Найближчий пленарний тиждень у Верховній Раді очікується спекотним. І градус на політичному термометрі зашкалюватиме не лише через (не)прийняття закону про місцеві вибори, а й через заплановане масове позбавлення недоторканності майже трьох сотень суддів. Такого в історії України ще не було!
Правосуддя ім'ям триколора
Позбавляти недоторканності, а потім притягати до відповідальності хочуть кримських суддів, які забули про українську присягу і перейшли під прапори російської Феміди. «Понад 270 суддів, які перебували на території Криму, на сьогодні присягнули Російській Федерації і за указом президента Путіна служать агресору. Трагічність цієї ситуації полягає в тому, що суд і судді — це твердиня нашого захисту, — говорить народний депутат Георгій Логвинський. —Замість того щоб стояти на захисті законів України, кримські служителі Феміди беруть участь у репресіях щодо кримчан, які не згодні з діями Російської Федерації на півострові».
І справді, у розпорядженні АСН є дані закритого моніторингу про дотримання прав і свобод людини в Криму. Що сказати, «українські судді» десятками, якщо не сотнями, штампують рішення, якими штрафують і запроторюють за грати проукраїнських громадян. Наведемо декілька яскравих прикладів.
Суддя Залізничного районного суду міста Сімферополь Наталія Уржумова засудила Леоніда Кузьміних до 40 годин виправних робіт за те, що під час мітингу 9 травня 2015 року на честь 201-ї річниці з Дня народження Тараса Шевченка він демонстрував українську символіку (розгорнув синьо-жовтий прапор, — авт.). Також чоловік поплатився роботою шкільного вчителя.
Ще абсурдніше рішення було ухвалено ім'ям Київського районного суду міста Сімферополь (суддя Андрій Долгополов, — авт.). 8 лютого 2015 року на два місяці візьмуть під варту Олександра Костенка за те, що він 18 лютого 2014 року був на Майдані і «прицільно кинув камінь у міліціонера з почуття ідеологічної ненависті і ворожнечі до співробітників правоохоронних органів».
«Близько двох місяців тому силами громадських активістів, правозахисників і депутатів до Генпрокуратури України було подано документи, необхідні для оголошення про підозру цим та іншим кримським суддям, — розповів Логвинський і одразу ж приголомшив, що Генпрокуратура не поспішає займатися суддями-зрадниками. — За наявною у мене інформацією, використовуючи свої зв'язки, судді з Криму звернулися до вищих чинів ГПУ, зокрема до судової влади, з проханням притримати ці матеріали, що дасть їм змогу бути непритягнутими до кримінальної відповідальності до моменту, поки парламент не піде у відпустку.
Без привілеїв
Депутати вимагають, щоб вже на пленарних засіданнях з 14 по 17 липня було розглянуто питання про позбавлення недоторканності 274 суддів. «Ми готові вже на цьому тижні позбавити цих суддів, які за тридцять срібників продалися окупантові, недоторканності. Вони дали присягу на вірність окупантові, коли окупант вбиває наших героїв, вбиває мирне населення і знищує українську інфраструктуру на нашому українському Донбасі. Вони сьогодні вільно пересуваються материковою Україною, нахабно фотографуються в центрі Києва, нахабно витрачають тут свої гроші, які отримали, продавши свою совість», — емоційно заявив народний депутат від фракції «Радикальна партія» Андрій Лозовий.
Парламентарій зазначає, що після зняття недоторканності з цих суддів, український суд повинен винести рішення про арешт їхнього майна і заборону в'їжджати на територію України.
ГПУ киває на військову прокуратуру
Від звинувачень парламентаріїв у тому, що Генпрокуратура небезкорисливо заплющує очі на проблеми з кримськими суддями, відхрещується в.о. генпрокурора Володимир Гузир. Він стверджує, що затримка за військовою прокуратурою — слідчі саме цієї прокуратури не поспішали передавати відповідне клопотання Генпрокурору. «Ця процедуру слідчі військової прокуратури виконали декілька днів тому. Матеріали ці я бачив, вони лежать на столі. У нас 274 клопотання, це велика кількість документів, які необхідно прочитати, внести виправлення та зауваження, які вважає за необхідне Генеральний прокурор», — пояснив Гузир і пообіцяв на Різницькій ці документи не виморювати.
«Переглянемо всі клопотання і докладемо всіх зусиль, щоб уже найближчими днями вони були у голови Верховного Суду України. А ВСУ в свою чергу ці клопотання передасть у Верховну Раду», — уточнив Гузир.
Як обіцяють народні депутати, на лаву підсудних після суддів повинні сісти прокурори, сбушники і військові. «Люди в погонах, які приймали присягу на вірність Україні, а потім зрадили її, повинні понести покарання. Державну зраду не можна прощати», — підсумував заступник глави фракції «Народний фронт», екс-комбат батальйону «Миротворець» Андрій Тетерук.
Загалом, якщо вірити обіцянкам народних обранців, то в найближчий рік-два країну чекає низка гучних кримінальних справ. От тільки не факт, що судді, прокурори і військові будуть притягнуті до відповідальності. Їх банально не видасть Росія.