counter
Стрічка новин
Вибрати все
23 Вересня
22 Вересня
Всі новини...


АТОшники без особистого зв'язку. А що натомість?


Переглядів: 190


АТОшники без особистого зв'язку. А що натомість?

Верховна Рада може обмежити право військових користуватися особистими мобільними телефонами та іншими пристроями під час проходження служби в зоні АТО, а також проведення навчань на полігонах. У парламенті зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України»щодо використання персональних пристроїв бездротового доступу». Ця ініціатива трохи розбурхала народ. Одні побачили утиск прав і свобод, а інші бояться, що АТОшники взагалі залишаться без зв'язку.

У чому сіль

Якщо коротко, законодавець пропонує прописати правила: коли і як можна користуватися мобільними телефонами та іншої сучасною технікою. Повна заборона стосується використання функції «геолокація» — визначення географічного розташування користувача.

Неправда також, що всі мобілки будуть поза законом. Телефонами, з яких можна вийняти батарею, користуватися буде можна, але не коли заманеться, а тільки отримавши на це дозвіл командира підрозділу або при звільненні з розташування військової частини.

Зберігати їх потрібно буде у командира у вимкненому вигляді і з витягнутою батареєю. Це не просто каприз. Як пояснили АСН знаючі люди, навіть вимкнений телефон — відмінний ретранслятор не тільки звуку, але й картинки. А чим сучасніше техніка, тим легше в неї залізти. Насправді вимкнути телефон можна (!), тільки вийнявши з нього батарею.

Повна заборона може бути встановлена на використання мобільних під час несення добового наряду, на навчальних заняттях, бойовому чергуванні, на марші, а також при перевезенні військ. Не можна використовувати особисті телефони «при безпосередньому зіткненні з противником». Виняток — втрата штатних засобів зв'язку і управління підрозділом.

Робиться спроба прописати створення свого роду переговорних пунктів, запропоновано по можливості виділяти контрольовану і охоронювану зону для дзвінків. Але вона повинна бути не менш ніж у 300 метрах від краю місця розташування підрозділу, щоб мінімізувати ризики вогневого ураження всього підрозділу і бойової техніки в місці розташування ствольною і реактивною артилерією противника в разі визначення дзвінка противником.

Небезпечний зв'язок

В обґрунтуванні ініціативи говориться: регламентація використання особистих пристроїв бездротового доступу до телекомунікаційних мереж (бездротового доступу) необхідна для підвищення безпеки військовослужбовців, оскільки військові дії в Луганській та Донецькій областях виявили серйозні проблеми з боку використання пристроїв бездротового доступу військовослужбовцями в зоні АТО.

Так, російські підрозділи радіоелектронної боротьби і радіоелектронної розвідки ведуть активний моніторинг радіопростору і використовують дані геолокації, що передають мобільні пристрої, і безпосередньо координати розташування радіовипромінювання ж засобів бездротового зв'язку як вихідні дані для наведення систем реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) і артилерії. Є факти використання з боку регулярних частин ЗС РФ нових військових розробок на території України систем, зокрема СБОР-1М і СБРМ, що дозволяють отримувати точні координати наземних джерел радіовипромінювання, супроводжувати їх у зоні контролю, формувати, реєструвати і передавати такі дані на батареї РСЗВ, артилерії або авіації.

Існують факти наведення вогневих систем за випромінюванням звичайних телефонів при пошуку «стільника». Сучасні системи радіотехнічної розвідки РФ дозволяють виявляти координати джерела радіовипромінювання на дистанції до 70 км при погрішності в 400 м. При скороченні дистанції до 15 км похибка зменшується до 30 м, що дозволяє гарантувати поразку мети системою РСЗВ. Є всі підстави вважати, що значна кількість випадків ураження наших підрозділів, особливо на марші, могла стати результатом використання або фонової роботи пристроїв бездротового доступу військовослужбовцями України.

«Ні» або майже «так»

Військовослужбовці та експерти по-різному ставляться до такої регламентації. Звертають увагу — часто АТОшники змушені користуватися мобілками, планшетами та іншою технікою, оскільки інших варіантів просто немає. До того ж багато ввели табу давно, ще на початку військових дій на сході.

Андрій БілецькийАндрій БілецькийТак, командир батальйону «Азов», позафракційний народний депутат Андрій Білецький хоч і називає правильною законодавчу ініціативу, але зазначає: обмеження вже є, «Азов» ввів регламент ще в середині червня 2014 року. Білецький, який також є заступником голови Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони, сумнівається в результативності заборон. «При дилетантському рівні зв'язку в ЗСУ, відвертому зливі інформації зверху це не стане стовідсотковим вирішенням проблеми закритості інформації», — сказав він АСН.

Семен СеменченкоСемен СеменченкоУ свою чергу, командир батальйону «Донбас», перший заступник голови парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони, народний депутат від «Самопомочі» Семен Семенченко вважає, що спочатку треба забезпечити військових закритими якісними засобами зв'язку, а потім уже щось забороняти. «Сучасних засобів зв'язку немає в достатній кількості. І буває, що люди змушені користуватися мобільними телефонами. Також і з планшетами, на які встановлюються додатки, розроблені волонтерами, оскільки інших пристроїв не придумали», — пояснив комбат-депутат.

Сергій ГрабськийСергій ГрабськийА ось голова Всеукраїнського об'єднання «Союз учасників миротворчих операцій», полковник запасу Сергій Грабський упевнений: нам потрібно вчинити, як в нормальних арміях, де використання зазначених пристроїв у бойових умовах категорично заборонено. «Подібні жорсткі правила користування особистими засобами стільникового зв'язку давно діють у всіх арміях світу, які ведуть бойові дії. І я б сказав, цей законопроект ще недостатньо суворий. Наприклад, із нього випадає цілий пласт так званих штабних офіцерів, які можуть не підкорятися безпосередньому начальнику на місці. Варто було б багато норм виписати жорсткіше», — зазначив учасник миротворчих операцій.

