counter
Стрічка новин
Вибрати все
30 Листопада
29 Листопада
Всі новини...

Парламентський переворот


Переглядів: 64


Парламентський переворот

Парламент і народні депутати не мають нині ні довіри, ні поваги. І приказка, що паршива вівця все стадо псує, тут дуже доречна. Адже на тлі популістів і нероб решта якось губиться. А ще як під час пленарного тижня транслюється картинка з порожньої сесійної зали, то взагалі слів нема. Тому ідея переформувати роботу парламенту, презентована 6 травня 2016 року головою ВР Андрієм Парубієм, дійсно зацікавила.

З голови на ноги

Що ж пропонується? Зокрема, у напрацьованому законопроекті, який, за словами Парубія, після ґрунтовного обговорення з експертами та досягнення узгодженої позиції з усіма лідерами парламентських фракцій, буде зареєстрований у ВР і винесений в зал, запропоновано схему, яка дозволить покращити якість роботи.

Задля цього планується збільшити кількість пленарних тижнів з двох до трьох. І цілковито зламати стару схему. Так, у понеділок запропоновано проводити День уряду з 11:00 до 14:00, щоб народні депутати мали можливість дебатувати з урядовцями. Пленарними днями можуть стати лише вівторок і четвер (і ранкове, і вечірнє засідання). Передбачається, що нардепи більше працюватимуть у комітетах і комісіях: у понеділок з 16:00 до 18:00; у середу з 10:00 до 16:00; у п’ятницю з 10:00 до 15:00. Окрім того, хочуть додати роботи Бюджетному та Антикорупційному комітетам: вони мусітимуть розглядати усі без винятку ініціативи і давати свої висновки, що дозволить відсіяти популістські та лобістські законодавчі ініціативи.

Окрім того, щосереди (16:00-18:00) має бути ще й новий вид роботи – засідання Ради комітетів, під час якого голови комітетів підводитимуть підсумки і формуватимуть пропозиції для Погоджувальної ради, яка відбуватиметься щоп’ятниці з 15:00 до 16:45. І, як відзначив голова ВР Андрій Парубій, у відкритому для преси режимі.

Не штрафом єдиним

Спікер сподівається, що відповідні зміни до статті 19 Регламенту ВР депутати внесуть до кінця цієї сесії. А що стосується дисципліни, депутатів-прогульників, то вже наступного пленарного тижня їх каратимуть гривнею. Парубій розповів, що вже дав відповідне розпорядження. А на запитання АСН, чи будуть нероб карати позбавленням мандату, відповів, що це зробити можуть тільки виборці.

«Це неможливо (позбавляти депутатських повноважень за прогули. – Авт.). Для цього потрібні зміни у Конституцію. Але ми інші форми впливу застосовуватимемо. Зокрема, звернуся до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням: депутатів, які не ходять на засідання, не приймати. А то є такі депутати, що на засідання ходити не можуть, а ось до міністрів, особливо профільних, мають дуже багато питань. Є причинно-наслідковий зв'язок», - напівжартома зазначив він. Та підкреслив, що прізвища тих, хто ігнорує свої депутатські обов’язки, публікуватимуться, що обов’язково матиме ефект, особливо стосовно мажоритарників, з яких вже запитають люди, адже немає нічого сильнішого, ніж суспільний тиск.

Саботажем за комфорт

Олексій КошельОлексій КошельУ експертному середовищі давно і вперто говорять, що роботу парламенту треба покращити. Як зазначив у коментарі АСН генеральний директор ВГО «Комітет виборців України» Олексій Кошель, запропоновані зміни у ст. 19 Регламенту ВР дозволять наростити ефективність парламенту – коефіцієнт корисної дії може вирости на 10-20%.

«Та не варто надто оптимістично говорити про можливість ухвалення змін до Регламенту. Усі ці нововведення роблять професію народного депутата України не зовсім комфортною. Чим більше ми забезпечуємо прозорість, підвищуємо ефективність, скорочуємо канікули, тим більшим буде супротив. Це втручання в зону приватного комфорту. Тому отримати 226 голосів у залі буде важко. Можливо, буде саботаж. Можливо, буде прийнято компромісний сценарій часткової реалізації змін», - сказав він.

