Майже місяць ім'я екс-очільника Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислава Каськіва не покидає головних сторінок новинних ресурсів. Колишній чиновник часів президента-втікача Віктора Януковича вперше був затриманий у Панамі ще 18 серпня. 8 вересня Генпрокуратура офіційно повідомила про затримання і екстрадицію чиновника. За даними МВС, Каськів є фігурантом кримінальної справи про заволодіння 2 млрд грн державних коштів.
Затриманий у Панамі Владислав Каськів за час головування в Держагентстві (2010-2014 рр.) має вельми багатий досвід участі в скандальних проектах.
Редакція АСН вирішила нагадати читачам найгучніші провали Каськіва і очолюваного ним Держагентства з інвестицій.
Вистава з «лижником» у головній ролі
26 листопада 2012 року голова Держагентства з інвестицій та управління нацпроектами Владислав Каськів від імені України підписав з іспанською компанією Gas Natural SDG, SA угоду про співпрацю з будівництва LNG-терміналу.
Фото, де Каськів (на тлі з уже колишнім прем'єром Миколою Азаровим і екс-міністром палива енергетики Юрієм Бойком) разом з імпозантним представником іспанської компанії підписує скандальну угоду, облетіло всі українські ЗМІ.
Але історія з LNG-терміналом із ділової дуже швидко перетворилася на комічну.
ЗМІ швидко встановили, що чоловік на фотографії - Джорді Сарда Бонвехі - зовсім не представник Gas Natural SDG, SA, а професійний комерційний представник і лижний інструктор.
А Gas Natural Fenosa повідомила, що «не підписувала жодних договорів з інвестицій в LNG-проект в Україні і не очолює ніяких консорціумів щодо розвитку терміналу». У компанії підкреслили, що Бонвехі поставив свій підпис під угодою на власний розсуд і перевищив свої повноваження.
Владислав Каськів назвав цей інцидент... провокацією російської сторони. «До репутаційних наслідків призвела цілеспрямована інформаційна провокація недруга цього проекту - «Газпрому», - заявив він після скандалу.
Після такої нечуваної ганьби від уряду Каськів всього-на-всього отримав догану, але посади не позбувся.
Примарний «Китайський» експрес
У 2013 році за Каськіва було розпочато фінансування національного проекту «Повітряний експрес», що передбачав створення швидкісних залізничних перевезень між Києвом і міжнародним аеропортом «Бориспіль», а також - розвиток інфраструктури аеропорту. Інвестором проекту були китайці. Запитувана у Експортно-імпортного банку Китаю сума кредиту становила $372 млн.
Каськів планував створити прибутковий інфраструктурний об'єкт, який в подальшому передали б у концесію або приватизували.
«За всю історію незалежної України ще не реалізовувалися такі масштабні інфраструктурні об'єкти не за державні кошти», - пафосно повідомляло Держагенство з інвестицій. Але ті, хто пам'ятав про історію з інструктором, насторожилися. І, як виявилося за два роки, недарма.
2 вересня 2016 року правоохоронці затримали учасника схем розкрадання державних коштів, виділених на «Повітряний експрес». Як розповів голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, затриманий - колишній адвокат - підозрюється у переведенні через підконтрольні фіктивні компанії близько 81 млн грн держкоштів.
Керівнику ж нацпроекту Геннадію Дьяченку повідомлено про підозру. Знайти його правоохоронцям поки не вдалося.
Зимова Олімпіада в карпатських селах
У 2012 році, вже після скандалу з LNG-терміналом, Держагентство з інвестицій та нацпроектів запропонувало через 10 років (у 2022 році) провести в Україні Зимові Олімпійські ігри.
Змагання Олімпіади-2022 планувалося провести у Львівській та Закарпатській областях - десь між селами Пилипець, Воловець і Гукливий. Землі саме в цьому районі кілька років тому почали купувати фірми, що належать родичам Каськіва. Зокрема, пов'язана з Каськівим компанія «Боржава резорт» на той момент контролювала 30 га землі. Компанія, згідно з розслідуванням програми «Наші гроші», належить двоюрідному братові Каськіва - Андрію Матковському.
Таким чином, землю скупили, а зимові Олімпійські ігри 2022 року пройдуть у Пекіні.
Гучний пшик під назвою «Технополіс»
Каськів також мріяв побудувати під Києвом індустріальний парк «Технополіс». В майданчик для високотехнологічних компаній планували на першому етапі інвестувати 60 млн євро.
Пізніше «Технополіс» був «зведений в ранг» національного проекту, який передбачав створення інфраструктури інноваційного розвитку та високих технологій і, звичайно ж, величезні грошові вливання.
В межах цього нацпроекту Каськів почав створення інноваційного парку Bionic Hill на 35 тис. нових робочих місць. На 147 гектарах території колишньої військової частини в Святошинському районі Києва повинні були побудувати бізнес-центри, де розташовувалися б українські та іноземні компанії, що працюють у галузі високих технологій, бізнес-інкубатори та венчурні фонди.
Чиновник Януковича намагався урвати свій шматок від ІТ-галузі, що швидко розвивається та є експортоорієнтованою. Обіцялося, що парк може принести мільярди доларів.
Однак попри 280 млн грн, виділених на будівництво парку, проект Bionic Hill так і не народився на світ. Зараз будівництво парку призупинено.