Єдність силовиків

Так що ж робити? Потрібна ця регламентація використання особистих пристроїв бездротового доступу до телекомунікаційних мереж чи ні? І чи не вийде так, що законодавець позбавить військових не просто спілкування, а реально пристроїв, необхідних по службі? Голови силових відомств стверджують: потрібна, а проблема нестачі закритих засобів зв'язку вже вирішується.

Валентин НаливайченкоВалентин НаливайченкоГолова Служби безпеки України Валентин Наливайченко пояснив АСН, що наведення порядку в цій площині буде проведено грамотно і професійно.

«Це необхідно для всіх, хто бере участь в АТО (в тому числі і журналістів). Потрібно раз і назавжди відмовитися від відкритого мобільного зв'язку, засобів, що дозволяють терористичним організаціям, що мають техніку локації і перехоплення, встановлювати місце знаходження і застосовувати злочинним чином артилерію, засоби знищення. Військовиками ж повинна використовуватися абсолютно інша техніка. Держава вирішить це питання», — акцентував глава СБУ.

Валерій ГелетейВалерій ГелетейУ тому, що цивільні засоби зв'язку військовим не підходять, переконаний і начальник управління Держохорони, екс-міністр оборони України Валерій Гелетей. «Війна — це цинізм. Там свої правила виживання. Потрібно переходити на «цифру», зашифрований зв'язок. Це вже робиться. Держспецзв'язоку становлює деякі обмеження щодо тих речей, які я не можу вам озвучити. Але знайте, ми теж прослуховували телефони, знаємо, що робиться у них, в їхніх підрозділах, що перебувають на передовій, знаємо ті проблеми. І менше слухайте їх. Там часто говорять неправду», — поінформував Гелетей.

Степан ПолторакСтепан ПолторакМіністр оборони України Степан Полторак у цьому питанні більш ніж категоричний: у жодній країні світу немає такого, щоб під час проведення бойових дій були мобільні телефони. «Це — найкращий орієнтир, щоб завдавати удар по наших підрозділах», — акцентував Полторак, додавши, що Міноборони паралельно буде продумувати спосіб, як військовослужбовцям безпечно зв'язуватися зі своїми рідними та близькими. Міністр оборони акцентував також, що АТОшники будуть добре забезпечені якісними засобами закритого зв'язку до того, як ініціатива стане законом. І повідомив, що вітчизняні підприємства вже отримали технічне завдання забезпечити зв'язок, а «Укроборонпром» може підключити до процесу іноземних виробників.

Сергій ПінькасСергій ПінькасДо речі, і в «Укробононпромі» запевнили: готові працювати, виконати завдання в поставлені терміни. Перший заступник гендиректора держконцерну Сергій Пінькас розповів АСН: «Є багато різних розробок по каналах, які неможливо прослухати. У якихось позиціях є експериментальні зразки або ж пристрої вже перебувають в експлуатації. Наша функція — виробнича. Військові вибирають, що саме, — ми виконуємо замовлення».

Кошти на засоби

Виглядає все так, що питанням зв'язку в АТО зайнялися серйозно. В планах не просто заборони. Можновладці мають намір не просто регламентувати цивільні комунікації, а й вирішити питання забезпечення військових новими і безпечними засобами.

Але! Для цього також потрібні гроші. Чи є вони? АСН спробувала дізнатися про це у прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка під час його візиту на виставку військового озброєння під Києвом. Відповідь отримати не вдалося. Не дослухавши або не почувши запитання, Арсеній Петрович сказав: «Це до спецслужб. Всі питання до спецслужб... ». Доведеться писати офіційний запит.

Арсеній Яценюк

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів

Інші важливі новини і публікації
Ходячі проблеми і нерви: 3 чоловічих знака Зодіаку, з якими краще не будувати відносин
Ходячі проблеми і нерви: 3 чоловічих знака Зодіаку, з якими краще не будувати відносин
Іноді до жінки в стосунках погано ставляться Вона виявляється жертвою жорстокого поводження і маніпуляцій
12 типів поведінки, які відштовхують від вас людей і роблять вас самотніми
12 типів поведінки, які відштовхують від вас людей і роблять вас самотніми
Звички, які отруюють ваше життя і відштовхують від вас оточуючих Ваша поведінка - це завжди помітна річ, яка м....
Найкрасивіші і найбільш небезпечні жінки за знаком Зодіаку
Найкрасивіші і найбільш небезпечні жінки за знаком Зодіаку
Ці знаки зодіаку небезпечні своєю пристрастю і непередбачуваністю Вони кажуть! В своїх прагненнях до мети, так....
6 знаків зодіаку, у яких любов до тварин написана в зірках
6 знаків зодіаку, у яких любов до тварин написана в зірках
Є люди, які люблять тварин більше, ніж інші Вони відносяться до братів наших менших як до членів родини, і, мо....
Пристрасть вирветься з-під контролю: Найточніший любовний гороскоп на 23 вересня
Пристрасть вирветься з-під контролю: Найточніший любовний гороскоп на 23 вересня
Любов – не зітхання на лавці, любов – це пристрасть і несподівані пориви, готові в найневідповідний момент вир....
більше матеріалів
/-0,20699906349182-/ /-pc-/
x
Вітаємо!

Ми помітили, що ви використовуєте блокувальник реклами.

Дуже просимо відключити його для ASN.IN.UA!

Реклама - основне джерело прибутку для нас. Без неї ми не зможемо оплатити роботу журналістів і їхні відрядження.

Не позбавляйте себе хороших матеріалів!

Top