Водночас Кошель переконаний, що зміни потрібні. З часом також варто вводити й інші, зокрема пряму телетрансляцію з засідань усіх парламентських комітетів на веб-сайті ВР, та передбачити, що один-два народних депутати не можуть бути суб’єктами законодавчої діяльності, а лише група парламентарів, і то не менша, аніж найменша фракція парламенту (зараз це 19 нардепів), що дозволить уникнути популізму і «законодавчого спаму».

Логікою єдиною

Євген МагдаЄвген МагдаУ тому, що ініціатива стосовно зміни формату роботи ВР виглядає логічною, впевнений політичний експерт Євген Магда.

«Потрібно змінити усталений графік роботи хоча б з огляду на те, що жити та працювати у напіврозслабленому стані в умовах конфлікту з Росією, що триває, парламентарії не мають права. Морального, навіть якщо ми говоримо про вітчизняну політику», - наголосив він у коментарі АСН.

Магда відзначив, що роботу народних депутатів варто інтенсифікувати: «Треба прив'язати парламентаріїв до їхніх робочих місць та функціональних обов'язків».

Але політолог попереджає, що депутати можуть задіяти щодо спроби навести лад у роботі ВР старі і перевірені методи. «У мене є небезпідставні сумніви, що депутатський корпус підтримає подібні зміни, є ризик, що їх елементарно забалакають», - прогнозує він.

Працювати, працювати!

Юрій КлючковськийЮрій КлючковськийВ тому, що такі зміни у календар ВР можна тільки вітати, завірив АСН і депутат декількох скликань, президент Інституту виборчого права Юрій Ключковський.

«Два робочі тижні на місяць – завелика розкіш для настільки високопоставлених державних діячів, ще й високооплачуваних. Не секрет, що за тиждень так званої «роботи в комітетах» у кращому випадку Комітет працює один день, а решту часу депутати відпочивають. Над законопроектами не працюють, навіть не соромляться сказати, що їх не бачили», - зазначив він.

Ключковський також додав, що важко прогнозувати, як проголосують нардепи за такі зміни до Регламенту.

«Але кожен депутат тепер має думати, як він виглядає в очах людей. Закінчилися часи закритих, недоторканих депутатів, до яких ніхто не може дістатися, яким байдуже, що про них думають. Якщо хтось із депутатів не хоче працювати в парламенті, то нехай чесно скаже. А тим, хто проголосує проти таких змін до Регламенту, я б пропонував добровільно скласти мандати. Не хочуть, то нехай не працюють, але не заважають іншим», - резюмував експерт.

Батіг чи пряник

Отож, як бачимо, старт реформі роботи ВР дано. Та чи вдасться дійти фінішу з перемогою, чи дорогою противники змін все розпорошать і вихолостять? У нас можливе все. Але дійсно немає нічого сильнішого, ніж суспільний тиск, а просто критикувати і не любити владу – позиція страуса.

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів
Інші важливі новини і публікації
Зникне вогник: найточніший любовний гороскоп на 1 грудня
Зникне вогник: найточніший любовний гороскоп на 1 грудня
1 грудня приказка про те, що щастя любові в дії, як ніколи актуальна Відносини завтра поставлені під сумнів ли....
Неправильне програмування: 13 слів, які краще не вимовляти перед сном
Неправильне програмування: 13 слів, які краще не вимовляти перед сном
Коли день не вдається з самого ранку, іноді винні ми самі, так як ще ввечері притягли в своє життя негатив Вия....
Як собаки відрізняють поганих людей від хороших
Як собаки відрізняють поганих людей від хороших
«Я не довіряю людям, яким не подобаються собаки, але я довіряю собакам, якщо їм не подобається якась людина» —....
Небезпечна риса. Що найбільше не люблять чоловіки різних знаків Зодіаку
Небезпечна риса. Що найбільше не люблять чоловіки різних знаків Зодіаку
Астрологія – це ціла наука, яка визначає особистість людини, її характер і особливі риси Але мало кому відомий....
Майте на увазі: 5 не товариських знаків Зодіаку
Майте на увазі: 5 не товариських знаків Зодіаку
Ці люди більш схильні залишатися вдома і дивитися на екран телевізора або комп'ютера, а не тусити з друзями Їм....
більше матеріалів
/-0,29967784881592-/ /-pc-/
Top