцевого самоврядування. Оскільки місцева влада має повноваження лише встановлювати режим роботи суб’єктів господарювання. Заборонити ж продаж алкогольних напоїв чиновники можуть лише погодивши таке рішення з власниками торговельних закладів.

Судова тяганина у цій справі розпочалася ще у 2010 році, коли Хмельницька міськрада ухвалила рішення заборонити продаж алкоголю з 22:00 до 11:00.

До речі, такі обмеження продажу алкоголю діють ще й у Львові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Тернополі, Сумах. А в Києві з квітня заборонено продавати алкоголь у кіосках.

Антимонопольний - проти

Чи не на кожне з таких рішень місцевих органів самоврядування реагував Антимонопольний комітет, адже подібні рішення порушують статтю закону про захист економічної конкуренції. Київське обласне відділення Антимонопольного комітету досі оскаржує ухвалу Київради на заборону торгівлі алкогольними напоями у МАФах. Як зазначено на сторінці комітету у Facebook, ще 8 червня Антимонопольний комітет зобов’язав Київраду скасувати своє рішення. Однак за майже чотири місяці жодної реакції від столичної влади не надійшло.

Оскільки терміни реагування на рішення Комітету вичерпано в середині липня, а скасування заборони не відбулося, Київське обласне територіальне відділення АМКУ підготувало матеріали та передало до господарського суду Києва

«Оскільки терміни реагування на рішення Комітету вичерпано в середині липня, а скасування заборони не відбулося, Київське обласне територіальне відділення АМКУ підготувало матеріали та передало до господарського суду Києва», - зазначено у повідомленні Київського обласного відділення Антимонопольного комітету.

До нещодавньої заборони на продаж алкогольних напоїв у Києві в нічний час у Антимонопольного комітету теж є питання. Адже міська рада прийняла зазначене рішення без попереднього обов’язкового погодження з Комітетом. Реагувати на ймовірні порушення Комітет буде уже після офіційного оприлюднення цього документа.

Час реалізації алкогольних виробів зменшиться, а ліцензія не подешевшає

Крім того, що подібним рішенням Київрада перевищила свої повноваження, воно ще й веде до додаткових обмежень законних гравців на ринку торгівлі, які отримали ліцензії на реалізацію підакцизних товарів. У столичній податковій зазначають, видають ліцензії на торгівлю горілчаними виробами згідно з законом "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів".

Оскільки зміни до зазначеного законодавчого акту не внесено, порядок оформлення та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і річна плата за них лишається без змін та становить 8000 грн на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат

«Оскільки зміни до зазначеного законодавчого акту не внесено, порядок оформлення та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і річна плата за них лишається без змін та становить 8000 грн на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат», - відповіли АСН у головному управлінні ДФС у м. Києві. 

У Всеукраїнському об'єднанні малого та середнього бізнесу «Фортеця» кажуть - підприємці, які торгують алкоголем, опинилися в неконкурентних умовах. Адже з обмеженням продажу алкоголю в нічний час столичні торговці спиртним матимуть менше часу на реалізацію продукції, а платити за ліцензію будуть стільки ж, як і підприємці з інших населених пунктів, які торгуватимуть своєю продукцію без обмежень.

Вийде так само, як і з МАФами, спочатку змусили підприємців, хто продає пиво, купити ліцензії, а потім заборонили взагалі продавати

«Місцева влада не може змінити (вартість ліцензії. - Ред.), податкова теж. Вийде так само, як і з МАФами, спочатку змусили підприємців, хто продає пиво, купити ліцензії, а потім заборонили взагалі (продавати. – Ред.)», - зазначив заступник голови Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Віталій Андрєєв.

Тож, на думку Андрєєва, рішення щодо заборони продажу алкогольних напоїв у нічний час діятиме не довго, оскільки, як тільки воно набере чинності, підприємці масово почнуть подавати позови в суди. Водночас економісти кажуть, у Києві не так багато цілодобових магазинів, які відчують на собі наслідки від такого рішення.

«Дійсно, для конкретного бізнесу, який мав цілодобовий продаж, це може бути проблема, але вага цього бізнесу в загальній структурі київської економіки дуже незначна», - зазначив експерт з економічних питань Олександр Жолудь.

 Заборона продажу алкоголю поверне на вулицю нелегалів

Водночас експерти вважають, що з забороною продажу алкогольних виробів у нічний час кияни не стануть менше пити, адже де є попит, там одразу з’являється і пропозиція у вигляді бабусь біля метро та таксистів з повними багажниками випивки.  

Вакууму в цьому сегменті ринку ніколи не було і не буде. Якщо не будуть продавати магазини, значить - торгуватимуть нелегали. У 2000 роках біля метро стояли бабусі і торгували горілкою, те ж саме й зараз буде

«Вакууму в цьому сегменті ринку ніколи не було і не буде. Якщо не будуть продавати магазини, значить - торгуватимуть нелегали. У 2000 роках біля метро стояли бабусі і торгували горілкою, те ж саме й зараз буде», -  зазначив Андрєєв.

При цьому виробники алкогольної продукції застерігають, тіньовий обіг горілки до кінця 2016 року може сягнути рівня 60% від загального ринку.

«Це є дуже велика проблема України, і вона за кількістю смертей, наприклад, перевищує втрати, що ми маємо на Сході за рік. Але чи можна її вирішити виключно такими заборонами продажу в нічний час, я вважаю, що це навряд чи буде ефективно», - зазначив Олександр Жолудь.

Не з того краю почали

Невдалий досвід заборон у країні уже був. Зокрема і щодо гральних автоматів, діяльність яких у 2009 році заборонили повністю. Відтоді минуло вже сім років, а правоохоронці досі викривають підпільні заклади, що під прикриттям "державних лотерей" займаються все тим же забороненим азартним бізнесом.

Тож фахівці вважають, що розпочинати боротьбу з масовим алкоголізмом в Україні варто не з заборон на продаж горілчаних виробів в окремих містах, а з повної заборони реклами алкоголю, зокрема прихованої.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,41783499717712-/ /-pc-/
Top